Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa liczy straty. Epidemia namieszała w finansach miasta

228
Podziel się

Wpływy z podatków PIT i CIT do kasy samorządu są niższe od zakładanych. Strata po dwóch miesiącach wynosi 310 mln zł.

Warszawa liczy straty. Epidemia namieszała w finansach miasta
(East News)
bDIJIRQR

Warszawa ma problem. Nie dość, że musi mierzyć się z nieplanowanymi wydatkami w związku z pandemią koronawirusa, to jeszcze wpływy do budżetu maleją od dwóch miesięcy.

Co druga złotówka z podatku PIT płaconego mieszkańców miasta-powiatu trafia do samorządu. Pieniądze przelewa Ministerstwo Finansów Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w kwietniu kwoty były niższe aż o 40 proc. od oczekiwanych. Warszawa dostała 375 mln zł (w kwietniu 2019 roku było to 635,5 mln zł). W maju dochody z PIT były wyższe od ubiegłorocznych o 85 mln zł, ale i tak stolica nie wyszła na zero.

Gorzej wygląda sytuacja z CIT-em. Samorządy miast zatrzymują nieco ponad jedną piątą podatków płaconych przez firmy ze swojego obszaru. Za kwiecień Warszawa zebrała 2020 r. zaledwie 84 mln zł, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym roku. W maju spadek był niższy, ponieważ część firm zaczęła już działać, ale wpływy były i tak niższe od tych z maja 2019 r. o 41 mln zł.

bDIJIRQT

Oznacza to - jak oszacowali dziennikarze "GW" - że wpływy z obu podatków do budżetu samorządu skurczyły się w ciągu dwóch miesięcy o 310 mln zł. Straty zmusiły włodarzy do zaciśnięcia pasa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nakazał zamrozić nierozpoczęte inwestycje.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2020 r. Politolog Barłomiej Biskup ocenia straty, jakie poniósł Andrzej Duda przez Łukasza Szumowskiego

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIJIRRu
KOMENTARZE
(228)
Iwo
9 miesięcy temu
Ale pensje w ratuszu 300 tyś rocznie dalej się należą.
Arou
9 miesięcy temu
I to właśnie nieudolny Trzaskowski mało decyzyjny brak myślenia i działania w przód z wyprzedzeniem i on się pcha na prezydenta??? Litości !!!
LOL
9 miesięcy temu
Warszawiacy niema co się stresować , za to się znajdą pieniądze na wygórowane pensje i premie na prezydenta miasta wiceprezydentów i dyrektorów wydziałów ! Wstrzymane zostaną inwestycje by mieć dla nich pieniądze !
bDIJIRRv
GUCIO
9 miesięcy temu
no brawo ledwo został prezydentem warszafki a juz narobił długów i juz chce uciekac .ALE GŁUPIE TE LEMINGI Z WARSZAWY
CYKOR CHCE ZW...
9 miesięcy temu
300 milionów w 2 milionowym mieście PO 3 MIESICACH co będzie po 5 latach rządów 38 milionowym krajem Goła ziemia i kamień na kamieniu nie zostanie
...
Następna strona