Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa liczy straty. Epidemia namieszała w finansach miasta

228
Podziel się:

Wpływy z podatków PIT i CIT do kasy samorządu są niższe od zakładanych. Strata po dwóch miesiącach wynosi 310 mln zł.

Warszawa liczy straty. Epidemia namieszała w finansach miasta
(East News)
bEssuLVN

Warszawa ma problem. Nie dość, że musi mierzyć się z nieplanowanymi wydatkami w związku z pandemią koronawirusa, to jeszcze wpływy do budżetu maleją od dwóch miesięcy.

Co druga złotówka z podatku PIT płaconego mieszkańców miasta-powiatu trafia do samorządu. Pieniądze przelewa Ministerstwo Finansów Jak podaje "Gazeta Wyborcza", w kwietniu kwoty były niższe aż o 40 proc. od oczekiwanych. Warszawa dostała 375 mln zł (w kwietniu 2019 roku było to 635,5 mln zł). W maju dochody z PIT były wyższe od ubiegłorocznych o 85 mln zł, ale i tak stolica nie wyszła na zero.

Gorzej wygląda sytuacja z CIT-em. Samorządy miast zatrzymują nieco ponad jedną piątą podatków płaconych przez firmy ze swojego obszaru. Za kwiecień Warszawa zebrała 2020 r. zaledwie 84 mln zł, czyli o połowę mniej niż w ubiegłym roku. W maju spadek był niższy, ponieważ część firm zaczęła już działać, ale wpływy były i tak niższe od tych z maja 2019 r. o 41 mln zł.

bEssuLVP

Oznacza to - jak oszacowali dziennikarze "GW" - że wpływy z obu podatków do budżetu samorządu skurczyły się w ciągu dwóch miesięcy o 310 mln zł. Straty zmusiły włodarzy do zaciśnięcia pasa. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nakazał zamrozić nierozpoczęte inwestycje.

Zobacz także: Obejrzyj: Wybory 2020 r. Politolog Barłomiej Biskup ocenia straty, jakie poniósł Andrzej Duda przez Łukasza Szumowskiego

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEssuLWq
KOMENTARZE
(228)
Weronika
rok temu
Myślę, że epidemia to generalnie namieszała w życiu. Ja już się nie mogę doczekać, aż świat wróci do normy. Na szczęście z firmą udało nam się przetrwać, ale myślę, że to duża zasługa biura rachunkowego ofi detal, które zatrudniliśmy.
Wój Sam
rok temu
Co na palety nie starcza
Ryży
rok temu
Jak może zatrzymać inwestycje jak jeszcze ich nie rozPOczeła No chyba,że chodzi o pedałowanie
bEssuLWr
Olo
rok temu
Czaczkowski i wszystko jasne! Hahaha
Oko za oko.
rok temu
Zamrozić powonni zaraz po wyborach do sejmu żeby wyborcy PISu pracujący na budowach itp. stracili pracę.
...
Następna strona