Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Rządowa dopłata do zakupu telewizora. Ustawa podpisana przez prezydenta

165
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje 250 zł dofinansowania do zakupu telewizora w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Rządowa dopłata do zakupu telewizora. Ustawa podpisana przez prezydenta
Osoby, które mają stare telewizory, będą mogły dostać 250 zł rządowej dopłaty (Adobe Stock, Heorshe)

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla części gospodarstw domowych z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do nowego standardu lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Masz stary telewizor? Dostaniesz dopłatę na nowy sprzęt

Początkowo przyjęta w lutym ustawa zakładała tylko 100 złotych wsparcia, jednak ze względu na różnice w cenie sprzętu do osób potrzebujących ma trafić więcej pieniędzy. Uchwalona w środę nowela doprecyzowuje krąg osób uprawnionych do świadczenia i ustanawia dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Program ma być realizowany do końca 2022 r.

Przyjętą nowelizacją ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej podpisał już prezydent Andrzej Duda, o czym w sobotę poinformowało biuro prasowe  Kancelarii Prezydenta RP.

Przyjęta 23 marca ustawa "konkretyzuje przesłanki" ubiegania się o świadczenie na zakup odbiornika. Po pierwsze – sytuacja materialna gospodarstwa domowego musi być trudna i po drugie – zakup nie może stanowić zagrożenia dla zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: "Tarcza antyputinowska" zadziała? Posłanka KO krytycznie o działaniach rządu

Telewizja po nowemu. Daty zmian

Operacja przejścia na nowy standard nadawania będzie przeprowadzana w czterech etapach.

Pierwszy etap - od 28 marca 2022 r. - będzie dotyczyć województw dolnośląskiego i lubuskiego;

Drugi etap - od 25 kwietnia 2022 r. - województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego;

Trzeci etap - od 23 maja 2022 r. – łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego;

Czwarty etap -  od 27 czerwca 2022 r. - województw: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

Choć zmiany zostaną wprowadzone w niektórych województwach jeszcze w tym miesiącu, to są już wyjątki. Na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji więcej czasu na zmianę standardu nadawania dostała Telewizja Polska. Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję pozwalającą nadawanie publicznej telewizji "w starym" systemie do końca czerwca. We wniosku powołano się m.in. na sytuację związaną z wojną.

Nowy standard telewizji naziemnej umożliwi także dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
Terra Nova
3 miesiące temu
Telewizor i dekoder należą do artykułów podstawowych potrzeb obywatela o niskich dochodach, dlatego otrzyma On/ obywatel/ od państwa dotację na zakup w/w. Tymczasem inflacja rośnie, NBP podwyższa wszystkie stopy procentowe po raz kolejny a rząd "rzuca" na rynek " puste pieniądze".🤔
Frycu78
3 miesiące temu
Żenada goni żenada. Widać że mają obywateli za kompletnych debili. Jak by nie było ważniejszych spraw.
Shegipl
3 miesiące temu
Zapomnieliście napisać że sklep dostanie zwrot od państwa pieniędzy za wydany dekoder w termonie 90-180 dni. O czym sprzedawca dowiaduje się po sprzedaży pierwszego dekodera. W Warszawie 90% małych sklepów rtv już się wypisało z tego programu "pomocowego" bo dla nich to bankructwo.
Afi
3 miesiące temu
Jak w Rosji tam też ma każdy telewizor do prania mózgu propaganda
Widz tv
3 miesiące temu
Jacy jestescie slepi i tępi wszystko jest po to zrobione zeby z ludzi zedrzeć abonament od nowa dla wszystkich tu niby zacheta ale maja cie w garści i bedziesz bulil-a co miesiąc. Ja tam nie chce zadnej dotacji i niech sie wypaluja mam satelitke oplacam Sobie i mam w d... Ich naziemne i te 250 zl.
...
Następna strona