Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

Rząd zdecydował. Pomoc dla rodzin i rozszerzony program "Mieszkanie na start"

20
Podziel się:

Rząd przyjął projekt zmian w ustawach związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny. Przewiduje on podwyższenie kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Podjęto także decyzję dotyczącą tak zwanego rynkowego pakietu mieszkaniowego.

Rząd zdecydował. Pomoc dla rodzin i rozszerzony program "Mieszkanie na start"
Zmiany w świadczeniach rodzinnych. We wtorek zajął się nimi rząd (KPRM, KPRM)

Co się zmieni? Na początek - zmieni się limit dochodów na członka rodziny, poniżej którego rodzina może ubiegać się o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Co więcej, rząd chce stworzyć ścieżkę waloryzacji takiego progu dochodowego. Czyli już dziś ustalić, ile wyniesie próg w tym, kolejnym i jeszcze następnym roku.

"Każdorazowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że osoby samotnie wychowujące jedno dziecko tracą prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Zobacz także: Ceny gazu pójdą w górę? "Jest przestrzeń do podwyżek"

Zmieni się również katalog dochodów, branych pod uwagę przy ubieganiu się o wsparcie od państwa. Do tej pory nie było brane pod uwagę stypendium dla bezrobotnych z Funduszu Pracy. A to faworyzowało rodziny, które co prawda pieniądze dostawały, ale do dochodu go nie wliczały.

Jednocześnie stypendia ze środków unijnych już do dochodu trzeba było wliczyć. To oznaczało nierówne traktowanie wielu rodzin.

Mieszkanie na strat. Więcej osób mogących się ubiegać o dopłaty

Rząd zajął się także projektem noweli ustawy, który zakłada rozwój Społecznych Agencji Najmu (SAN) i rozszerzenie grona najemców, mogących ubiegać się o dopłaty z "Mieszkania na start", czyli drugą częścią tzw. rynkowego pakietu mieszkaniowego.

Według twórców przepisów projekt ma też "złagodzić niekorzystny wpływ na rynek mieszkaniowy ograniczeń administracyjnych wprowadzonych w związku z epidemią".

Projektodawca wskazał, że już w pierwszych miesiącach epidemii widać było zmniejszenie popytu na najem długoterminowy na skutek zamknięcia wyższych uczelni i sektorów gospodarki, które najczęściej zatrudniają młode osoby, a także wyjazdu z Polski pracowników z Ukrainy. Skutki epidemii, poprzez ograniczenie ruchu turystycznego, odcisnęły się też na najmie krótkoterminowym.

Według MRPiT projekt przewiduje wprowadzenie modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi spełniającymi określone kryteria społeczne i ekonomiczne.

"Formuła ta ma ułatwić zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych przez osoby o średnich i niższych dochodach" - zaznaczył resort.

Projektowane rozwiązania obejmują zasady zawierania i wypowiedzenia umów między podmiotami zaangażowanymi w system działania SAN (gminą, SAN, właścicielem lokalu mieszkalnego, najemcą lokalu mieszkalnego), zakres uchwały uchwalanej przez gminę, w której określa się m.in. kryteria uprawniające najemców do zawierania umów z SAN, zasady zwolnień podatkowych dla właścicieli mieszkań oraz zasady korzystania przez najemców z dopłat do czynszów w ramach programu "Mieszkanie na Start" - wyjaśniło MRPiT. 

Zobacz także: Lockdown na Mazowszu? "Bardzo trudno jest zamknąć stolicę"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Andrzej56
3 lata temu
Tak powinno być dużo wcześniej, wynajmujesz mieszkanie a nie stać cię to ponstwo powinno dopłacić do czynszu lub cały zapłacić, nie było by bezdomności
Ola
3 lata temu
A co dla pracujących osób, które nie mają rodziny? To przecież niesprawiedliwe. Mam nadzieję, że uda mi się w końcu kupić jakieś godne mieszkanie do życia, chociaż zaczynam już wątpić.
smutas
3 lata temu
Pamiętacie program mieszkanie+? Skończyło się rajdem cenowym mieszkań. Teraz skończy się trak samo.
Ewa
3 lata temu
Oni na wszystko maja kase, my już zylismy w takim ustroju panstwowym, centralnie sterowanym i wiemy jak sie skończyło.
SiP
3 lata temu
Nastepnym krokiem będzie obowiązek wynajmowania mieszkania poprzez tą Agencję /spółeczkę politycznych kolesiów/ i znowu forsa ZA NIC NIEROBIENIE !