Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Sebastian Ogórek: Chcesz wiedzieć dlaczego PiS wygrał wybory? To zajrzyj na swoje konto [OPINIA]

372
Podziel się

Nieważne afery, wpadki i obyczajowe historie. Ważne, że kasa się zgadza. Polacy to widzą i nie chcą zmian. Bez kryzysu gospodarczego żadne koalicje wyborów nie wygrają - pisze w powyborczym komentarzu Sebastian Ogórek, wicenaczelny money.pl.

Kryzysu wyborczego PiS nie będzie miał, dopóki nie przyjdzie ten w gospodarce - przekonuje Sebastian Ogórek.
Kryzysu wyborczego PiS nie będzie miał, dopóki nie przyjdzie ten w gospodarce - przekonuje Sebastian Ogórek. (Money.pl, Maciej Stanik)
bErCmUOd

Każdy przeciwnik PiS może narzekać, że partia rządząca przejęła największą telewizję w tym kraju. I ta oczywiście na okrągło pokazuje przecinającego wstęgę premiera Morawieckiego i obiecującego kolejny "+" prezesa Kaczyńskiego.

Warszawka może się dziwić, jak można głosować na kogoś, kto wchodzi z konszachty z Kościołem "pełnym pedofilów", dotuje uczelnie i biznesy z Torunia, rozbija się co i raz w rządowych limuzynach. Miastowi mogą nawet bić się w pierś i jęczeć, że tej Koalicji Obywatelskiej to brak lidera. Jednak nawet Tusk na białym koniu nic tu nie poradzi.

Powód jest oczywisty – Polakom żyje się pod wodzą PiS coraz lepiej. Rozbuchany socjal i każdy miliard złotych na niego wydany przekłada się na kolejne punkty procentowe. Obiecał 500+ i jest, obiecał trzynastą emeryturę i wypłacił. Obiecał, że będzie praca i mamy najniższe bezrobocie w historii.

bErCmUOf

Obejrzyj: Belka: PiS w wyborach zebrał dywidendę z gospodarki

Miliardowe wydatki są możliwe, bo gospodarka się kręci. Za PiS stoją po prostu cyfry. Nasz wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale tego roku sięgnął 4,6 proc. To wynik rewelacyjny. I to w momencie, kiedy światowa gospodarka zaczyna lekkie hamowanie.

Co więcej, perspektywy też każą sądzić, że mamy wręcz złote dziesięciolecie. OECD właśnie podwyższyło nam prognozy. Ich zdaniem nasza gospodarka w całym roku urośnie o 4,2 proc. W przyszłym o kolejne 3,5 proc. To sprawia, że będziemy w pierwszej czwórce najszybciej rosnących krajów świata (wyłączając te dużo mniejsze niż nasze).

bErCmUOl

Te dane widać przecież w naszych portfelach. Pensja minimalna wynosić będzie od przyszłego roku nawet 1800 zł na rękę. Pracodawcy nawet nie walczą by była niższa, bo i tak coraz mniej osób ją dostaje. Średnie wynagrodzenie przekroczyło w pierwszym kwartale kolejny raz 5 tys. zł brutto, czyli ponad 3,6 tys. netto. To już prawie tysiąc euro co miesiąc.

Bezrobocie? Tego przecież praktycznie nie ma. Według danych za kwiecień wynosiło 5,6 proc. Liczba pracujących wynosi ponad 16,2 mln osób. Ilu jest bezrobotnych? Zaledwie 900 tys. Większość rejestruje się w pośredniaku nie by znaleźć nową pracę, ale by mieć ubezpieczenie.

Czy te rewelacyjne dane to zasługa PiS? To i tak nieistotne. Seniorka z Grajewa widzi trzynastą emeryturę, rodzina 2+2 z Hrubieszowa 1000 zł na koncie i wolne miejsca pracy. Chleb jest, igrzyska polityczne trwają.

bErCmUOm

Na prowincji nawet widzą, że PiS uwłaszcza się w spółkach skarbu państwa. Zdają sobie sprawę, że do partii idzie się dziś po stołki. Tylko co z tego, skoro kasa na ich kontach też się zgadza? "Poprzedni kradli, ci kradną, następni też będą kraść. Ale pod tymi i dla mnie coś wreszcie skapnęło" – mogą myśleć.

Kryzysu wyborczego PiS nie będzie miał, dopóki nie przyjdzie ten w gospodarce. Wygra lepszym lub gorszym wynikiem też wybory do polskiego parlamentu. W pół roku nic się tu nie zmieni. Koalicja może się jednoczyć, może robić marsze i wiece, może nawet straszyć łamaniem konstytucji, ale nie wygra. Bez załamania w gospodarce nikt odsuwać PiS-u od władzy nie chce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

bErCmUOG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(372)
no coz
2 lata temu
Patryjotyzm 500+ sie mierzy dzis nie wazne co jutro
Prawda
2 lata temu
To prawda. Dopóki ludzie będą otrzymywać różnego rodzaju socjal nic się nie zmieni.
HEJ
2 lata temu
W Niemczech dzieci do 6 roku życia dostają 215 euro, a od 6 do 15 roku życia 251 euro. Natomiast dzieciom w grupie wiekowej od 14 do 25 lat, pod warunkiem, że mieszkają z rodzicami, przysługuje 287 euro.
bErCmUOH
małafirma
2 lata temu
Podnoszenie generalne płacy minimalnej bez względu na wydajność i realia danego regionu to duszenie małych firm. Rentowność jest na granicy opłacalności. Może Pis niech rozdaje kasę ze swoich subwencji a nie z kieszeni innego obywatela...
mgr_inz
2 lata temu
dokladnie tak. jak cos dziala to po co zmieniac. stara zasada inzynierska
...
Następna strona