Notowania

Rządowa limuzyna jak auto na godziny. Ministerstwa pozwalają na prywatne użyczenie

Część ministerstw ma tak liberalne umowy użyczenia służbowego auta do celów prywatnych, że z rządowych limuzyn za nieduże pieniądze po godzinach pracy mogą korzystać nawet pracownicy tych resortów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Staskiewicz/East News)
Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz płaci 1,02 zł brutto za 1 km, gdy rządowego auta używa prywatnie.

Jak pisze "Rzeczpospolita", ministrowie korzystający z możliwości użyczenia służbowego samochodu do celów prywatnych płacą za to zwykle kilkaset złotych miesięcznie.

Choć umowy skonstruowane są w różny sposób, łączy je niski koszt użyczenia samochodu. Jak pisze gazeta, dla wielu ministrów czy wiceministrów limuzyna jest traktowana jako atrakcyjny dodatek do stosunkowo niewysokiej pensji.

W Ministerstwie Energii za każdy dzień używania samochodu płaci się 1/30 zryczałtowanej kwoty miesięcznej. W przypadku aut z silnikami do 1,6 litra jest to 250 zł, a dla pozostałych - 400 zł.

Częściej spotykane jest rozliczanie kilometrowe, ale tutaj stawki też są niskie. W Ministerstwie Środowiska za kilometr płaci się od 52 do 83 groszy w zależności od pojemności silnika.

Z kolei minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz z tytułu użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych płaci 1,02 zł brutto za 1 km.

SOP poszukuje pracowników. Ale nie tylko funkcjonariuszy
Służba Ochrony Państwa szuka pracowników. Wśród nich m.in... weterynarze

Umowy o możliwości korzystania z aut służbowych do celów prywatnych mają wszyscy członkowie kierownictwa Ministerstwa Finansów, ale jak zapewnia resort, "tylko niektórzy spośród wskazanych je wykorzystują". Średni koszt kilometra w 2018 r? 66 gr. Wliczona jest w to nawet praca kierowcy.

Dla odmiany samochodów służbowych nie użyczają resorty Edukacji Narodowej, Sportu, Nauki, Rolnictwa czy Rodziny, nie użycza samochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rządowe limuzyny, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

GHDCHOLERNE OSZUŚCI I ZŁODZIEJE !!!

18-02-2019

m-53Ale news. To chyba dobrze, że płacą.

18-02-2019

jazzdobre do czasu - póki ktoś podsłuchu nie założy

Rozwiń komentarze (116)