Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Budżet kancelarii premiera. Za rządów PiS wydatki wzrosły ponad dwa razy

576
Podziel się

W latach 2011-2015 wydatki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zwiększyły się o 20,2 mln zł (ze 126,6 mln zł do 146,8 mln zł) podczas gdy w latach 2015-2018 zwiększyły się o 195,7 mln zł (ze 146,8 mln zł do 342,5 mln zł), co stanowi ponad 2-krotny wzrost.

Duży wzrost wydatków nastąpił, gdy premierem była Beata Szydło, a następnie Mateusz Morawiecki
Duży wzrost wydatków nastąpił, gdy premierem była Beata Szydło, a następnie Mateusz Morawiecki (East News, Mateusz Jagielski/East News)
bEqoywol

Między rokiem 2017 a 2018 wydatki KPRM wzrosły najbardziej bo aż o 138,9 mln zł, czyli więcej niż wynosiły wydatki KPRM w roku 2011, 2012, 2013 czy 2014.

Praktycznie cały ten wzrost wydatków przypadł na dział 750 – Administracja publiczna (o 139,3 mln zł), podczas gdy w innych działach wydatki minimalnie się zmniejszyły.

bEqoywon
Zobacz także: Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

W sierpniu ciekaweliczby.pl wystąpiły do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów o udostępnienia w trybie dostępu do informacji publicznej szczegółowych danych dotyczących wydatków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za lata 2017 i 2018 z wyróżnieniem poszczególnych pozycji w dziale 750 – Administracja publiczna. Dane zostały udostępnione po prawie 5-ciu miesiącach.

bEqoywot

Wydatki „urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej” wzrosły o 19,6 mln zł.

Duży udział we wzroście wydatków KPRM (prawie 82,3 mln zł) miał Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, czyli utworzona w 2017 r. rządowa agencja wykonawcza mająca za zadanie wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, a także działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

bEqoywou

Bardzo wzrosły wydatki na tzw. „działalność pozostałą” aż o prawie 46,2 mln zł. W samej tej kategorii wzrost był większy niż wzrost wydatków KPRM przez całą kadencję PO-PSL w latach 2011-2015.

W wydatkach „działalności pozostałej” widać duży wzrost wydatków przykładowo na:

– dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji fundacjom” – o prawie 17 mln zł

– dotacje celowe z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych do realizacji pozostałym – o 5,4 mln zł

bEqoywov

– zakup usług pozostałych – o prawie 2,9 mln zł

„Wpływ na zwiększenie zaplanowanych wydatków KPRM w latach 2016-2018 r. miało przejęcie zadań związanych z majątkiem Skarbu Państwa w związku z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa, w tym koszty opłat za przechowywanie w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych akcji nadzorowanych spółek, czy wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości Skarbu Państwa. W 2018 r. poniesiono znaczne koszty w związku z organizacją uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W 2018 r. przyjęto również do realizacji program wieloletni dotyczący Centralnego Portu Komunikacyjnego, co wiązało się z koniecznością wniesienia wkładu pieniężnego w wysokości 10 mln zł.”

bEqoywow

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqoywoO
KOMENTARZE
(576)
Iza
rok temu
I kto mówił, że PO kradła? Teraz to się należy. Co za obłuda.
MettMrtro66 o...
rok temu
Ciekawe na czym Grodzki będzie pisał teraz donosy ? Na gazetach ? Hahahaha .
sedan
2 lata temu
A... ile nakradli POrąbani ( Stasiu Gawłowsski i inni ) ! Tam nie bylo POlski i Polaków !! Wydawali pieniądze a aPolska zamieniała sie w niewolniczy kraj !!! Nie potrafili nawet na krótko budowac !! Jedynie sprzedawac !
bEqoywoP
mamuśka
2 lata temu
Hejt Partii Obłu dy nie działa już !! To beznadziejne nadęte komentarze sa po prostu śmieszne !! Kidaw abłońska kompletnie nie nadaje sie do kandydowania nie mówiąc o urżedzie !! Jest sztuczna i widac jak bardzo bezroadna i przerażona w mediach !!
Tomasz
2 lata temu
Dobra zmiana?
...
Następna strona