Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Sejm przegłosował Senat. Ustawa o trzynastkach z Funduszu Solidarnościowego trafi do prezydenta

102
Podziel się:

Sejm odrzucił zmiany, które senatorowie wprowadzili do ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Tym samym dokument, który pozwala na finansowanie z niego m.in. trzynastych emerytur, trafi do prezydenta.

Głosowanie w Sejmie - posłowie odrzucili kluczowe poprawki Senatu
Głosowanie w Sejmie - posłowie odrzucili kluczowe poprawki Senatu (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Posłowie odrzucili senackie poprawki, które miały gwarantować, że pieniądze z dotychczasowych źródeł finansowania Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych trafią jedynie na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Równocześnie przyjęli dwie senackie poprawki o charakterze redakcyjnym.

Przypomnijmy, ustawa zmieniająca nazwę i przeznaczenie Funduszu przeszła przez Sejm pod koniec listopada - wówczas opozycja zarzucała rządowi, że próbuje finansować trzynaste i czternaste emerytury z pieniędzy dla osób z niepełnosprawnościami, a zarazem obchodzi regułę wydatkową. Te same zarzuty podnoszone były także podczas ostatecznego głosowania w Sejmie. Politycy opozycji pytali o to w jaki sposób spłacone będą pożyczki, które na sfinansowanie dodatkowych świadczeń dla emerytów zostaną udzielone Funduszowi. Nowa ustawa przewiduje bowiem udzielenie specjalnej pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej zmienianemu Funduszowi Solidarnościowemu.

Wcześniej, zgodnie z przewidywaniami Senat zmienił treść ustawy, choć nie odrzucił jej w całości. Uchwały Senatu nie są jednak ostateczne i dlatego po sejmowym głosowaniu, ustawa pozwalająca finansować trzynaste i czternaste emerytury z Funduszu Solidarnościowego, trafi do prezydenta.

Zobacz także: Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

Zmiana ustawy, zmiana nazwy

Przypomnijmy - Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych został powołany na początku roku. Do jego zadań należało początkowo finansowanie projektów wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

Zmiana ustawy, która przeszła przez parlament, rozszerza katalog osób, które mogą otrzymać wsparcie z funduszu o emerytów i rencistów, m.in. poprzez sfinansowanie wypłaty "trzynastki". Z tego też powodu nowelizacja zakłada zmianę nazwy instytucji na "Fundusz Solidarnościowy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(102)
fx
3 lata temu
powinny zabrać swoim
Marco
3 lata temu
Andzia - nie życzę ci abyś kiedyś potrzebowała pomocy z funduszu dla niepełnosprawnych ale wyobraż sobie ilu osobą potrzebującym pomocy zostanie ona odmówiona w imię partyjnych obietnic - a co pomyśleli o tobie teraz niepełnosprawni ,czy jesteś ciekawa
czarna masa
3 lata temu
tzw. kreatywna księgowość
Ada
3 lata temu
I tak emeryci okradną niepelnosprawnych
tinke...rs
3 lata temu
Dlaczego maniakalnie nazywacie to 13 emeryturą gdyby tak było to musiała by być w wysokości świadczenia.
...
Następna strona