Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sebastian Ogórek: Chcesz wiedzieć dlaczego PiS wygrał wybory? To zajrzyj na swoje konto [OPINIA]

Nieważne afery, wpadki i obyczajowe historie. Ważne, że kasa się zgadza. Polacy to widzą i nie chcą zmian. Bez kryzysu gospodarczego żadne koalicje wyborów nie wygrają - pisze w powyborczym komentarzu Sebastian Ogórek, wicenaczelny money.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Kryzysu wyborczego PiS nie będzie miał, dopóki nie przyjdzie ten w gospodarce - przekonuje Sebastian Ogórek. (Fot: Maciej Stanik)

Każdy przeciwnik PiS może narzekać, że partia rządząca przejęła największą telewizję w tym kraju. I ta oczywiście na okrągło pokazuje przecinającego wstęgę premiera Morawieckiego i obiecującego kolejny "+" prezesa Kaczyńskiego.

Warszawka może się dziwić, jak można głosować na kogoś, kto wchodzi z konszachty z Kościołem "pełnym pedofilów", dotuje uczelnie i biznesy z Torunia, rozbija się co i raz w rządowych limuzynach. Miastowi mogą nawet bić się w pierś i jęczeć, że tej Koalicji Obywatelskiej to brak lidera. Jednak nawet Tusk na białym koniu nic tu nie poradzi.

Powód jest oczywisty – Polakom żyje się pod wodzą PiS coraz lepiej. Rozbuchany socjal i każdy miliard złotych na niego wydany przekłada się na kolejne punkty procentowe. Obiecał 500+ i jest, obiecał trzynastą emeryturę i wypłacił. Obiecał, że będzie praca i mamy najniższe bezrobocie w historii.

Obejrzyj: Belka: PiS w wyborach zebrał dywidendę z gospodarki

Miliardowe wydatki są możliwe, bo gospodarka się kręci. Za PiS stoją po prostu cyfry. Nasz wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku sięgnął 4,6 proc. To wynik rewelacyjny. I to w momencie, kiedy światowa gospodarka zaczyna lekkie hamowanie.

Co więcej, perspektywy też każą sądzić, że mamy wręcz złote dziesięciolecie. OECD właśnie podwyższyło nam prognozy. Ich zdaniem nasza gospodarka w całym roku urośnie o 4,2 proc. W przyszłym o kolejne 3,5 proc. To sprawia, że będziemy w pierwszej czwórce najszybciej rosnących krajów świata (wyłączając te dużo mniejsze niż nasze).

Te dane widać przecież w naszych portfelach. Pensja minimalna wynosić będzie od przyszłego roku nawet 1800 zł na rękę. Pracodawcy nawet nie walczą by była niższa, bo i tak coraz mniej osób ją dostaje. Średnie wynagrodzenie przekroczyło w pierwszym kwartale kolejny raz 5 tys. zł brutto, czyli ponad 3,6 tys. netto. To już prawie tysiąc euro co miesiąc.

Bezrobocie? Tego przecież praktycznie nie ma. Według danych za kwiecień wynosiło 5,6 proc. Liczba pracujących wynosi ponad 16,2 mln osób. Ilu jest bezrobotnych? Zaledwie 900 tys. Większość rejestruje się w pośredniaku nie by znaleźć nową pracę, ale by mieć ubezpieczenie.

Czy te rewelacyjne dane to zasługa PiS? To i tak nieistotne. Seniorka z Grajewa widzi trzynastą emeryturę, rodzina 2+2 z Hrubieszowa 1000 zł na koncie i wolne miejsca pracy. Chleb jest, igrzyska polityczne trwają.

Beata Szydło zdeklasowała wyborczych rywali w wyborach do europarlamentu
Beata Szydło ma więcej głosów niż cały Kukiz'15. Również dzięki 500+

Na prowincji nawet widzą, że PiS uwłaszcza się w spółkach skarbu państwa. Zdają sobie sprawę, że do partii idzie się dziś po stołki. Tylko co z tego, skoro kasa na ich kontach też się zgadza? "Poprzedni kradli, ci kradną, następni też będą kraść. Ale pod tymi i dla mnie coś wreszcie skapnęło" – mogą myśleć.

Kryzysu wyborczego PiS nie będzie miał, dopóki nie przyjdzie ten w gospodarce. Wygra lepszym lub gorszym wynikiem też wybory do polskiego parlamentu. W pół roku nic się tu nie zmieni. Koalicja może się jednoczyć, może robić marsze i wiece, może nawet straszyć łamaniem konstytucji, ale nie wygra. Bez załamania w gospodarce nikt odsuwać PiS-u od władzy nie chce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: wybory do europarlamentu, wybory, pis, wynik wyborczy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

SonikZa PiS najdroższe mieszkania, warzywa, owocei prąd w historii Polski

27-05-2019

mikroprzedsiębiorcaZajrzałem. Na swoim koncie mam coraz mniej, a od nowego roku po wprowadzeniu nowej płacy minimalnej i nowych obciążeń będę miał jeszcze mniej.

27-05-2019

MagikNa prowincji dokładnie to wiedzą, ale wiedzą też o tym, że każda partia robi to samo. Akurat w zakresie obsadzania stanowiska w spółkach skarbu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (372)