Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Sejm zdecydował. Ceny prądu będą zamrożone. Najważniejsze założenia

365
Podziel się:

Posłowie przyjęli ustawę, dzięki której ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku zostaną zamrożone na poziomie z 2022 roku. Na niższe ceny będą mogli jednak liczyć odbiorcy, którzy zmieszczą się, w zależności od danej kategorii, w limicie zużycia na poziomie 2000, 2600 lub 3000 kWh rocznie. Teraz ustawa trafi do Senatu, a jeżeli ten nie będzie miał uwag, to nowe przepisy będą czekały na podpis prezydenta.

Sejm zdecydował. Ceny prądu będą zamrożone. Najważniejsze założenia
Większość posłów głosowała za zamrożeniem cen energii (Licencjodawca, Radek Pietruszka)

Zgodnie z przyjętą ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia:

  • 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego,
  • 2600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami,
  • 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Zamrożone ceny prądu. Ważne terminy

Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną zużytą ilość energii według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

Z zamrożenia cen wyłączeni będą odbiorcy, wcześniej zawarli rynkowe umowy, gwarantujące im stałą cenę za energię elektryczną w 2023 roku.

Aby skorzystać z zamrożenia cen, trzeba będzie złożyć spółce energetycznej oświadczenie o spełnieniu warunków, tj. np. o posiadaniu Karty Dużej Rodziny czy orzeczenia o niepełnosprawności. Wymienione dokumenty należy złożyć niezwłocznie, a termin na dopełnienie tej formalności ma upłynąć ostatecznie 30 czerwca 2023 r. Jeżeli ktoś nie złoży oświadczenia, to będzie mieć zamrożony prąd tylko do zużycia 2000 kWh.

Przyjęta ustawa przewiduje także, że jeżeli między 1 października, a 31 grudnia 2023 r. odbiorca zmniejszy swoje zużycie o co najmniej 10 proc. w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, w 2024 r. sprzedawca ma mu zaoferować upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rząd wpadł na dobry pomysł z prądem. "Zachęca do oszczędzania"

Dodatek elektryczny. Najważniejsze zasady

Ustawa przewiduje też wprowadzenie dodatku elektrycznego dla gospodarstw domowych, których główne źródło ogrzewania zasilane jest prądem. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania ma być wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wysokość dodatku elektrycznego została zróżnicowana na dwa progi uzależnione od rocznego zużycia energii elektrycznej: 1000 zł w przypadku zużycia prądu w 2022 r. na poziomie do 5000 kWh oraz 1500 zł w przypadku zużycia powyżej 5000 kWh.

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego będzie można, zgodnie z projektem, składać w terminie od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Ma być wypłacony do 31 marca 2023 r.

W projekcie założono też podjęcie działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez urzędy obsługujące organy administracji rządowej i samorządowej. Przewiduje się, że kierownicy jednostek sektora finansów od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. mają zredukować zużycie energii elektrycznej w zajmowanych budynkach, przez urządzenia techniczne itp. o 10 proc. w stosunku do średniej z lat 2018-2019. Natomiast w 2023 r. obowiązywać ma również cel 10 proc. redukcji w stosunku do zużycia z 2022 r. Kto tego obowiązku nie wykona, ma podlegać karze do 20 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(365)
Jah
2 miesiące temu
2000kwh na osobę w gospodarstwie domowym chyba
CogitoErgoSum
2 miesiące temu
Co oznacza "niepełnosprawność"? Posiadanie renty czy orzeczenia o niepełnosprawności ? Jeśli orzeczenia, to którego stopnia ?
Reeety
2 miesiące temu
Zgnoją tych, którym państwo nie zapewniło dostępu do gazu, innego źródła ciepła, a wodę do kąpieli itp. muszą ogrzać elektrycznie. To najwięksi nie.vdacznicy po komunistach.
Polskanamapie...
2 miesiące temu
A co z Firmami ? Czy wiesz że, koszty produkcji, usług, prowadzenia działalności rosną? Tym samym zapłacisz za wszystko więcej… coraz więcej firm się zamyka tym samym ludzie tracą prace…
Rolulus
2 miesiące temu
Spoko rząd udaje że pomaga, jedną kość da zabierze trzy. Pominięto grupy ludzi którzy foto założyli z własnych pieniedzy bez dopłat od państwa bo się poprostu na nie nie łapali lub tych co na inwestycje brali kredyty ale co tam wazne ze jest kiełbasa wyborcza. Żaden rząd odkąd skończyła się wojna nie pracuje na korzyść polskiego obywatela nabijając sobie kiesę i spokojnie krok po kroku wyprzedając i niszcząc krajowy dobrobytek
...
Następna strona