Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa liczy straty. Epidemia namieszała w finansach miasta

Wpływy z podatków PIT i CIT do kasy samorządu są niższe od zakładanych. Strata po dwóch miesiącach wynosi 310 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Warszawa ma problem. Nie dość, że musi mierzyć się z nieplanowanymi wydatkami w związku z pandemią koronawirusa, to jeszcze wpływy do budżetu maleją od dwóch miesięcy.

Co druga złotówka z podatku PIT płaconego mieszkańców miasta-powiatu trafia do samorządu. Pieniądze przelewa Ministerstwo Finansów Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w kwietniu kwoty były niższe aż o 40 proc. od oczekiwanych. Warszawa dostała 375 mln zł (w kwietniu 2019 roku było to 635,5 mln zł). W maju dochody z PIT były wyższe od ubiegłorocznych o 85 mln zł, ale i tak stolica nie wyszła na zero.

Gorzej wygląda sytuacja z CIT-em. Samorządy miast zatrzymują nieco ponad jedną piątą podatków płaconych przez firmy ze swojego obszaru. Za kwiecień Warszawa zebrała 2020 r. zaledwie 84 mln zł, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym roku. W maju spadek był niższy, ponieważ część firm zaczęła już działać, ale wpływy były i tak niższe od tych z maja 2019 r. o 41 mln zł.

Oznacza to - jak oszacowali dziennikarze "GW" - że wpływy z obu podatków do budżetu samorządu skurczyły się w ciągu dwóch miesięcy o 310 mln zł. Straty zmusiły włodarzy do zaciśnięcia pasa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nakazał zamrozić nierozpoczęte inwestycje.

Obejrzyj: Wybory 2020 r. Politolog Barłomiej Biskup ocenia straty, jakie poniósł Andrzej Duda przez Łukasza Szumowskiego

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

IwoAle pensje w ratuszu 300 tyś rocznie dalej się należą.

17-06-2020

ArouI to właśnie nieudolny Trzaskowski mało decyzyjny brak myślenia i działania w przód z wyprzedzeniem i on się pcha na prezydenta??? Litości !!!

17-06-2020

mariaPis zrobi wszystko aby utrudnić Panu Prezydentowi

Rozwiń komentarze (228)