Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samaras: Grecja realizuje reformy i oczekuje pieniędzy

0
Podziel się:

Ateny realizują reformy przewidziane w programie pomocowym i dlatego
oczekują dalszego wsparcia od partnerów ze strefy euro - wynika z wypowiedzi premiera Grecji.

Samaras: Grecja realizuje reformy i oczekuje pieniędzy
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Grecja realizuje reformy przewidziane w programie pomocowym i dlatego oczekuje dalszego wsparcia od partnerów ze strefy euro - wynika z wypowiedzi premiera Grecji Antonisa Samarasa (na zdjęciu), który spotkał się w Brukseli z przewodniczącym KE Jose Barroso.

_ - Grecja wyszła na prostą, w rzeczywistości pod niektórymi względami radzi sobie lepiej, niż przewidywały cele (programu pomocowego), zarówno jeśli chodzi o strukturalną nadwyżkę (budżetową), jak i mniejszą niż zakładano recesję _ - przekonywał dziennikarzy po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Samaras. Dodał, że to oznacza, iż poświęcenie Greków przynosi namacalne efekty.

_ - Chcę przypomnieć, że zgodnie z ubiegłoroczną decyzją eurogrupy, jeśli Grecja rzeczywiście spełni cele dotyczące nadwyżki w saldzie pierwotnym (budżetu) i reform strukturalnych, wówczas tymczasowe problemy z finansowaniem będę usunięte. Spełniamy więc cele _ - tłumaczył grecki premier. Wyjaśnił, że Grecja zbliża się do takiej nadwyżki.

W listopadzie ub.r. ministrowie państw strefy euro (eurogrupa) nie wykluczyli dalszej pomocy dla Grecji, jeśli będzie ona wypełniać przewidziane w programie reform cele dotyczące deficytu.

Samaras dodał, że rozmawianie o dodatkowej pomocy dla jego kraju musi być ujmowane w kontekście porozumienia eurogrupy i spełniania celów programu pomocowego przez Grecję, która nie poniosła porażki, tylko tym razem poradziła sobie. _ Dlatego wymaga to pomocy ze strony partnerów (ze strefy euro) _ - podkreślił grecki premier.

Odnosząc się do przewidywanej _ dziury fiskalnej _ w latach 2015 i 2016, powiedział, że uzgodniono podjęcie działań w celu _ pokrycia jakichkolwiek potencjalnych braków fiskalnych w sposób, który został już wspomniany trojce, w wysokości 2,5 mld euro _. Dodał, że dokładna kwota będzie znana po dalszych pertraktacjach. Zapewnił, że Grecja nie potrzebuje już dalszego zaciskania pasa, ale reform strukturalnych, które będą miały pozytywny wpływ na finanse publiczne.

_ - Po 6 latach bardzo głębokiej recesji, dużego bezrobocia i dramatycznym spadku jakości życia Grecja w oczywisty sposób odwraca trend _ - oświadczył Samaras.

Barroso, choć chwalił Grecję za postępy, podkreślił, że nie czas zwalniać tempo, ale trzeba _ zakasać rękawy _. Zwrócił uwagę na potrzebę dalszego modernizowania greckiej administracji publicznej i sprawiedliwego społecznie systemu podatkowego.

Szef KE przestrzegł, by ze spekulacjami na temat dalszej pomocy dla Grecji powstrzymać się do czasu raportu trojki (eksperci KE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego), która przebywa w Atenach.

_ - Teraz mogę powiedzieć, że obecny program będzie w pełni finansowany do połowy 2014 r. i jest on właściwie realizowany _ - zaznaczył Barroso. Dodał, że sytuacja gospodarcza pozostaje jednak dla Grecji dużym wyzwaniem. _ Nie jest tajemnicą, że będziemy musieli ponownie przyjrzeć się potrzebom finansowym Grecji i możliwym brakom _ - przyznał Barroso.

Dotychczasowe programy pomocowe przyznane Grecji na lata 2010-14 w zamian za bolesne dla społeczeństwa cięcia, oszczędności i reformy są warte 240 mld euro.

W sierpniu niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble przyznał, że Grecja będzie potrzebować trzeciego pakietu pomocy finansowej, ale jednocześnie wykluczył nowe anulowanie części jej długów. Minister zasugerował zamiast tego redukcję odsetek.

Z kolei komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn nie wykluczył nowych pożyczek, ale wskazał też na możliwość wydłużenia okresu spłaty starych długów. Z kolei greckie źródła sugerowały kombinację nowej pożyczki i wydłużenia spłaty oraz redukcji odsetek. Ale zdaniem niektórych ekspertów nie obędzie się bez redukcji samego długu Grecji.

W lipcu KE przyznała, że pod koniec 2014 roku Grecja może mieć _ relatywnie niewielką lukę w finansowaniu _. KE wspomniała o kwocie rzędu 2,8-4,6 mld euro. Szacunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówią o 10,9 mld euro luki na lata 2014 i 2015.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/m260328.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc;grecji;bedzie;potrzebny;kolejny;pakiet;pozyczkowy,180,0,1376180.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja wciąż potrzebuje pieniędzy. Kto da? - _ Jest oczywiste, że mimo postępów problemy Grecji nie zostaną rozwiązane do 2014 roku _ - mówi szef eurogrupy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/m219958.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;bedzie;potrzebowala;wiecej;pieniedzy,80,0,1362000.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Grecja będzie potrzebowała więcej pieniędzy? Tak uważają urzędnicy z niemieckiego banku centralnego. Do dzisiaj Grecja otrzymała już 240 miliardów euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)