Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Elektrownia w Ostrołęce "traktowana priorytetowo". Tylko nie w wersji na węgiel, ale na gaz

24
Podziel się:

Miała to być ostatnia duża elektrownia węglowa, ale koncepcja się zmieniła. Inwestycja, na którą rząd wyłożył 1,5 mld zł, poszła do rozbiórki. W Ostrołęce powstanie za to blok gazowo-parowy i ma to być "inwestycja strategiczna dla bezpieczeństwa Polski". PKN Orlen i PGNiG potwierdziły gotowość dalszej współpracy przy budowie elektrowni w Ostrołęce, podpisując ważny aneks do umowy.

Elektrownia w Ostrołęce "traktowana priorytetowo". Tylko nie w wersji na węgiel, ale na gaz
Bloki węglowe zostały skierowane do rozbiórki jeszcze w marcu. Ale w Ostrołęce powstanie blok gazowy (East News, Piotr Ossowski/Polska Press)

- Inwestycję w blok gazowo-parowy w Ostrołęce traktujemy priorytetowo – zapewnił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - To bardzo ważny projekt, który zabezpieczy dostępną moc w systemie dla pokrycia rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. Tym samym przyczyni się do ustabilizowania jej cen na krajowym rynku poprzez zwiększenie podaży mocy w systemie - dodał. 

PKN Orlen i PGNiG podpisały właśnie aneks do umowy, zgodnie z którym wypracują do końca 2022 r. optymalne warunki współpracy, jak podkreślono w komunikacie, "przy realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa energetycznego Polski inwestycji".

"Gaz będzie odgrywał kluczową rolę"

- Zawarcie przez PGNiG, PKN Orlen oraz ENERGA aneksu do umowy inwestycyjnej dot. Elektrowni Ostrołęka "C", która ma być budowana w technologii gazowo-parowej, jest kolejnym dowodem na to, że gaz ziemny będzie odgrywał kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski – zaznaczył Paweł Majewski, szef PGNiG SA.

Zobacz także: Polska chce się uniezależnić od gazu z Rosji. "Wszystkie inwestycje do tego zmierzają"

W ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 roku powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji.

PKN Orlen przypomniał, że w ramach realizacji budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej w styczniu 2021 r. powołana została spółka CCGT Ostrołęka, która jest odpowiedzialna za realizację inwestycji. Koncern zaznaczył jednocześnie, iż jego zaangażowanie w ten projekt "wpisuje się w strategiczne plany rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii". "Dlatego w maju 2020 r. koncern, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej" - podkreślono w informacji.

Budowa bloku gazowo-parowego w Ostrołęce, jak czytamy w komunikacie, będzie wsparciem dla krajowego systemu elektroenergetycznego. Orlen przypomina, że zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, tylko w tej dekadzie z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zostanie wyłączone ponad 6 GW mocy, podczas gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 13 proc.

Węgiel poszedł w odstawkę

Elektrownia C w Ostrołęce miała być ostatnią w Polsce dużą elektrownią węglową. Zgodnie z założeniami miała zostać uruchomiona w 2024 r. i posłużyć co najmniej 40 lat. Rząd włożył w nią półtora miliarda złotych. W marcu tego roku rozpoczęło się jej wyburzanie.

Były minister energii Krzysztof Tchórzewski przekonywał, że decyzję o budowie bloku węglowego podejmował w innych warunkach. Teraz Polska zgodziła się przyśpieszyć transformację energetyczną.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że podejmowałem decyzję przy założeniu, że energetyka węglowa będzie w Polsce funkcjonowała do 2060 r - wyjaśniał Tchórzewski. - Postawiliśmy sobie jako kraj bardzo ambitne zadanie, że zlikwidujemy wykorzystywanie węgla w kraju do 2049 roku. To zostało już podpisane i nie ma teraz co już dyskutować, trzeba to po prostu realizować.

W marcu rozpoczęło się więc wyburzanie bloku węglowego, na który rząd zdążył wydać 1,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
Jan N
2 lata temu
To dopiero krótkowzroczność , zwiększać zależność od gazu którego nie mamy i będzie brakować.
Tak
2 lata temu
Za głupotę władz i tak my zapłacimy. Jak za Turów (też oddany, niedziałający blok jak za Jaworzno - podobnie) A gdzie transformacja i pieniądze z certyfikatów ?
Nadminister
2 lata temu
Najbardziej ekologiczna elektrownia będzie na prąd! Nie ma co dyskutować, trzeba realizować!
gaz z łupków
2 lata temu
oczywiście, będzie to gaz z łupków, których mamy tyle, że na 500 lat wystarczy gazu dla całej Jewropy i na prud dla Wolski
A GDZIE
2 lata temu
elektrownia jądrowa?
...
Następna strona