Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Sąd Najwyższy. Jest decyzja w sprawie KRS

5
Podziel się:

Dzisiaj w czwartek Izba Pracy Sądu Najwyższego (SN) wydała orzeczenie dot. pytania prejudycjalnego, które skierowano do TSUE. Tym samym podjęta została decyzja o uchyleniu uchwały Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Sąd Najwyższy. Jest decyzja w sprawie KRS
Sąd Najwyższy. Jest decyzja w sprawie KRS (WP.PL)

Sąd Najwyższy. Jest decyzja w sprawie KRS

- KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej, i jest to punkt wyjścia do oceny, czy Izba Dyscyplinarna SN jest niezawisła - oceniła w środę Izba Pracy Sądu Najwyższego.

Oglądaj: Sąd Najwyższy. Małgorzata Gersdorf o słowach Piotrowicza: to był policzek

Decyzję skomentował także rzecznik SN Michał Laskowski, który stwierdził, że ciężko ignorować to, co powiedział Sąd Najwyższy (SN). Wywody dotyczą Krajowej Rady Sądownictwa (KRS) i Izby Dyscyplinarnej w ogóle. W jego ocenie sądy będą brały ten czynnik pod uwagę.

Jednocześnie jak pisała już Wirtualna Polska, samo orzeczenie wydane przez sędziów Izby dotyczyło pierwszego z trzech pytań prejudycjalnych, które zostały skierowane do TSUE. Jednocześnie Trybunał w listopadzie określił, że to Sąd Najwyższy (SN) ma rozstrzygać w tej sprawie.

Sąd Najwyższy. Kwestia sędziego NSA Andrzeja Kluby

Sama Izba Pracy SN poinformowała także, że uchyla uchwałę KRS, według której sędzia NSA Andrzej Kuba nie mógł dalej zajmować swojego stanowiska.

Co istotne, w sytuacji, gdyby KRS zaopiniowała Kubę pozytywnie, po akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy sędzia mógłby dalej pracować w dotychczasowej roli.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Polak
4 lata temu
A Gerzdorkce czas na emeryture, jesli na to zasługuje.
ala
4 lata temu
Czyli teraz ustawodawca w jakiejkolwiek sprawie dotycz.ustroju sądów w Polsce nie będzie mógł nic zrobić bo SN nie pozwoli tak?A konstytucja mówi inaczej że można wprowadzać zmiany to kto jest ważniejszy konstytucja czy SN.
Brawo SN
4 lata temu
No i bardzo dobrze. Brawo Sąd Najwyższy. Decyzja ta delegimityzuje to bezprawne ciało jakim jest obecna KRS I JEGO IZBA DYSCYPLINARNA. KONIEC samowładztwa PiS i Kaczyńskiego. Sedziowie po tym wyroku powinni całkowicie ignorować te niekonstytucyjne organy Sądu Najwyższego powołane do życia prawem kaduka i sprzevznie z konstytucją. O przepraszam z woli ZERA któremu Sąd Najwyższy swym wyrokiem Izby Pracy uświadomił że jest naprawdę nieukiem i zerem prawnym a do tego satrapą.
jurek
4 lata temu
Sędziowie boja się że maja teraz odpowiadać przezd zizba Dyscyplinarna że prowadza samochód po pijaku,biorą łaówki czy kradną pieniądze jak jeden sędzia którego nagrała kamera na stacji benzynowej.Przecież to podobno ,,nadzwyczajna kasta,, i jest ponad prawem.
jur
4 lata temu
I teraz oczywiście najazd PIS i TVP jakie to sądy w Polsce są beznadziejne - 3, 2, 1 .... :)