Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Rząd wszystkich zaskoczył. Płaca minimalna wyższa niż zapowiadano

1377
Podziel się:

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna w Polsce będzie wynosić 3490 zł brutto - zadecydował rząd. To oznacza wzrost pensji o prawie 500 zł, a kolejne 110 zł zostanie dodane od lipca. Tak dużej podwyżki jeszcze nigdy nie było.

Rząd wszystkich zaskoczył. Płaca minimalna wyższa niż zapowiadano
Mateusz Morawiecki ogłosił wzrost płacy minimalnej fot. Jacek Dominski/REPORTER (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów podjęto decyzję o podniesieniu płacy minimalnej. Odpowiada ona oczekiwaniom związków zawodowych, które chciały 3,5 tys. zł brutto od stycznia i 3750 tys. zł od lipca. Z kolei stawka godzinowa wyniesie co najmniej 22,80 zł od początku 2023 r. oraz 23,50 zł od połowy roku.

To wyższe kwoty nie pierwotnie planowano. Wcześniej mówiono o 3450 zł od stycznia i 3,5 tys. zł od lipca.

Dwukrotna waloryzacja płacy minimalnej w ciągu roku spowodowana jest wysoką inflacją, która według GUS wynosi obecnie 16,1 proc. Dwukrotna waloryzacja jest zagwarantowana w sytuacji, gdy wskaźnik inflacji wynosi więcej niż 5 proc.

Rząd chce "otoczyć opieką" obywateli

Premier Mateusz Morawiecki mówił o płacy minimalnej, jako "drogowskazie dla pracodawców i instytucji publicznych". Szef rządu podkreślał, że bardzo ważne jest zasypywanie nierówności społecznych.

- Najlepsze kraje do życia to te, gdzie nierówności placowe są relatywnie mniejsze. Popatrzmy na kraje skandynawskie. Różnice wpływają na jakość życia wielu grup społecznych - wyjaśniał premier Morawiecki.

W jego ocenie rząd był krytykowany "za skokowe podnoszenie płacy minimalnej".

Ale okazało się, że mieliśmy rację. Podnosimy produktywność, konkurencyjność całej gospodarki. Przestrogi liberalnych ekonomistów i PO kompletnie się nie sprawdziły, mamy najniższy poziom bezrobocia w historii III RP i drugi najniższy w UE - stwierdził Morawiecki. - W ostatnich latach wydarzyła się godnościowa rewolucja, cenimy pracę Polaków i nie zgadzamy się na głodowe stawki. Wiemy, że Polacy chcą uczciwie zarabiać - dodał.

Premier mówił też, że "rządy, które przez lata akceptowały pracę ze stawką 5 zł za godzinę, nie są warte złamanego grosza."

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej dodała, że rząd chce "otoczyć opieką" te osoby, które otrzymują płacę minimalną. "To trudny czas" - mówi o kryzysie energetycznym wynikającym - zdaniem Morawieckiego - z "putinflacji".

Płaca minimalna. Zapowiedź kolejnych podwyżek

Jednak eksperci wskazują, że na początku roku wzrośnie ona do poziomu 20 proc.

- W styczniu będą się zmieniały ceny energii elektrycznej, które we wskaźniku 18,8 proc. nie są uwzględnione. W I kwartale inflacja przekroczy 20 proc. - mówił w programie "Newsroom WP" prof. Marian Noga, ekonomista i były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1377)
Halina
rok temu
To jawne kupowanie głosów! Dajcie nam pieniądze a ,,My"z najniższą krajową zagłosujemy na was w Wyborach!!! Skandal! Niepełnosprawni ,opiekunowie, nauczyciele mają wynagrodzenie poniżej średniej krajowej!niektórym się nawet dopłaca do pensji! A Duda z SOLIDARNOŚCI chce więcej!!!!!!!
krystyna
rok temu
Czyli znowu stosujemy kretyńską solidarnościową zasadę "równe żołądki". nieważne wykształcenie, kompetencje, odpowiedzialność. Urawniłowka !!!!!
Ignacy
2 lata temu
komuno wroc !!!!!! Bedziecie pracowac w kolchozach bo pracodawcow nie stac na to
Mateusz
2 lata temu
Jak podniosą Od 1 Stycznia 2023 Zus-y , Płace , Gaz , Energetykę i ITD. to Producenci i Firmy będą zmuszeni podnieść Ceny Towarów i Usług do Góry dla Klienta ostatniego i Inflacja się Nigdy nie skończy, będą wszyscy płacić więcej za chleb i inne towary i z tej podwyżki nikt nie skorzysta. Ceny będą od nowa wyższe niż 2022 roku. Wykończą gospodarkę po płacić za chleb 4zł jak można np. 6,90zł płacić.
Januszy
2 lata temu
stać na to.Sprzedacie mieszkania i samochody zakupione za tarcze i na wyższe płace oraz ZUS wystarczy.
...
Następna strona