Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CHE
|

Senat szuka sposobu na aferę. I znalazł

40
Podziel się

W Senacie powstał zespół ds. afery GetBack, który będzie badał aferę i przygotowywał inicjatywy ustawodawcze - poinformowali we wtorek senatorowie KO, Lewicy i niezależni.

Senat szuka sposobu na aferę. I znalazł
Senatorowie podczas wtorkowych obrad (PAP, PAP/Rafał Guz, Rafa³ Guz)
bEpXPned

Szef powołanego zespołu Leszek Czarnobaj z KO wskazał, że senatorowie zajmą się badaniem afery GetBack i późniejszym przygotowaniem inicjatyw legislacyjnych. Sam zespół ma także współpracować z komisjami ustawodawczą oraz budżetu i finansów.

Zobacz także: Co z klientami Idea Banku? "Przymusowe przejęcie to dla nich zabezpieczenie"

Decyzja Senatu ma związek z raportem NIK na temat afery, który został zaprezentowany we wtorek podczas posiedzenia komisji senackiej.

bEpXPnef

- Raport NIK ujawnił dlaczego doszło do tej afery. Wynika z niego, że ustawodawstwo jest po prostu nieszczelne, a instytucje państwowe działały nierzetelnie i zbyt późno - - mówiła wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy.

- Będziemy szli śladem pieniędzy, który zaprowadzi nas do mocodawców - zapowiedział z kolei Jacek Bury, który w poniedziałek opuścił klub KO i nawiązał współpracę z ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni.

Senatorowie pytani, czy będzie coś na kształt "komisji śledczej" w Senacie zaznaczyli, że Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej.

bEpXPnel

"Chcemy jednak dużą część pracy za komisję śledczą wykonać, choć nie mamy takich uprawnień" - podkreślił szef nowopowstałego zespołu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpXPneG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
Mike75
6 miesięcy temu
Tylko dokładnie sprawdźcie rolę PISu w aferze - co robił min. Jackiewicz tam, jaki związek miał Kąkolewski z PIS itd. Dla mnie to wszystko było po to m.in., żeby wrobić Ideę Bank i Leszka Czarneckiego jako głównego winowajcę co jest oczywiście bezpodstawne ( śmieszne ale ciemny lud wszystko łyknie ). Przykład - dopóki obligatariusze GetBack byli PISowi potrzebni do niszczenia Idei, to koło nich chodzili - po kradzieży Idei mają ich gdzieś.
morka
6 miesięcy temu
W Senacie powstał Senacki Zespół do Spraw Spółki GETBACK S.A.(nazwę wkleiłem ze strony Senatu), a nie ds. afery GetBack, jak piszecie wyżej. Nie wiem czy to ważna różnica implikująca inną tematykę prac Zespołu. Wolałbym, żeby było ds. afery GetBack.
morka
6 miesięcy temu
W aferze GetBack chodzi o podstępne wyłudzenie, z wielokrotnym naruszeniem ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o nieuczciwych praktykach rynkowych, od ponad 9000 niczemu nie winnych obywateli ich oszczędności w kwocie ok. 2500 milionów zł. na nabycie niezabezpieczonych obligacji spółki GetBack S.A. będącej obligacyjną piramidą finansową.
bEpXPneH
morka
6 miesięcy temu
Akt oskarżenia, który Prokuratura skierowała do Sądu dotyczy 70 osób. W aferze GetBack chodzi o podstępne wyłudzenie, z wielokrotnym naruszeniem ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o nieuczciwych praktykach rynkowych, od ponad 9000 niczemu nie winnych obywateli ich oszczędności w kwocie ok. 2500 milionów zł. na nabycie niezabezpieczonych obligacji spółki GetBack S.A. będącej obligacyjną piramidą finansową. 70 osób nie mogło wyłudzić 2500 milionów złotych. W tę aferę zaangażowanych było wiele instytucji. Kiedy akt oskarżenia wobec tych instytucji?
morka
6 miesięcy temu
W aferze GetBack chodzi o podstępne wyłudzenie, z wielokrotnym naruszeniem ustawy z dnia 23 sierpnia 2007 r. o nieuczciwych praktykach rynkowych, od ponad 9000 niczemu nie winnych obywateli ich oszczędności w kwocie ok. 2500 milionów zł. na nabycie niezabezpieczonych obligacji spółki GetBack S.A. będącej obligacyjną piramidą finansową. Moim zdaniem przestępstwa dokonała zorganizowana grupa przestępcza w składzie: 1. spółka-oszust Getback S. A. i jej właściciele, głównie Abris Capital Partners poprzez spółkę DNLF Holdings, fałszujący raporty finansowe spółki od 2015 r., z których wynikało, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej i inwestycja w obligacje GB jest bezpieczna, co skłoniło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 9000 obywateli; 2. pośrednicy, w tym 10 banków (nie tylko IB!), świadomi, że dystrybuowane (za łapówki 5%-10% zwane prowizjami - odmawiali udzielenia informacji o wysokości prowizji) obligacje są toksyczne (oczywisty misselling); 3. KNF, UOKiK i GPW (mrużenie oczu na wymienione w pkt.1., 2. i 4. działania, dopuszczenie do obrotu giełdowego obligacyjnej piramidy finansowej, współpraca ze spółką w tworzeniu Jej dobrego wizerunku – wyróżnianie i nagradzanie na GPW) ; 4. Audytor Deloitte Audyt sp. z o o zatwierdzający sfałszowane raporty spółki; doprowadzając do pokrzywdzenia obligatariuszy krzywdą wielkich rozmiarów.
...
Następna strona