Senat straci 100 mln zł na działalność polonijną. "Złe rozwiązanie, zaważyła polityka"

100 mln zł na wsparcie Polonii, zamiast do Senatu, w tym roku ma trafić do rządu. PiS przygotowało projekt zmian w budżecie. - Robią to, bo nie mają większości w Senacie. Teraz to ministerstwa będą mogły mówić Polakom za granicą, że mają dla nich pieniądze - komentuje senator Leszek Czarnobaj, szef senackiego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Leszek Czarnobaj (z prawej) i marszałek Tomasz Grodzki.
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak
Tomasz Sąsiada

We wtorek poseł PiS Marcin Porzucek poinformował, że poprawka została właśnie zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych, a w czwartek będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych - podaje PAP.

Zgodnie z przygotowanym przez PiS projektem pieniądze, zamiast do Senatu, mają trafić do kancelarii premiera, a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury.

- Uważam, że to błąd. To złe rozwiązanie dla Senatu i senatorów - komentuje w rozmowie z money.pl senator Leszek Czarnobaj.

Jak tłumaczy, od lat praktyką i politycznym obyczajem jest, że Senat odpowiada za opiekę nad Polonią.

Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

- Bez pieniędzy o opiekę nad Polonią będzie Senatowi trudniej, co nie znaczy, że nie będziemy jej pełnić - deklaruje. Jak tłumaczy, teraz po prostu wydłuży się droga do pozyskiwania pieniędzy.

Najpierw senatorowie, którzy jeżdżą do Polaków za granicę albo spotykają się z nimi w kraju, będą musieli zgłosić się do rządu, by lobbować finansowanie jakiejś inicjatywy. Ale już tylko od rządu będzie zależało, czy dany pomysł poprze.

Leszek Czarnobaj przypomina, że już wcześniej Senat i rząd walczyły o to, do kogo trafią pieniądze na działalność polonijną. W 2012 roku ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski przeforsował, że środki te z Senatu trafią do jego resortu. To PiS, po wygranych wyborach, przekierował je z powrotem do izby wyższej parlamentu.

- Jeśli najpierw PiS te pieniądze Senatowi przywrócił, a teraz, w związku z tym, że nie ma większości, je odbiera, to musi to być decyzja polityczna. Po to, żeby ministerstwa mogły chwalić się przedstawicielom Polonii, że mają dla nich pieniądze - wyjaśnia Czarnobaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie