Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Mechanizmu warunkowości na razie nie będzie. KE czeka na wyrok

15
Podziel się:

Komisja Europejska nie uruchomi mechanizmu warunkowości, uzależniającego wypłatę środków unijnych od przestrzegania w kraju członkowskim zasad praworządności, dopóki na jego temat nie wypowie się Trybunał Sprawiedliwości UE - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. O zbadanie sprawy do TSUE zwróciły się rządy Polski i Węgier.

Mechanizmu warunkowości na razie nie będzie. KE czeka na wyrok
Ursula von der Leyen zapowiada, że mechanizmu warunkowości na razie nie będzie. (Photo by Brian Lawless/PA Images via Getty Images) (PA Images via Getty Images, Brian Lawless - PA Images)
bETwrzQR

Jeszcze kilka dni temu Didier Reynders, komisarz ds. sprawiedliwości UE, zapowiadał, że Komisja Europejska użyje tzw. mechanizmu warunkowości w najbliższych dniach lub tygodniach.

Sytuacja się jednak zmieniła, i jak mówi szefowa KE, dopóki nie zapadnie wyrok, mechanizmu warunkowości nie będzie.

Na razie nie wiadomo, kiedy TSUE ogłosi wyrok w tej sprawie. Publikację opinii rzecznika generalnego Trybunału zaplanowano na 2 grudnia.

bETwrzQT
Zobacz także: Polexit absurdalnym pomysłem? Ekspert wyjaśnia

Pieniądze za praworządność

W grudniu 2020 roku liderzy krajów UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz mechanizmu warunkowości. Ma on być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Rozporządzenie weszło co prawda w życie 1 stycznia 2021 roku, jednak w ramach nowych przepisów nie zaproponowano żadnych instrumentów. Rada Europejska zwróciła się do Komisji Europejskiej o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych. Do tej pory nie zostały one jednak przyjęte.

bETwrzQZ

Konflikty Polski z Brukselą

Polska pozostaje ostatnio w konflikcie z unijnymi instytucjami. Rząd nie zgodził się na wykonanie dwóch orzeczeń TSUE - w sprawie zamknięcia kopalni Turów, oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Co więcej, niedawno polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że część traktatów o Unii Europejskiej jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Decyzja dotyczy pierwszeństwa przepisów unijnych nad krajowymi. Wniosek do TK złożył sam premier Mateusz Morawiecki, tuż po orzeczeniu TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN.

Bruksela oczekuje, że Polska jak najszybciej wykona wyrok Trybunału. Jak powiedziała w piątek szefowa KE, system dyscyplinarny sędziów musi zostać zmieniony, a sędziowie odwołani niezgodnie z prawem muszą zostać przywróceni do pracy.

bETwrzRa

- Mamy przed sobą długą drogę; droga ta jest połączeniem dialogu, odpowiedzi prawnej i konkretnych działań na rzecz przywrócenia niezawisłości sądownictwa - powiedziała Ursula von der Leyen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETwrzRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Jan
miesiąc temu
Ula ma kota,a Mateusz ma Asa.
stary
miesiąc temu
Kiedyś mnie bawiło jak czytałem że unia zajmuję się "krzywizną banana" czy tym że "ślimaki to ryby". A teraz to już oczy przecieram na co chcą mieć wpływ. Cytująć klasyka "nie tak żeśmy się umawiali"
logiczny
miesiąc temu
Proponuje niech spór pomiędzy Polską a brukselska z...do-komuna rozstrzygnie Komisja Wenecka ! ;)))To tak samo niezależny organ jak ten polityczny para sad "SRUE" !;)))
bETwrzRv
Lol
miesiąc temu
W TSUE siedzą sędziowie mianowani przez rządy państw,na większości lewicowi. Taki to TSUE niezależny. Nie bądźmy śmieszni
logiczny
miesiąc temu
Kredyt można zaciągnąć od niebioracych udziału w zmowie nowojorsko-brukselskiej z...do-komuny ale lepiej na poważnie zając się gospodarką bo w tym PIS nie jest za dobry bo zmarnował już drugi światowy boom gospodarczy na socjal dla dzieci milionerów czy ulegając szantażom i fałszywym zwolnieniom wystawianych przez biednych lekarzy ! Reszta jest ok !