Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budżet kancelarii premiera. Za rządów PiS wydatki wzrosły ponad dwa razy

576
Podziel się

W latach 2011-2015 wydatki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiększyły się o 20,2 mln zł (ze 126,6 mln zł do 146,8 mln zł) podczas gdy w latach 2015-2018 zwiększyły się o 195,7 mln zł (ze 146,8 mln zł do 342,5 mln zł), co stanowi ponad 2-krotny wzrost.

Duży wzrost wydatków nastąpił, gdy premierem była Beata Szydło, a następnie Mateusz Morawiecki
Duży wzrost wydatków nastąpił, gdy premierem była Beata Szydło, a następnie Mateusz Morawiecki (East News, Mateusz Jagielski/East News)
bDBpOLHF

Między rokiem 2017 a 2018 wydatki KPRM wzrosły najbardziej bo aż o 138,9 mln zł, czyli więcej niż wynosiły wydatki KPRM w roku 2011, 2012, 2013 czy 2014.

Praktycznie cały ten wzrost wydatków przypadł na dział 750 – Administracja publiczna (o 139,3 mln zł), podczas gdy w innych działach wydatki minimalnie się zmniejszyły.

bDBpOLHH
Zobacz także: Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

W sierpniu ciekaweliczby.pl wystąpiły do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udostępnienia w trybie dostępu do informacji publicznej szczegółowych danych dotyczących wydatków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za lata 2017 i 2018 z wyróżnieniem poszczególnych pozycji w dziale 750 – Administracja publiczna. Dane zostały udostępnione po prawie 5-ciu miesiącach.

bDBpOLHN

Wydatki „urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej” wzrosły o 19,6 mln zł.

Duży udział we wzroście wydatków KPRM (prawie 82,3 mln zł) miał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli utworzona w 2017 r. rządowa agencja wykonawcza mająca za zadanie wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

bDBpOLHO

Bardzo wzrosły wydatki na tzw. „działalność pozostałą” aż o prawie 46,2 mln zł. W samej tej kategorii wzrost był większy niż wzrost wydatków KPRM przez całą kadencję PO-PSL w latach 2011-2015.

W wydatkach „działalności pozostałej” widać duży wzrost wydatków przykładowo na:

– dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji fundacjom” – o prawie 17 mln zł

– dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji pozostałym – o 5,4 mln zł

bDBpOLHP

– zakup usług pozostałych – o prawie 2,9 mln zł

„Wpływ na zwiększenie zaplanowanych wydatków KPRM w latach 2016-2018 r. miało przejęcie zadań związanych z majątkiem Skarbu Państwa w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa, w tym koszty opłat za przechowywanie w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych akcji nadzorowanych spółek, czy wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości Skarbu Państwa. W 2018 r. poniesiono znaczne koszty w związku z organizacją uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 r. przyjęto również do realizacji program wieloletni dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego, co wiązało się z koniecznością wniesienia wkładu pieniężnego w wysokości 10 mln zł.”

bDBpOLHQ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBpOLIi
Źródło:
Ciekaweliczby.pl
KOMENTARZE
(576)
Obserwator
rok temu
Jak słyszę Dudę walczącego z sędziami to przed oczami staje mi towarzysz Piotrowicz jak prezydent z tym się czuje?
Wyborca nie p...
rok temu
Pis lubi przytulać państwowe bo nie musi na nie pracować
xxxl
rok temu
tak to wygląda doina zmiana czy rządzący z Nowogrodzkiej o tym wie
bDBpOLIj
podatnik
rok temu
Tak złodzieje okradają nas ,obywateli płacących podatki.Tą mafię trzeba wykorzenic przy najbliższych wyborach.Na poczatek czopek AD
Asia
rok temu
Takiego złodziejstwa, bezczelnego złodziejstwa po 1989 roku nie było. Oni kradną jawnie. Teraz wiadomo po co im sądy i sędziowie, których wybrał Zero. Oni im krzywdy nie zrobią,bo są całkowicie od nich zależni.
...
Następna strona