Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Są nowe dane o bezrobociu w Polsce. Oto ilu ludzi szuka pracy

29
Podziel się:

Bezrobocie w Polsce po raz kolejny utrzymało się na tym samym poziomie. W październiku wyniosło 5 proc. - wynika z najnowszego komunikatu opublikowanego przez GUS. Odczyt jest zgodny z przewidywaniami ekspertów. Stopa bezrobocia wg BAEL wyniosła z kolei w III kw. 2023 r. 2,7 proc.

Są nowe dane o bezrobociu w Polsce. Oto ilu ludzi szuka pracy
Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie (money.pl, Rafał Parczewski)

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w październiku 2023 wyniosła 5 proc. rok do roku. To kolejny tego typu odczyt. Bezrobocie utrzymuje się na identycznym poziomie od lipca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd Tuska zacznie od cięć? Prof. Orłowski: to bajki, słowo się rzekło

Stopa bezrobocia w Polsce w październiku - dane GUS

Najnowszy odczyt komentują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. "Stopa bezrobocia w październiku utrzymała się na poziomie 5,0%. To czwarty miesiąc z rzędu rekordowo niskich poziomów bezrobocia. Łącznie w urzędach pracy zarejestrowanych jest 770,4 tys. osób – to o 25,6 tys. mniej niż rok temu" - piszą.

Eksperci PIE podkreślają, że liczba nowo rejestrowanych oraz wyrejestrowanych bezrobotnych są do siebie zbliżone, a ilość nowych rekrutacji przypadających na osoby bezrobotne pozostaje dobra. Spodziewamy się braku większych zmian stopy bezrobocia w najbliższych kwartałach – pomijając wahania sezonowe.

Stopa bezrobocia BAEL jeszcze niższa

Analitycy Alior Banku podkreślają z kolei, że rynek pracy pomimo mocnego schłodzenia koniunktury gospodarczej w 2023 pozostaje względnie mocny. "Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku utrzymała się na historycznym minimum 5 proc. A stopa bezrobocia wg BAEL nieznacznie wzrosła z 2,6 proc. w II kw. 2023 do 2,7 proc. w III kw. 2023 r." - piszą. To oznacza, że pracy szuka 475 tys. osób.

Stopa bezrobocia BAEL jest to wskaźnik, który pokazuje, jaki procent ludności aktywnej zawodowo w wieku 15-89 lat nie ma pracy i aktywnie jej szuka. Jest to miara bezrobocia oparta na międzynarodowych standardach Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP/ILO) i jest obliczana na podstawie reprezentacyjnego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
szukam pracy
2 miesiące temu
Szukam roboty już 3 miesiące. Wysłane powyżej 50 cv. Wysyłam podanie tylko tam, gdzie spełniam wymagania i ... zero odpowiedzi. Zaczynam być już w takiej desperacji, że zacząłem wysyłać cv do prostych prac biurowych za minimalną krajową. Na pracuj.pl widać pięknie jaki to jest rynek pracownika. Do każdego ogłoszenia wysyłanych jest powyżej 100 cv.
xxxx
2 miesiące temu
Podobno pracowników nie ma na polskim rynku... Wysłałem w ciągu dwóch miesięcy 34 CV, gdzie idealnie spełniam wymagania podane w ogłoszeniu. Przez ten czas otrzymałem jedno zaproszenie na rozmowę oraz 17 wiadomości przyszło z podziękowaniem, ale szukają kogoś innego. Reszta podań bez odpowiedzi. Staż prawie 17 lat. Może się człowiek załamać.
Aaa
3 miesiące temu
Cztery mil.ludzi pracuje za granicą ,,,, jak by wrócili ,,,, ile wyniosło by bezrobocie ????
Buba
3 miesiące temu
Urzędy pracy to są słabe wyznaczniki bezrobocia. Tam wiele osób się nie rejestruje bo nie ma to sensu. Bezrobotne matki są ubezpieczone u mężów a jeżeli jest się ubezpieczonym u męża/żony to już nie ma się prawa zarejestrować do pup. Urzędy nie pomagają w znalezieniu pracy. Tam mają wyrąbane że jesteś bezrobotny. Nie ma szkoleń. Są gówno warte staże które na dłuższą metę nic nie dają.
asdasd
3 miesiące temu
Spokojnie wróci Donald to i bezrobocie będzie
...
Następna strona