Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Sasin chce umieścić strukturę kosztów na rachunkach za prąd. WWF sprawdza, co w nich się kryje

122
Podziel się:

- Dobrym pomysłem będzie, jeśli spółki energetyczne na rachunkach będą umieszczać strukturę kosztów - tak, by każdy widział, za co płaci - stwierdził Jacek Sasin. Chodzi o to, by Polak mógł zobaczyć, ile musi płacić za politykę klimatyczną Unii Europejskiej. Jednak WWF wskazuje, że niemal wszystkie środki z rachunków za prąd trafiają do krajowego budżetu. Ponadto rząd sam z siebie nałożył opłatę za OZE.

Sasin chce umieścić strukturę kosztów na rachunkach za prąd. WWF sprawdza, co w nich się kryje
Ceny prądu w górę. Eksperci punktują Jacka Sasina (Flickr, KPRM)

W rozmowie z gazetami należącymi do grupy Polska Press Jacek Sasin stwierdził, że 59 proc. ceny energii stanowią koszty związane z uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, a "kolejne 8 proc., koszty obowiązków OZE". Dlatego też eksperci ds. energetyki sprawdzili, jak wygląda rzeczywistość.

Koszty emisji CO2 rosną, ale trafiają do budżetu polskiego

Co do zasady, wicepremier i minister aktywów państwowych ma rację, że wzrost cen uprawnień do emisji CO2 istotnie wpływa na ceny energii. Zarazem jednak słowem nie wspomina, że pieniądze z tego tytułu nie płyną do Brukseli, ale zostają w krajowym budżecie.

Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) jest tak skonstruowany, że środki wpłacone za uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych wracają do państw. 50 proc. z tych pieniędzy muszą przeznaczyć na transformację energetyczną, ale drugą połowę mogą już rozdysponować wedle własnego uznania.

Zobacz także: Wskazał kilkadziesiąt produktów. Tylko wieprzowina tanieje

Polska z tego tytułu tylko w tym roku otrzymała już ponad 21 mld złotych. Eksperci szacują, że do końca roku za tytułu uprawnień do budżetu krajowego trafi około 25 mld złotych.

Podatki i opłaty wprost na rzecz budżetu państwa stanowią ponad połowę ceny prądu. Na tę część składają się pieniądze, które płacimy za emisję CO2, VAT i akcyza. Większość pozostałej części trafia do spółek państwowych - punktuje Bernard Swoczyna, specjalista ds. Magazynowania Energii w WWF Polska.

PiS sam wprowadzał opłaty, na które dziś zrzuca odpowiedzialność

Jacek Sasin w wywiadzie wspomniał o opłacie OZE, która stanowi 8 proc. kosztów energii. Jednak to rząd Prawa i Sprawiedliwości sam ją wprowadził i obciążył nią rachunki Polaków, tak samo jak opłatą kogeneracyjną. Te dwie opłaty są "polskim wynalazkiem", jak ocenia je Bernard Swoczyna, a nie obowiązkiem nałożonym przez UE.

UE nakazała nam ograniczać emisję CO2, rozwijać OZE i kogenerację, a polski rząd zdecydował się to robić, pobierając dodatkowe opłaty za prąd i płacąc z nich wytwórcom OZE i miejskim elektrociepłowniom - wskazuje ekspert.

Zdaniem Aleksandra Śniegockiego, eksperta ds. polityki energetycznej, polityka klimatyczna odpowiada nie za dwie trzecie, ale za około jedną czwartą kosztów ponoszonych przez gospodarstwa domowe w rachunkach za prąd.

W swoim wywiadzie wicepremier Sasin skupił się jedynie na kosztach produkcji energii, a pominął opłaty dystrybucyjne na rachunkach. Zapomniał też o potrzebie inwestowania w modernizację energetyki niezależnie od unijnych celów klimatycznych. To z polityki klimatycznej właśnie Polska pozyskuje pieniądze, które powinny być przeznaczone na inwestycje w niskoemisyjne technologie i obniżenie przyszłych wydatków na energię i paliwa - wymienia ekspert.

WWF Polska w swoim komunikacie przywołuje również informację, że źródłem wyliczeń przywoływanych przez Jacka Sasina jest Polski Komitet Energii Elektrycznej. W jego skład wchodzą wyłącznie spółki energetyczne.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla czterech tzw. sprzedawców z urzędu oraz pięciu największych spółek dystrybucyjnych. Rachunki za prąd wzrosną średnio o 24 procent. To około 21 złotych miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
xyz
2 lata temu
Kto czyta szczegóły rachunku za prąd czy gaz popada w schizofrenię żeby to zrozumieć...
ttt
2 lata temu
Nałożyli sobie opłaty na każdego z nas. Bezczelnie okradają Polaków mówiąc, że to unia wymyśliła.
nbvn
2 lata temu
Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami Brawo. Inflacja prawie 8%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Emerytka
2 lata temu
Oddajcie moją wypracowana emeryturę,Rząd mnie okradł za moje 40 lat pracy które wypracowałam, podatki ,podatki i tak się rządzi naszym kosztem i rozdają
RR508
2 lata temu
Sasin lubi generować dużo nikomu niepotrzebnego papieru. Struktura powinna być taka: prąd stawka za kWh oraz opłata na kupno głosów przez PiS.
...
Następna strona