Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Rząd zajmie się zmianami w Prawie energetycznym. Nowa funkcja spółki Gaz-System

9
Podziel się:

Rząd zajmie się zmianami w Prawie energetycznym. Zakładają one zmianę na funkcji Operatora Systemu Magazynowego Gazu (OSMG). Ma zostać nim Gaz-System. Nowe regulacje zakładają, że operatorem może być podmiot, którego wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa lub podmiot będący w 100 proc. własnością takiej spółki.

Rząd zajmie się zmianami w Prawie energetycznym. Nowa funkcja spółki Gaz-System
Rząd będzie pracował nad zmianą Prawa energetycznego (Pixabay)

Do wykazu prac legislacyjnych trafił projekt zmiany Prawa energetycznego, zakładający powierzenie funkcji Operatora Systemu Magazynowego Gazu (OSMG) operatorowi systemu przesyłowego gazu Gaz-System.

Obecnie operatorem jest spółka Gas Storage

Aktualnie OSMG jest spółka Gas Storage Poland z grupy kapitałowej PGNiG. Jest ona także właścicielem magazynów gazu. Nowe przepisy zakładają powierzenie funkcji OSMG spółce akcyjnej, której wyłącznym akcjonariuszem jest Skarb Państwa lub podmiot będący w 100 proc. własnością takiej spółki.

Warunki spełnia w szczególności operator systemu przesyłowego gazowego (Gaz-System). Powierzenie mu funkcji OSMG przyczyniłoby się do poprawy zarządzania systemem przesyłowym, zagwarantowania efektywnego wykorzystania istniejących pojemności magazynowych oraz budowy nowych magazynów gazu ziemnego odpowiadających potrzebom rynkowym i wymaganiom regulacyjnym – czytamy w dokumencie.

Zobacz także: Wielka Brytania daje miliard funtów. A Polska? "Ograniczenia w nas uderzają"

Obowiązująca decyzja Prezesa URE o wyznaczeniu Gas Storage Poland jako OSMG wygasa z dniem 31 maja 2022 r.

Magazyny gazu mają zabezpieczyć gospodarkę

Jak duże mają być rezerwy gazy magazynowane przez OSM? W zależności od dynamiki wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w gospodarce dodatkowe pojemności konieczne do wybudowania wynoszą do 2,5 mld m sześc. przy obecnie dostępnych pojemnościach wynoszących 3,174 mld m sześć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Pan Tadeusz
2 lata temu
Rozumiem, że w ramach projektu porządkowania struktury GK PGNiG, jak i jej sprzedaży Orlenowi następni przeniesienie spółki Gas Storage do Gaz Systemu. I bardzo dobrze, ponieważ jest to bezpieczeństwo magazynowania dostaw gazu ziemnego. Tak samo dotyczyć to powinno również PSG, tj spółki odpowiedzialnej za system dystrybucyjny gazu ziemnego, jego użytkowania, dostępu, rozbudowy sieci i jej utrzymanie.
Jojo
2 lata temu
Czyli chcą wykonać te ruchy zanim Orlen przejmie PGNiG. Co z pracownikami gas storage jeśli stracą swoje zajęcie? Co z PGNiG jeśli straci status operatora i nie będzie mógł dopisać tej rubryki do rachunku? I dlaczego do tej pory nikomu nie przeszkadzał gas storage a teraz już tak
Koszmar
2 lata temu
mam ogrzewanie gazowe ale cóż z tego jeśli muszę węglem palić w piecu bo gaz za drogi
Spółka
2 lata temu
akcyjna? Takie spółki zakłada się aby sprzedać jej akcje. Czyli przygotowanie pod sprzedaż.
tedy
2 lata temu
rząd nie chce wynalazku polaków który ogranicza do 20% zyzycie gazu i jest dla atmosfery zbawieniem po co kupic o 80 % mniej gazu i otrzymac mniejszą łapówke kasa musi byc na kontach politykow......