Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Tomasz Sąsiada
Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Senat straci 100 mln zł na działalność polonijną. "Złe rozwiązanie, zaważyła polityka"

21
Podziel się

100 mln zł na wsparcie Polonii, zamiast do Senatu, w tym roku ma trafić do rządu. PiS przygotowało projekt zmian w budżecie. - Robią to, bo nie mają większości w Senacie. Teraz to ministerstwa będą mogły mówić Polakom za granicą, że mają dla nich pieniądze - komentuje senator Leszek Czarnobaj, szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Leszek Czarnobaj (z prawej) i marszałek Tomasz Grodzki.
Leszek Czarnobaj (z prawej) i marszałek Tomasz Grodzki. (PAP, Paweł Supernak)
bEhftHyt

We wtorek poseł PiS Marcin Porzucek poinformował, że poprawka została właśnie zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych, a w czwartek będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych - podaje PAP.

Zgodnie z przygotowanym przez PiS projektem pieniądze, zamiast do Senatu, mają trafić do kancelarii premiera, a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury.

- Uważam, że to błąd. To złe rozwiązanie dla Senatu i senatorów - komentuje w rozmowie z money.pl senator Leszek Czarnobaj.

bEhftHyv

Jak tłumaczy, od lat praktyką i politycznym obyczajem jest, że Senat odpowiada za opiekę nad Polonią.

Zobacz także: Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

- Bez pieniędzy o opiekę nad Polonią będzie Senatowi trudniej, co nie znaczy, że nie będziemy jej pełnić - deklaruje. Jak tłumaczy, teraz po prostu wydłuży się droga do pozyskiwania pieniędzy.

bEhftHyB

Najpierw senatorowie, którzy jeżdżą do Polaków za granicę albo spotykają się z nimi w kraju, będą musieli zgłosić się do rządu, by lobbować finansowanie jakiejś inicjatywy. Ale już tylko od rządu będzie zależało, czy dany pomysł poprze.

Leszek Czarnobaj przypomina, że już wcześniej Senat i rząd walczyły o to, do kogo trafią pieniądze na działalność polonijną. W 2012 roku ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski przeforsował, że środki te z Senatu trafią do jego resortu. To PiS, po wygranych wyborach, przekierował je z powrotem do izby wyższej parlamentu.

- Jeśli najpierw PiS te pieniądze Senatowi przywrócił, a teraz, w związku z tym, że nie ma większości, je odbiera, to musi to być decyzja polityczna. Po to, żeby ministerstwa mogły chwalić się przedstawicielom Polonii, że mają dla nich pieniądze - wyjaśnia Czarnobaj.

bEhftHyC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhftHyW
KOMENTARZE
(21)
wiech
rok temu
Bardzo słusznie że pieniądze przeszły do dyspozycji rządu na ten sam cel, panie grocki - czapka za kapelusz, jak Kuba ... .
Jan
rok temu
Likwidacja senatu taki wniosek składali Peowcy trzeba być głównym i zlikwidować .
Jan
rok temu
Można rudego obciążyć za straty za wprowadzenie ludzi w błąd niech PEOWCE płacą .
bEhftHyX
Pamiętamy
rok temu
Klony Piotrowicza Daj "zeru" potęgę Napluje na każdą przysięgę!!!! Mieliśmy dom Mieliśmy dom wspólny dom przez 25 lat demokracji tej prawdziwej staraliśmy się w nim urządzić jak najwygodniej staraliśmy się wzmocnić jego mury i ściany w około mieć przyjaznych sąsiadów i wielu przyjaciół w świecie powoli stawaliśmy się coraz bardziej zamożni i świat na nas spoglądał z podziwem co z tego pozostało po 5 latach demolki domu przez Jarka!!!
Naród
rok temu
zaczyna w końcu przecierać oczy i widzi że PiS nie jest wcale takie prawe i sprawiedliwe a reforma sądów nie jest dla ludzi tylko na potrzeby rządzącej partii!!! Przejdziem Wisłę przejdziem Nysę będziem Wolakami! Da Pinokio ryżu misę "Kaczy Raj" przed nami! Marsz marsz kaczorek z ziemi Wolskiej do Tworek pod kaczym przewodem skłócim się z Narodem!
...
Następna strona