Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Samorządy dostaną 8 mld zł w tym roku. Prezydent podpisał ustawę

16
Podziel się:

Zgodnie z nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego samorządy otrzymają 8 mld zł jako uzupełnienie ogólnej subwencji. Ma to zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów w ramach Polskiego Ładu.

Samorządy dostaną 8 mld zł w tym roku. Prezydent podpisał ustawę
Nowelizacja umożliwia przekazanie samorządom z budżetu państwa nowych środków. fot. Prezydent.pl
bEUgKmiJ

Nowe przepisy zmieniają zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami wprowadzanymi przez Polski Ład. Nowe prawo ma m.in. ustabilizować dochody samorządów.

Nowe regulacje tworzą podstawę prawną do przekazania samorządom z budżetu państwa w 2021 roku dodatkowych środków jako uzupełnienie subwencji ogólnej. Algorytm podziału opiera się na udziale samorządów w dochodach PIT planowanych na 2022 rok.

Zobacz także: Polska bez unijnych środków. Jak PiS poradzi sobie z Polskim Ładem? Czarnek zaskakuje
bEUgKmiL

Nowelizacja to rekompensata dla samorządów

W praktyce według nowej ustawy dochody samorządów z PIT i CIT nie mogą być niższe niż uzyskane w latach poprzednich. Dodatkowo środki mają być przekazywane w równych ratach miesięcznych. Zapisano w niej także utworzenie nowej części subwencji ogólnej - czyli subwencję rozwojową, która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów.

bEUgKmiR

Nowelizacja umożliwia także przekazanie samorządom z budżetu państwa środków finansowych w kwocie 8 mld zł, na uzupełnienie tzw. subwencji ogólnej.

Przypomnijmy, że Polski Ład ma być bazą dla Krajowego Planu Odbudowy. Na początku października Komisja Europejska poinformowała, że nadal prowadzi rozmowy z Polską w sprawie akceptacji KPO. Przyjęcie planu przez Komisję otwiera drogę do wypłaty Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Polska ma mieć do dyspozycji ok. 58 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUgKmjm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
cdsx
miesiąc temu
Polski ład… Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
berek
miesiąc temu
Co z tego, ze pisprezydent cos podpisal, co mu kazano? Tak pisiorskie samorzady znowu dostana a reszta zero. Niech Unia nie daje zadnych pieniedzy, chyba, ze bezposrednio do samorzadow. Inaczej ta szajka znowu rozkradnie.
@#1
miesiąc temu
Czy mandaty drogowe idą na polepszenie jazdy na drogach , czy są w kotle zwanym budżetem ?
bEUgKmjn
222
miesiąc temu
Na co poszły 24 miliardy zł ze sprzedaży CO 2? Na co poszło 6 miliardów od Gazpromu?
Pod
miesiąc temu
PiSał i poszusował po stoku.