Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fundusz Solidarnościowy. Opozycja w Senacie stanowczo przeciw finansowaniu z niej trzynastych emerytur

54
Podziel się:

Środki ze źródeł, które dotychczas zasilały Fundusz Solidarnościowy, będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych – przewiduje poprawka zgłoszona we wtorek przez senatorów Marka Borowskiego i Jana F. Libickiego.

Senator PiS Jan Filip Libicki jest przeciwnikiem zmian  przeznaczenia Funduszu Solidarnościowego
Senator PiS Jan Filip Libicki jest przeciwnikiem zmian przeznaczenia Funduszu Solidarnościowego (PAP)
bEEvzHQR

Na wtorkowym posiedzeniu plenarnym Senatu odbyła się debata nad ustawą umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych rent i emerytur z Funduszu Solidarnościowego (SFWON). Pierwotnie przewidziano, że środki z niego mogą być wykorzystywane wyłącznie dla wsparcia osób niepełnosprawnych – informuje PAP.

Senator Marek Borowski (KO) wspólnie z senatorem Janem Filipem Libickim (PSL) zgłosili poprawkę do ustawy. Przewiduje ona, że "środki, które wpływają z tych źródeł, które do tej pory były wymienione w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, mogą być przeznaczone wyłącznie na te cele, które w tej ustawie do tej pory były zawarte". Oznacza to, że pieniądze z daniny solidarnościowej od najbogatszych będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz osób z niepełnosprawnością.

bEEvzHQT

Senator Libicki przypomniał, że podczas prac w komisji zgłaszał poprawkę, która m.in. rozpisywała w planie finansowym Funduszu konkretny procent tej kwoty na poszczególne zadania (20 proc. na usługi asystenckie, 5 proc. na opiekę wytchnieniową). Ponadto zgodnie z tą poprawką, jeśli w Funduszu pozostaną niewydatkowane pieniądze, wówczas przechodzą one na następny rok.

- Zgłaszanie tak rozbudowanych poprawek może spowodować, że ta główna idea, która sprowadza się do tego, aby danina solidarnościowa w tym nowym Funduszu szła rzeczywiście na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, może skomplikować osiągnięcie przez nas tego finalnego, oczekiwanego efektu – zauważył Libicki.

Zobacz także: Obejrzyj: Trzynastka co rok. Jest projekt ustawy. "To może skłonić do przejścia na emeryturę"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEvzHRu
KOMENTARZE
(54)
Mitne
2 lata temu
Coś nie jest na minusie, to rząd zrobi że będzie. Komuna wiecznie żywa.
Ana
2 lata temu
to już wiem na kogo mam nie głosować w wyborach majowych
Mafia PiS
2 lata temu
I słusznie, niech PiS wypłaci z własnych! Ten fundusz powstał dla wsparcia niepełnosprawnych a nie finansowania obietnic Kaczyńskiego.
bEEvzHRv
Dom
2 lata temu
Brawo lewica jedyna deska ratunku dla tego kraju no chyba że bomba atomowa od ruskich ha ha
Naszkrajtakip...
2 lata temu
Pieniadze rosna na drzewach a senat nie chce sie podzielic.
...
Następna strona