Notowania

gospodarka
03.09.2019 08:06

Sąd Najwyższy: na ekspertyzę specjalisty z OC przysługuje zwrot kosztów

Jeżeli poszkodowany lub nabywca roszczeń odszkodowawczych potrzebuje w swojej sprawie o odszkodowanie pomocy eksperta z OC, to przysługuje mu zwrot kosztów za jego ekspertyzę. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Dzięki decyzji SN poszkodowani w wypadkach otrzymają duże wsparcie

Werdykt Sądu Najwyższego to przełom przede wszystkim w sprawach o małych szkodach. W ich przypadku ekspertyza stanowi duży wydatek przy sprawach o odszkodowanie. Wydatek, który ubezpieczyciel nie zawsze chętnie pokrywał.

Wielu poszkodowanych rezygnowało z roszczeń w takiej sytuacji, ponieważ sądowe orzecznictwo nie było jednolite. Konsumentom też trudno jest przebrnąć przez pisma związane z ich własną sprawą.

– Przeciętny klient, otrzymując od ubezpieczyciela wyliczenia ze specjalistycznego systemu np. Audatex lub Eurotaxglass's, nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji dokumentu, bo to kilka czy kilkanaście stron wyliczeń i technicznego żargonu – wskazała w pytaniu do SN Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Zobacz także: Ubezpieczenia: Polacy nie wiedzą, co podpisują

– Rzeczoznawca oczywiście daje sobie radę z taką wyceną, dlatego koszty jego pracy na rzecz klienta powinny być pokrywane z polisy OC komunikacyjnego sprawcy szkody, jeśli odszkodowanie było przez ubezpieczyciela zaniżone – oceniła Wiktorow.

Orzeczenie te może sprawić, że poszkodowani powinni chętniej dochodzić swoich pieniędzy u ubezpieczycieli, którzy zaniżyli odszkodowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, ubezpieczenia, oc, polisy oc
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2019

Wszystkie TU kantują klientówMoże tak wysokie kary za zaniżanie odszkodowań i oszukiwanie ludzie. Niech weryfikacją odszkodowań zajmą się niezależni eksperci i nie pracownicy … Czytaj całość

03-09-2019

huzareSuper wiadomość. A na kogo ubezpieczenie przerzucą koszt ekspertyzy? OC w górę, super wiadomość.

03-09-2019

staryBardzo dobrze niech ten bełkot ubezpieczycieli wyjaśniają prawnicy.

Rozwiń komentarze (6)