Notowania

Rzecznik MŚP. Ustawa do zmiany, resort zapowiada nowelizację

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zapowiada zmiany w ustawie o Rzeczniku MŚP. Mają zostać wprowadzone jeszcze w tej kadencji Sejmu. Co się zmieni?

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Resort przedsiębiorczości zapowiada nowelizację ustawy o Rzeczniku MŚP (Fot: PAP/Adam Warżawa)

Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców do zmiany. Resort przedsiębiorczości i technologii zapowiada nowelizację przepisów, wnioskował o to sam rzecznik MŚP. Jego postulaty mają zostać uwzględnione jeszcze w tej kadencji Sejmu, gdy zmiany wejdą w życie, rzecznik będzie mógł angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych.

- Dzięki zmianom w ustawie o Rzeczniku MŚP, nasi prawnicy będą mogli jeszcze skuteczniej pomagać przedsiębiorcom i angażować się w postępowania cywilne z zakresu ubezpieczeń społecznych. W ten sposób będziemy mogli efektywniej bronić Konstytucji Biznesu i bronić właścicieli firm przed samowolą urzędników, a także doprecyzujemy szereg przepisów, które mogły dotychczas budzić wątpliwości - podkreślił Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Jak napisano w komunikacie biura rzecznika MŚP, w pierwotnym tekście ustawy nie uwzględniono możliwości interweniowania w toczących się już postępowaniach w sprawach cywilnych z zakresu ubezpieczeń społecznych (ZUS) oraz możliwości wnoszenia skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w tych sprawach.

Obejrzyj: Rzecznik MŚP chciałby rewolucji w naliczaniu składek ZUS

Zdaniem rzecznika, prawo do występowania w sprawach przedsiębiorców jedynie przed sądami administracyjnymi, a nie także powszechnymi, znacząco ogranicza możliwości podejmowanych interwencji i efektywność stania na straży kluczowych postanowień Konstytucji Biznesu. Zwłaszcza, że do biura rzecznika napływa bardzo dużo wniosków w sprawach ZUS.

Początkowo zmiany te znalazły się w rządowym projekcie ustawy dotyczącej ograniczenia obciążeń regulacyjnych, zwanym pakietem Przyjazne Prawo. Jednak na etapie Stałego Komitetu Rady Ministrów zostały wykreślone. "Zaniepokojeni tym faktem przedsiębiorcy, jak również organizacje przedsiębiorców zrzeszone w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku, zwróciły się do Prezesa Rady Ministrów ze stanowiskiem, w którym wskazywały na konieczność zmian w tym zakresie. Uznano je bowiem za niezwykle istotne z punktu widzenia możliwości skutecznego podejmowania działań przez rzecznika" - czytamy w komunikacie.

W odpowiedzi skierowanej do Rady Przedsiębiorców, działającej przy rzeczniku MŚP, resort przedsiębiorczości zobowiązał się do "ponownego zainicjowania działań w ramach procedury legislacyjnej". Ma to na celu doprecyzowanie oraz zmianę zakresu kompetencji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, a także niektórych kwestii dotyczących sposobu funkcjonowania jego biura.

Minister Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier Jacek Sasin zapowiedzieli uchwalenie zmian na wrześniowym posiedzeniu Sejmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mśp, mpit, rzecznik mśp, adam abramowicz, Jadwiga Emilewicz, jacek sasin, gospodarka, wiadomości, firma
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-07-2019

zeflikBłagam, podajcie jeden przykład jak to za PISu poprawiło się przedsiębiorcom? Co niby te polityczne darmozjady ułatwiły? Kontynuują dzieło POSLDPSL … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)