Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Rząd wprowadzi nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Jest gotowy projekt

31
Podziel się:

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające osoby z niepełnosprawnościami został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. To reakcja rządu na strajk opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Rząd wprowadzi nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Jest gotowy projekt
Protestujący w Sejmie rodzice chcą, aby osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne mogły dorabiać bez żadnego kryterium dochodowego. Rząd zaproponował tymczasem nowe świadczenie. (amb) PAP/Tomasz Gzell (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Protestujący w Sejmie opiekunowie osób niepełnosprawnych postulowali, aby renta socjalna wynosiła tyle, co pensja minimalna. Tymczasem rząd zaproponował nowe świadczenie i możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

Projekt ustawy o świadczeniu wspierającym został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W uzasadnieniu do projektu czytamy, że nowe świadczenie wspierające, będzie kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami, w odróżnieniu od innych świadczeń opiekuńczych przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

Nowe świadczenie wspierające pojawi się w 2024 roku

Nowe świadczenie będzie przysługiwało osobie, która posiada decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Kwota będzie zależeć od tzw. poziomu wsparcia, które ocenią urzędnicy. Będzie także powiązana z wysokością renty socjalnej, której aktualna wysokość w 2023 r. po waloryzacji wynosi 1588,44 zł miesięcznie brutto.

Projekt zakłada, że świadczenie przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej — w zależności od określonego w decyzji poziomu potrzeby wsparcia.

Kiedy nowe świadczenie zostanie uruchomione? Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia, równy dwukrotności renty socjalnej, ma zostać uruchomiony od 2024 roku, drugi — równy rencie socjalnej od 2025, a trzeci, wynoszący 50 proc. renty socjalnej — od 2026 r. Pieniądze wypłacał będzie ZUS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 22.03. Program Money.pl | Co dalej z polską gospodarką? Konsument jest w zapaści

Opiekunowie będą mogli pracować, ale jest warunek

Rządowy projekt daje także zielone światło opiekunom osób niepełnosprawnych do podejmowania aktywności zawodowej. W regulacji zaznaczono, że wysokość osiągniętych przez opiekuna dochodów z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w danym roku kalendarzowym nie będzie mogła przekroczyć sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Chodzi o nieco ponad 20 tys. zł brutto rocznie. W praktyce to oznacza, że opiekun nie będzie mógł zatem pobierać nawet pensji minimalnej bez uszczerbku na świadczeniu.

Protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami trwał w Sejmie od początku marca. Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi domagali się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący przygotowali także obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

Protestujący zdecydowali się jednak dzisiaj zawiesić protest.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
J.J
3 tyg. temu
Niech sobie w buty wsadzą zostanę na starych zasadach,kto chce nie bierze.
Renia
miesiąc temu
Mam 57 lat 24 lata opiekuje się synem zespołem Dawna jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji Czy ktoś się zastanowił ze juz mamy dosyć komisji cale życie pod górkę Może czas się zastanowić
Gonia
miesiąc temu
Sama nie wiem co o tym myśleć,najbardziej mam obawy ze o tym będą decydować urzędnicy.Mam synka z Downa ma 28 lat ,nadal takie małe dziecko...wiele rzeczy umnie,ale sam żyć nie moze.Wymaga pomocy w prostych rzeczach.Ciekawa jestem tych ich testów to znaczy jak wie że to szklanka ,łyżka i do czego służy, to już sam da sobie radę..:)
Gosc
miesiąc temu
Ten projekt to jakieś totalne dno! To teraz opiekunowie niepełnosprawnych dzieci co dostają 2400 zł świadczenia pielęgnacyjnego dostaną np 700 zł bo jakaś komisja tak zadecyduje?
Halina
2 miesiące temu
Wszystko rozumiem a co z osobami dorosłymi którzy są niepełnosprawnymi w znacznym stopniu tu sie nie mówi nic
...
Następna strona