Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Sąd Najwyższy: na ekspertyzę specjalisty z OC przysługuje zwrot kosztów

6
Podziel się

Jeżeli poszkodowany lub nabywca roszczeń odszkodowawczych potrzebuje w swojej sprawie o odszkodowanie pomocy eksperta z OC, to przysługuje mu zwrot kosztów za jego ekspertyzę. Tak uznał Sąd Najwyższy.

Dzięki decyzji SN poszkodowani w wypadkach otrzymają duże wsparcie
Dzięki decyzji SN poszkodowani w wypadkach otrzymają duże wsparcie (Materiały prasowe)
bDTGnIet

Werdykt Sądu Najwyższego to przełom przede wszystkim w sprawach o małych szkodach. W ich przypadku ekspertyza stanowi duży wydatek przy sprawach o odszkodowanie. Wydatek, który ubezpieczyciel nie zawsze chętnie pokrywał.

Wielu poszkodowanych rezygnowało z roszczeń w takiej sytuacji, ponieważ sądowe orzecznictwo nie było jednolite. Konsumentom też trudno jest przebrnąć przez pisma związane z ich własną sprawą.

– Przeciętny klient, otrzymując od ubezpieczyciela wyliczenia ze specjalistycznego systemu np. Audatex lub Eurotaxglass's, nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji dokumentu, bo to kilka czy kilkanaście stron wyliczeń i technicznego żargonu – wskazała w pytaniu do SN Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

bDTGnIev
Zobacz także: Zobacz także: Ubezpieczenia: Polacy nie wiedzą, co podpisują

– Rzeczoznawca oczywiście daje sobie radę z taką wyceną, dlatego koszty jego pracy na rzecz klienta powinny być pokrywane z polisy OC komunikacyjnego sprawcy szkody, jeśli odszkodowanie było przez ubezpieczyciela zaniżone – oceniła Wiktorow.

bDTGnIeB

Orzeczenie te może sprawić, że poszkodowani powinni chętniej dochodzić swoich pieniędzy u ubezpieczycieli, którzy zaniżyli odszkodowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTGnIeW
gospodarka
wiadomości
ubezpieczenia
KOMENTARZE
(6)
Wszystkie TU ...
2 lata temu
Może tak wysokie kary za zaniżanie odszkodowań i oszukiwanie ludzie. Niech weryfikacją odszkodowań zajmą się niezależni eksperci i nie pracownicy zakładów ubezpieczeń którzy mają siano w głowie przez szkolenia które indoktrynują w jedyny właściwy sposób dla ubezpieczyciela. Niech też NIK skontroluje oprogramowanie używane do wyliczeń odszkodowań u ubezpieczycieli, bo oni mają zaszyte w aplikacjach, że narzuca im obcięcie odszkodowania i zmianę cen części na niższe nieistniejące (amortyzacja, wstawione w bazę nieistniejące zamienniki lub ręcznie wpisywane)
huzare
2 lata temu
Super wiadomość. A na kogo ubezpieczenie przerzucą koszt ekspertyzy? OC w górę, super wiadomość.
stary
2 lata temu
Bardzo dobrze niech ten bełkot ubezpieczycieli wyjaśniają prawnicy.
bDTGnIeX
zeno
2 lata temu
właśnie mam taką ekspertyzę i ubezpieczyciel jej nie uwzględnił , a w sądzie sprawa leży od lutego
zenek-XD
2 lata temu
No i bardzo dobrze!! Wcześniej w ogóle nie opłacało się nawet odwoływać, bo cała dopłata od ubezpieczyciela szła na rzeczoznawcę... Wiem, bo niestety chciałem w taki sposób to załatwić, szybka kalkulacja i okazało się, że dużo bardziej opłacało mi się skorzystać z firmy skupującej szkody (Fundusz odszkodowań komunikacyjnych) - oni tam sami zajmowali się załatwieniem rzeczoznawcy, a ja dostałem po prostu gotówkę do ręki, bez bawienia się w sądy i inne cuda wianki.