Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Sejm zdecydował. Do wzięcia 1500 zł co miesiąc na mieszkanie

127
Podziel się:

W środę Sejm przyjął tzw. społeczną część pakietu mieszkaniowego, czyli szeregu zmian w przepisach, które mają pomóc zarówno osobom wynajmującym mieszkania, jak i tym, które chcą je kupić, ale nie mogą sobie pozwolić na kredyt.

Sejm zdecydował. Do wzięcia 1500 zł co miesiąc na mieszkanie
Sejm przyjął część pakietu mieszkaniowego. (WP, Mateusz Madejski, Mateusz Madejski)

Pakiet przyjęto niemal jednogłośnie. Za było 430 posłów, przeciw 3, a wstrzymało się 10.

Nowe przepisy przewidują m.in. powołanie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM).

SIM-y to spółki, które - w porozumieniu z samorządem - budują i wynajmują mieszkania z przystępnym czynszem. Mają być alternatywą dla tych, których nie stać na kredyt mieszkaniowy, lub którzy nie chcą wiązać się długoletnim kredytem.

Zobacz także: Rząd dopłaci do czynszu. Pieniądze jeszcze w tym roku

W ramach nowo utworzonego rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dostępnych ma być 1,5 mld zł z przeznaczeniem dla gmin, które chcą wesprzeć budownictwo społeczne.

Dofinansowanie będzie przyznawane Spółdzielczym Inwestycjom Mieszkaniowym, lub istniejącym Towarzystwom Budownictwa Społecznego.

W przypadku TBS wsparcie będzie mogło wynieść maksymalnie 10 proc. planowanej inwestycji. SIM mogą liczyć na maksymalnie 3 mln złotych.

Wnioski będą przyjmowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości i rozpatrywane w ciągu 60 dni w ramach uproszczonej procedury.

Pakiet mieszkaniowy ma być też odpowiedzią na problemy tych osób, które z powodu pandemii straciły część dochodów i mają problemy z terminowym opłacaniem czynszu.

Na wsparcie mogą liczyć najemcy mieszkań w każdej możliwej formie. Mowa tu więc zarówno o lokalach komunalnych, jak i tych wynajmowanych w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Do tego oczywiście klasyczny wynajem prywatny lub od firmy.

Dopłaty będą mogły wynieść do 75 proc. czynszu, maksymalnie 1500 złotych. Aby dofinansowanie otrzymać, należy złożyć w gminie do końca 2020 roku specjalny wniosek.

Warunek to spadek dochodów spowodowany przez pandemię oraz spełnianie warunków do tradycyjnego dodatku mieszkaniowego.

Dopłaty będą przyznane osobom, które z powodu pandemii straciły przynajmniej 25 proc. dochodu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(127)
wanda
2 lata temu
łapią się wszystkiego aby zyskać poparcie
Znudzony
2 lata temu
A nie prościej określić, źe wynajem lokalu to działalność gospodarcza, jak usługi hotdlowe! Opodatkować, a najmującym dać ulgę podatkową z tytułu opłat za najem lokalu! Lokator zadba o kwit, bo do skarbówki będzie potrzebował. Przy okazji taki kwit ujawni ile lokali mieszkalnych wynajmuje określony podatnik i czy przypadkiem nie powinien otworzyć działalności gospodarczej...
Matador
2 lata temu
A co z frankowymi niewolnikami? 10 lat temu wzięty kredyt we frankach 500 tys. bo w złotówkach nie miałem zdolności kredytowej i nie chcieli dać, po 10 latach spłaty po 2,5 tys. Miesięcznie do spłaty mam w tej chwili ponad 600 tys. Niewolnik na całe życie ze spadkiem dla potomnych w postaci długu. Takim sejm nie pomaga!
Tylko 590!
2 lata temu
Komuna to się uwłaszczyła na majątku Polaków! Dlatego dziś tak wyje! Pod pozorami liberalizmu oczywiście! Neomarksizm dziś wychodzi na ulice i przekracza progi kościoła!
zax
2 lata temu
ku...a, kiedy to się skończy? kto ma na to zapracować? czy was do końca pogięło?
...
Następna strona