Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Sasin grozi UE. "Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
585
Podziel się:

Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, jeśli partnerzy w UE pozostaną głusi na nasze argumenty - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. W czwartek w Polsat News powiedział, że rząd nie ma wpływu na nagły wzrost cen energii, tak gazu jak i prądu w Polsce, choć - jak zauważył - reaguje na to co się dzieje.

Sasin grozi UE. "Być może trzeba będzie wypowiedzieć pakiet klimatyczny"
Jacek Sasin przekonuje, że większość podwyżek cen na rachunkach za gaz, gospodarstwa domowe zawdzięczają UE. (East News, Piotr Molecki)

Wicepremier Jacek Sasin odnosząc się do wzrostu cen gazu, ocenił, że to, co się dzieje na rynku, pokazuje, iż nie jest to gra rynkowa, lecz efekt spekulacji. Przypomniał, że rok temu wyprodukowanie jednej MWh z gazu kosztowało ok. 20 euro, ale pod koniec ub.r. było to już 200 euro. Obecnie cena spadła do ok. 100 euro. Jacek Sasin zwrócił uwagę, że nie wiadomo jednak, jak ceny zachowają się w najbliższej przyszłości.

Wicepremier dodał, że dzięki reakcji rządu udało się uchwalić ustawę, która "wypłaszcza" podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych w Polsce. Przekonywał, że gdyby nie zastosowany mechanizm spłaszczania podwyżek, to cena gazu uregulowana taryfą przez URE nie byłaby wyższa o 54 proc., tylko o 200 proc.

Zobacz także: Money.To się liczy - Franczyza 2.0

Rząd reguluje taryfy na gaz

Minister Sasin zwrócił, że uchwaloną w czwartek ustawą taryfy regulowane - dla indywidualnych odbiorców - zostały rozszerzone automatycznie na wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz na takie instytucje jak szpitale czy szkoły.

Pytany o plany rządu wobec przedsiębiorców, którzy nie mają regulowanych cen gazu Sasin przypomniał, że uchwalono tarcze antyinflacyjne, z których będą oni korzystać. Wymienił tu m.in. obniżenie VAT na gaz do 0 proc.

Obcięliśmy albo do zera, albo do minimum te wszystkie obciążenia, które są obciążeniami krajowymi, które zasilały nasz budżet; akcyza, VAT - wymienił Jacek Sasin.

Jak wyjaśniał, w przypadku przedsiębiorców przepisy, które zostały zastosowane w stosunku do m.in. spółdzielni mieszkaniowych, szkół, szpitali, nie mogą być zastosowane, ponieważ blokują to przepisy unijne. "Regulacje unijne są absolutnie bezwzględne. Dyrektywa gazowa z 2009 roku mówi, że rynek gazu nie może być regulowany. Dopuszczono czasową możliwość regulowania (cen gazu - PAP) dla odbiorców indywidualnych - z tego korzystamy" - powiedział.

Sasin zapowiada walkę o zmianę polityki klimatycznej UE

Sasin mówił, że trzeba walczyć o zmianę polityki klimatycznej UE, bo "ceny energii wprost z tego wynikają".

Dziś ponad 60 proc. rachunku, który każda polska rodzina płaci za prąd, to są opłaty unijne m.in. za emisje CO2 - zaznaczył wicepremier Sasin.

Szef MAP dodał, że w czasie gdy premierem była Ewa Kopacz doszło do tego, że Polska odeszła od zasady jednomyślności państw przy kreowaniu polityki klimatycznej UE. "Nie można już tego odkręcić w sytuacji, kiedy zrezygnowaliśmy z jedynego skutecznego narzędzia, czyli prawa weta w tej sprawie (...) Dzisiaj jesteśmy przegłosowywani. Jest bardzo trudno zbudować taką większość, która blokowałaby te zbyt szybkie zmiany w polityce klimatycznej" - mówił.

Dopytywany, czy - tak jak przekonuje Zbigniew Ziobro - Polska powinna wypowiedzieć pakiet klimatyczno-energetyczny, Sasin odpowiedział, że "być może trzeba będzie to rzeczywiście zrobić, jeśli się okaże, że nasi partnerzy w UE pozostaną głusi na racjonalne argumenty, które z naszej strony padają i będą padać".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(585)
ewa
2 lata temu
Pan premier RP osobiście wprowadził sankcje na Polskę zakazując kupna węgla na zimę od Rosji
Taka prawda
2 lata temu
Przypominam wszystkim. Chińczycy uruchomili w poprzednim roku, tyle samo nowych energetycznych mocy z węgla ile posiada ich cała Unia Europejska. I patrzą sobie na euro jełopów, z tym szelmowskim usmieszkiem ich pierwszego sekretarza partii. Super, super, rezygnujcie z węgla! Zaciągajcie stryczek na własnej szyi. My Was kupimy, jak przyjdzie czas. Kupimy i zaprowadzimy swoje porządki. A szybko zapomnicie o smokach w powietrzu. Bo nasz żółty smok zapanuje nad całą Europą. Nad Wami wszystkimi.
Szara
2 lata temu
Sasin,wcześniej obywatele wypowiedzą wam rządzenie.
Colin
2 lata temu
Pokazać kraj w którym partia jest przeciw ludziom i własnemu narodowi NIE NIE NIE ma zmietli by to do szamba lub więzienia
Fokster
2 lata temu
W normalnym kraj PO by zlikwidowali grupę przestępczą
...
Następna strona