Notowania

Służba Ochrony Państwa szuka pracowników. Wśród nich m.in... weterynarze

W Służbie Ochrony Państwa brakuje ludzi. Choć do formacji lgną funkcjonariusze z policji, Straży Granicznej czy Służby Więziennej, to wciąż brakuje ludzi do ochraniania VIP-ów. Resort właśnie wydał rozporządzenie, w którym precyzuje, kogo służba poszukuje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
SOP poszukuje pracowników. Ale nie tylko funkcjonariuszy (Fot: TOMASZ RADZIK / AGENCJA SE)

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", przez niecały rok funkcjonowania SOP intensywnie "podbierał" funkcjonariuszy z innych służb. Miejsce zatrudnienia zmieniło bowiem ponad 150 osób (stan na koniec listopada).

Najwięcej, bo 108 funkcjonariuszy trafiło do Służby z policji, zazwyczaj z prewencji. Do tego 34 pracowników Służby Więziennej i ośmiu przedstawicieli Straży Granicznej. Pozostałe dwie osoby to celnicy.

Zobacz: Tajna narada w limuzynie SOP z udziałem Kaczyńskiego

Ale SOP nadal szuka. Opublikowane właśnie przez szefa MSWiA rozporządzenie precyzuje, jakie kryteria trzeba spełnić, by móc ochraniać najważniejsze osoby w państwie. A to nie jest proste, bo do tej pory "z ulicy" zrekrutowano zaledwie 55 osób.

Okazuje się, że wymagane jest doświadczenie w czynnościach analitycznych, operacyjno-rozpoznawczych czy pirotechnicznych. Ponadto poszukiwani są kierowcy, biegli rewidenci czy psycholodzy. Liczy się również aplikacja - sędziowska, radcowska, prokuratorska lub adwokacka.

Dziwić może natomiast, że Służba Ochrony Państwa poszukuje... lekarzy i weterynarzy. To dlatego, że na etacie są w niej również psy wykrywające ładunki wybuchowe.

Jak informuje "Rz", rekrutacja będzie trwała. SOP chce bowiem do 2022 roku zwiększyć liczbę funkcjonariuszy do 3 tysięcy. A to atrakcyjna posada, szczególnie jeśli chodzi o finanse. Dlatego tak chętnie do SOP przenoszą się policjanci, granicznicy czy pracownicy służby więziennej. Co więcej, zazwyczaj przechodzą uproszczoną procedurę kwalifikacyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Służba Ochrony Państwa, SOP, praca, funkcjonariusze, ochrona, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2019

AndrzejMOZE MINISTRANTOW TEZ POTRZEBA?

23-01-2019

wertproponuje brac psychopatow - aby rzadzacy nie czuli sie samotnie

23-01-2019

JanuszA może poprostu zmniejszyć liczbę oficjeli i dygnitarzy, odchudzić całą tą rozbuchaną biurokrację?!? Co z obietnicami likwidacji senatu? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)