Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Są nowe dane na temat inflacji. Padł rekord

13
Podziel się:

Ceny liczone według HICP w Polsce w czerwcu 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 14,2 proc., wobec 12,8 proc. w maju 2022 r. - podał wstępne dane Eurostat. Miesięcznie ceny wzrosły o 1,4 proc. Z kolei inflacja w strefie euro ustanowiła nowy rekord.

Są nowe dane na temat inflacji. Padł rekord
Ceny według HICP w Polsce w czerwcu wzrosły o 14,2 proc. rdr (Adobe Stock, Andrii A)

Z danych Eurostatu wynika również, że inflacja HICP w strefie euro wzrosła w czerwcu do 8,6 proc. W maju odnotowano natomiast wzrost na poziomie 8,1 proc. To najwyższy odczyt w ponad 20-letniej historii strefy euro.

Natomiast w całej Unii inflacja wyniosła w poprzednim miesiącu 9,6 proc. rdr wobec 8,8 proc. w maju.

Jeśli chodzi o Polskę, to ceny liczone według HICP w czerwcu 2022 r. w ujęciu rocznym wzrosły o 14,2 proc., wobec 12,8 proc. w maju 2022 r.

Inflacja w Polsce i UE

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prezes NBP do zmiany? "Zabiera wiarygodność całej polityce gospodarczej"

Przypomnijmy, że według danych GUS inflacja konsumencka w czerwcu 2022 r. wyniosła 15,5 proc. W maju tego roku inflacja wyniosła 13,9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
prawda
2 lata temu
We wszystkich krajach przyfrontowych jest wyższa inflacja, a w niektórych krajach wyższa niż w Polsce.
Kolox
2 lata temu
Drogi panie Jaszczembiu, wytłumacz mi pan jedno. W strefie euro inflacja już spada, była najwyższa od 20 lat... TO CZEMU TAM STOPY PROCENTOWE SĄ NADAL PONIŻEJ 1%??? Czy oni sa głoopsi od pana czy jest odwrotnie??? A może dba pan bardzo o to by pinokio nie stracił na swoich obligacjach indeksowanych WIBORem???
Adam N 1973
2 lata temu
Instytucja unijne wyliczyły inflację w Polsce na 14,2%, niżej niż NBP 15,5%. Gdyby rządziła PO to inflację mielibyśmy najwyższą w Europie, Turcji nie wliczam. Jakieś 25-30%. Dałeś szczęście że Tuskowi nie udało się wprowadzić euro bo byłoby jeszcze więcej. Na Litwie i w Estonii mają euro i inflację większą niż u nas. Ale nie wielką inflacja byłaby najgorszym problemem. Bo bez pracy byłoby teraz 6 milionów osób
moj nick
2 lata temu
jak mowi stare dobre powiedzenie. Stpe trzeba miec waziutka a zyc na szerokiej. A tu za rzadow prezesa i kota dokladnie odwrotnie
Propaganda
2 lata temu
Pisowski rząd nie panuje już od dłuższego czasu nad inflacja.za to prowadzi propagandę na wzór Rossija today objeżdżając małe miasta i wciskają ki swojemu ciemnemu ludowi.smiac się chce jak pokazują ustawione odczyty bonzów reżimu PiSu.