Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Protest rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Minister Maląg: typowo polityczny

55
Podziel się:

Protest w Sejmie jest protestem wywołanym przez panią poseł Hartwich, typowo politycznym. To nie jest nastawienie na dialog. To decyzja pani Hartwich, jak długo będzie chciała protestować - powiedziała na antenie Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, odnosząc się do protestu w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci.

Protest rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Minister Maląg: typowo polityczny
Protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów na korytarzu Sejmu (PAP, Piotr Nowak)

- Pokazaliśmy propozycję kompleksowego, systemowego rozwiązania, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom środowisk osób niepełnosprawnych - tak nowe rozwiązania dotyczące pomocy osobom niepełnosprawnym przedstawione przez rząd skomentowała na antenie radia minister Maląg.

Minister Maląg: dajemy prawo wyboru

Minister dopytywana o to, że z nowych rozwiązań nie są jednak zadowoleni protestujący rodzice, odpowiedziała: "Nie będę się odnosić do tego, co mówi pani Iwona Hartwich. Polityk, który regularnie protestuje co 4 lata. Szkoda, że pani poseł nie zauważa tego, co było zrobione i że dialog nie jest prowadzony w normalnej atmosferze". Dodała, że protest w Sejmie jest "protestem typowo politycznym".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 2.03 | Coś dziwnego dzieje się z polską gospodarką. Na co powinniśmy się przygotować

Protestujący rodzice chcą, aby osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne mogły dorabiać bez żadnego kryterium dochodowego. Minister Maląg odpowiedziała na antenie, że to koszt 23 mld rocznie.

- Zawsze dajemy prawo wyboru. To osoba z niepełnosprawnością, opiekun mają prawo do podejmowania decyzji - tłumaczyła minister.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Rząd przedstawił projekt nowego świadczenia, które ma zastąpić "pielęgnacyjne" i umożliwić opiekunom osób z niepełnosprawnością pracę zarobkową. Świadczenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r. i zakłada trzy poziomy wsparcia dla rodzin.

Świadczenie będzie opierać się na trzech fundamentach. Pierwszym jest świadczenie wspierające kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane dodatkowymi "uzależnieniami w rodzaju dochodu na członka rodziny czy stopnia niepełnosprawności". To świadczenie będzie miało trzy poziomy.

Najwyższy poziom będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi równy rencie socjalnej i poziom trzeci równy 50 proc. renty socjalnej. Żeby o świadczenie wystąpić, trzeba najpierw mieć ustalony poziom potrzeby wsparcia, co jest drugim elementem świadczenia. To czynność, która będzie przeprowadzana przez wojewódzkie zespoły orzecznicze. Będzie to wartość punktowa w skali od 0 do 100 i opierać się będzie na międzynarodowej klasyfikacji ICF - wyjaśniał pełnomocnik rządu ds. OzN Paweł Wdówik.

Pojawi się też pakiet ochronny dla opiekunów oraz opłacone składki, jeśli ci nie podejmą zatrudnienia.

Trzeci element świadczenia skierowany jest do osób, które nie chcą lub nie będą mogły przejść na świadczenie wspierające. Dla nich zostanie świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy do poziomu ok. 20 tys. zł rocznie.

Przypomnijmy, że w Sejmie od 6 marca trwa protest opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. Protestujący zaprezentowali obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ich postulat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Małgorzata
23 godz. temu
Mam dorosłe niepełnosprawne dziecko z Autyzmem i Padaczką opieka 24/24 a Rząd każe mi jeszcze z tego płacić za pobyt w Domu Pomocy Społecznej mojej 92 letniej Mamy z Alzheimerem
Maj-Q-el
2 dni temu
…przecież po co mają dawać jakieś pieniądze , żenujące minimum, bo z takiego obywatela nic nie ma… ani podatków , ani składków , tylko trzeba dokładać. Nie jest to na rękę rządzącym kim by oni nie byli ;)
Nina
2 dni temu
Skoro politycy rządzący uważają że sytacja osób niepełnosprawnych jest bardzo dobra, to niech sobie wezmą ich świadczenia i spróbują za nie żyć. Wstyd i hańba nie potrzeba więcej programów ani plusów, dajcie tym ludziom żyć i decydować to dlatego tam protestują.
Dorota
2 dni temu
Głosowałam na PiS, ale teraz widzę że często swoim niepotrzebnym rozdawnictwem dąży do kupienia głosów wyborców.Osób niepełnosprawnych jest mało więc ich głos im nie zaszkodzi. Ich traktują w podle wręcz nieludzko.
Mela
2 dni temu
To chyba kpina z tych dzieci starszych dorosłych niepelnosprawnych ile razy mają przechodzic jakąś selekcję czy one nagle ozdrowieja wstyd dla rządu
...
Następna strona