Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Orlen, Energa i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce

4
Podziel się:

Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG - poinformował we wtorek Orlen i zaznaczył, że trójstronna umowa daje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie.

Orlen, Energa i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce
Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG. (Flickr, Flickr)

Dodano, że PKN Orlen i PGNiG zawarły też aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje dostawy gazu do końca 2027 r. (z opcją przedłużenia do końca 2028 r.) dla instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

"Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG. Podpisana trójstronna umowa gwarantuje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie, z łącznym pakietem udziałowym na poziomie 51 proc. PGNiG obejmie 49 proc. udziałów" - podano.

Jak poinformowano we wtorkowym komunikacie koncernu, w ramach budowy elektrowni w Ostrołęce w technologii gazowej powołana zostanie nowa spółka. Ma ona powstać do 30 czerwca 2021 r. po spełnieniu wszystkich przesłanek umożliwiających jej utworzenie, w tym pozyskaniu zgody odpowiednich organów antymonopolowych.

Jak podaje spółka, rezygnacja z zaangażowania w budowę jest związana "w szczególności z zamiarem intensyfikacji działań inwestycyjnych Grupy Kapitałowej ENEA w obszarze odnawialnych źródeł energii, jak również dedykowania nakładów związanych z konwersją zasilania węglowego na gazowe w obszarze wytwarzania dla posiadanych przez Emitenta i istniejących już aktywów wytwórczych, w odniesieniu do których Emitent jest pełnym właścicielem".

W komunikacie czytamy, że od dnia wyodrębnienia koszty inwestycyjne związane z rozliczeniem projektu gazowego nie będą ponoszone przez spółkę.

W czerwcu zarząd Energi przyjął raport końcowy z analiz przeprowadzonych we współpracy ze spółką Enea.

Zobacz także: Gaz będzie tańszy. Dobra informacja od prezesa URE

"Dzięki pozyskaniu PGNiG jako partnera do projektu w Ostrołęce, mającego mocną pozycję na rynku gazu ziemnego, wchodzimy w kolejny etap inwestycji, przybliżając się do jej skutecznej realizacji" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W ocenie prezesa PGNiG Pawła Majewskiego użycie w Ostrołęce gazu, zamiast węgla, zminimalizuje przedostawanie się do powietrza niebezpiecznych dla zdrowia pyłów i wydatnie zmniejszy poziom emisji gazów cieplarnianych.

W kwietniu br. Orlen wyraził chęć zaangażowania się w projekt budowy elektrowni Ostrołęka pod warunkiem zmiany technologii z węglowej na gazową. W maju br. Orlen zadeklarował udział w finansowaniu projektu oraz przystąpienie do inwestycji w charakterze wspólnika.

Następnie Orlen, Energa i Enea podpisały porozumienie ws. warunków budowy bloku energetycznego w Ostrołęce opalanego gazem. We wtorek Enea poinformowała, że rezygnuje z projektu w Ostrołęce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Stan
3 lata temu
Nie pisze ze to zle tylko skad wezwa w ostrolece rure z gazem. No chyba ze gaz w workach beda wozic . bo najblizsza rura o odpiwiednim przekroju to kilkadziesiat kilometrow i trza budowac rurociag. No ale kto bogatemu zabroni
Kma
3 lata temu
Powiedzie się jak wybory 10 maja
garu
3 lata temu
tą inwestycją musi kierować Jacek Sasin ...wtedy ma ona szanse powodzenia..
m-53
3 lata temu
Inwestycja bezwzględnie powinna być kontynuowana. Potrzebne nam są stałe, stabilne źródła energii. Szkoda, że nie w oparciu o własny węgiel tylko importowany gaz.