Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Są nowe dane o bezrobociu. W takiej kondycji jest rynek pracy

51
Podziel się:

Jak podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, szacowana stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 5,4 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostała bez zmian. W rejestrach bezrobotnych figuruje 895,7 tys. osób.

Są nowe dane o bezrobociu. W takiej kondycji jest rynek pracy
Ministerstwo podało najnowsze dane o bezrobociu. Wnosi 5,4 proc. (Pixabay, pixabay)

Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2021 r. wyniosła 5,4 proc., co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostała bez zmian, a w zestawieniu z końcem 2020 r. była niższa o 0,9 punktu proc.

Stopa bezrobocia w końcu 2021 r. kształtowała się w przedziale od 3,0 proc. w województwie wielkopolskim do 8,6 proc. w warmińsko-mazurskim.

Zobacz także: Inflacja zostanie na lata? Minister finansów: Potrzebujemy spokoju

Stopa bezrobocia na koniec 2021 r.

Z danych resortu wynika, że w rejestrach bezrobotnych w grudniu było o 150,8 tys. (czyli o 14,4 proc.) mniej bezrobotnych niż przed rokiem.

W porównaniu do stanu z końca listopada liczba bezrobotnych w grudniu zmniejszyła się o 3,1 tys. osób, czyli o 0,3 proc.

Resort podkreślił, że po raz pierwszy od 1990 roku liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych w końcu grudnia była niższa niż w listopadzie.

Dla przykładu, w grudniu 2018 r. bezrobocie wzrosło o 1,9 proc., a w grudniu 2019 i 2020 r. o 2,0 proc.

"Porównując poziom bezrobocia w końcu 2021 r. do stanu sprzed początku epidemii COVID-19 liczba zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych spadła o 24,2 tys. osób, czyli o 2,6 proc., a stopa bezrobocia rejestrowanego była niższa o 0,1 pkt. proc. W lutym 2020 r. wynosiła ona 5,5 proc." – wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

W grudniu 2021 r. (wg wstępnych danych) pracodawcy zgłosili do urzędów pracy prawie 96 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 17,6 tys. (15,5 proc.) mniej niż w listopadzie 2021 r., ale o 14,7 tys. (18,1 proc.) więcej niż w grudniu 2020 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(51)
E600
6 miesięcy temu
Po co takie dane skoro nie wykazują liczby ludzi, którzy nie pracują, ale korzystają z różnego rodzaju zasiłków, taki sposób na życie
george
6 miesięcy temu
Policzcie ile jest nierobów( zasiłki z pomocy, różne+) , a nie zaciemianie obrazu ilu jest bezrobotnych.
KOD
6 miesięcy temu
895,7 tysięcy ? bezrobotnych a ile z nich to nieroby co żerują na nas podatnikach ? Tu jest problem bo myślę że 2/3 to nieroby i może by tak ich zachęcić do wyjazdu np Niemiec Francji czy Woch jak to zrobił Łukaszenka odwieź na granicę i wypad po zasiłki O !!!!!! to jest pomysł !!!!!!! i Niech im tylko odmówią ? To od razu protesty w Europarlamencie że to niehumanitarne że to dyskryminacja i brak empatii A najlepiej że to rasizm i antypolonizm katolicki o to jest argument lot do Berlina w taniej linii 60 euro to mniej niż tygodniówka na co czeka nasz rząd? Bezrobotni do Berlina po zasiłki jak imigranci z bliskiego wschodu niczym się nie różnią jeden jak i drugi chce zasiłku.
myszka
6 miesięcy temu
Proszę podać ilu Polaków w przedziale wiekowym 19-65 pracuje, odliczyć tych, którzy studiują dziennie, osoby otrzymujące świadczenie emerytalno- rentowe z Zus-u i wtedy poznamy wynik bezrobocia...
trgdf
6 miesięcy temu
Potrzebni są ludzie wykwalifikowani i samodzielni, których nie trzeba prowadzić za rączkę i stać nad nimi. Pod względem finansowym jesteśmy warci tyle, ile potrafimy zarobić. Gdy nasza praca ma wartość dla pracodawcy (i klientów), w końcu nas ktoś zatrudni i dobrze zapłaci. A jeśli nie, a rzeczywiście możemy coś zaoferować, coś potrafimy, to sami założymy firmę i zarobimy na siebie. Nie trzeba wyjeżdżać. Ludzie powinni zrozumieć, że niemal wszystko zależy od nich samych. Nie od rządu czy kraju, w którym żyją itp. Musimy po prostu patrzeć na siebie i brać się do roboty, uczyć się i rozwijać umiejętności, za które inni chcą płacić, a efekty przyjdą. Leżenie na kanapie i czekanie, aż ktoś coś dla nas zrobi, niewiele daje. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian może zrobić wielką różnicę..
...
Następna strona