Notowania

Fundusz Solidarnościowy. Opozycja w Senacie stanowczo przeciw finansowaniu z niej trzynastych emerytur

Środki ze źródeł, które dotychczas zasilały Fundusz Solidarnościowy, będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych – przewiduje poprawka zgłoszona we wtorek przez senatorów Marka Borowskiego i Jana F. Libickiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Senator PiS Jan Filip Libicki jest przeciwnikiem zmian przeznaczenia Funduszu Solidarnościowego

Na wtorkowym posiedzeniu plenarnym Senatu odbyła się debata nad ustawą umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych rent i emerytur z Funduszu Solidarnościowego (SFWON). Pierwotnie przewidziano, że środki z niego mogą być wykorzystywane wyłącznie dla wsparcia osób niepełnosprawnych – informuje PAP.

Senacka komisja budżetu i finansów publicznych jest za odrzuceniem ustawy umożliwiającej finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego
Skąd pieniądze na trzynastą emeryturę? Senacka komisja nie chce ruszać środków z Funduszu Solidarnościowego

Senator Marek Borowski (KO) wspólnie z senatorem Janem Filipem Libickim (PSL) zgłosili poprawkę do ustawy. Przewiduje ona, że "środki, które wpływają z tych źródeł, które do tej pory były wymienione w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, mogą być przeznaczone wyłącznie na te cele, które w tej ustawie do tej pory były zawarte". Oznacza to, że pieniądze z daniny solidarnościowej od najbogatszych będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Senator Libicki przypomniał, że podczas prac w komisji zgłaszał poprawkę, która m.in. rozpisywała w planie finansowym Funduszu konkretny procent tej kwoty na poszczególne zadania (20 proc. na usługi asystenckie, 5 proc. na opiekę wytchnieniową). Ponadto zgodnie z tą poprawką, jeśli w Funduszu pozostaną niewydatkowane pieniądze, wówczas przechodzą one na następny rok.

- Zgłaszanie tak rozbudowanych poprawek może spowodować, że ta główna idea, która sprowadza się do tego, aby danina solidarnościowa w tym nowym Funduszu szła rzeczywiście na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, może skomplikować osiągnięcie przez nas tego finalnego, oczekiwanego efektu – zauważył Libicki.

Obejrzyj: Trzynastka co rok. Jest projekt ustawy. "To może skłonić do przejścia na emeryturę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: fundusz solidarności, trzynastka, filip jan libicki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

ZGROZAten kaleki bandzior Libicki, obecnie ze złodziejskiego PSL, a wcześniej ze złodziejskiej PO, 6 TYSIĘCY zł ekstra kasy z budżetu zasiłku … Czytaj całość

17-12-2019

jaguar&maseratiłapówkarzowi z PO Grodzkiemu dać 500 dolarów łapówki, to może zagłosują za

17-12-2019

emeryti bardzo dobrze

Rozwiń komentarze (54)