Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSZ
|

Są najnowsze dane dot. wynagrodzeń Polaków. Realnie zarabiamy znacznie mniej

723
Podziel się:

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, czyli firmach, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, w październiku tego roku wzrosło o 8,4 proc. r/r i wyniosło 5917,15 zł - podaje GUS. To oznacza, że realnie z uwzględnieniem inflacji średnia krajowa wzrosła o 1,6 proc.

Są najnowsze dane dot. wynagrodzeń Polaków. Realnie zarabiamy znacznie mniej
Jak zarabiają Polacy? Premier Morawiecki będzie musiał mierzyć się z rosnącym problemem inflacji (Kancelaria Premiera, Flickr)
bFfQujPF

Analitycy spodziewali się wzrostu zatrudnienia na poziomie 0,5 proc. rok do roku (po 0,6 proc. we wrześniu) oraz przyśpieszenia dynamiki wynagrodzeń do 8,9 proc. r/r wobec 8,7 proc. r/r we wrześniu.

"Przy niskim bezrobociu i prawie 7-proc. inflacji spodziewamy się wzmocnienia presji na wzrost płac, która z kolei przełoży się na podwyższoną inflację bazową w 2022 a więc kiedy CPI zacznie spadać na efektach bazy" - pisali przed publikacją danych ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Zaraz po niej przekonują z kolei, że spirala cenowo-płacowa, o której pisaliśmy TUTAJ, ujawni się z całą mocą w przyszłym roku. To zjawisko zdaniem analityków Narodowego Banku Polskiego wraz z mniejszą wydajnością pracy będzie nakręcać inflację w Polsce jeszcze w 2023 r.

bFfQujPH

Ich zdaniem wysoka fala pandemii w Eurolandzie i Polsce jest na szczęście efektem przejściowym, bo historycznie wysoki odsetek firm planuje zatrudnienie nowych pracowników.

Na narastającą presję płacową zwraca uwagę również Marcin Klucznik, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

"Badania koniunktury PIE i BGK wskazują, że coraz więcej firm deklaruje podwyższanie wynagrodzeń. Obecnie na taki ruch decyduje się ok. 20 proc. przedsiębiorstw – to najwyższy odsetek w tym roku. Prognozujemy, że wzrost płac w przyszłym roku utrzyma się powyżej 8 proc. Wzrost kosztów pracy i niedobory pracowników będą prowadzić jednak do wysokiej inflacji" - przestrzega ekonomista.

bFfQujPN

Wzrost wynagrodzeń w październiku 2021 r.

Wracając do odczytu GUS, w ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 1,3 proc. i wyniosło 5917,15 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 0,5 proc.rok do roku.

"W październiku 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło względem września 2021 r. o 1,3 proc., zaś w październiku 2020 r. względem września 2020 r. obserwowano niewiele większy wzrost płac, tj. o 1,6 proc. W skali roku (październik 2021 r. do października 2020 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 8,4 proc. Przed rokiem (październik 2020 r. do października 2019 r.) odnotowano dynamikę wzrostu płac na poziomie 4,7 proc." - wylicza GUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfQujQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(723)
Smiech na sal...
2 miesiące temu
Pierdu pierdu... pitupiti. Skad oni to biora? Bo moja pensja w firmie projektowej. Gdzie pracujemy prez caly czas-nawet w okresie pandemii jest ciagle taka sama... i nie jest to nawet 3500zl
Gogi
2 miesiące temu
A Pinokio przytulił mnóstwo nowych gąsek...
izia
2 miesiące temu
można poudawać że się uczy dzieciaki, a kase się tłucze na korepetycjach a jak by co to tow.broniarz już latał za tow.tuskiem.......
bFfQujQj
TAKA PRAWDA
2 miesiące temu
Kolejny rok i zero podwyżki. 2930 zł. Nauczyciel 38 rok pracy.
Niemiec
2 miesiące temu
Morawiecki wie co robi, historia go postawi na równi z Grabskim...ale kto z was zna takich?
...
Następna strona