Notowania

PiS odbiera pieniądze Senatowi. Środki mają trafić do kancelarii premiera i ministerstw

100 mln zł, które Senat miał w tym roku zagospodarować na Polonię, prawdopodobnie nie trafi jednak do izby wyższej parlamentu. PiS przygotowało poprawkę ustawy budżetowej, która przekierowuje te pieniądze do rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Senat, na czele którego stoi marszałek Tomasz Grodzki, nie dostanie 100 mln zł na pomoc środowiskom polonijnym. Tak zakłada nowa poprawka do budżetu autorstwa PiS. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Zgodnie z przygotowanym przez PiS projektem pieniądze mają trafić do kancelarii premiera, a także do kilku ministerstw: pracy i polityki społecznej, edukacji narodowej, spraw zagranicznych i do resortu kultury.

Poseł PiS Marcin Porzucek poinformował we wtorek, że poprawka została właśnie zgłoszona do Biura Analiz Sejmowych, a w czwartek będzie omawiana na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych - podaje PAP.

Poprawka zakłada, że niemal 60 mln zł ma trafić do kancelarii premiera, a po 10 mln zł do czterech, wymienionych wyżej ministerstw. Pieniądze te będą musiały zostać wydane w ramach "pomocy dla środowisk polonijnych", czyli na ten sam cel, który miał - zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami - realizować Senat.

Obejrzyj też: Budżet 2020. "Efekt propagandowy, zbliża się pogorszenie"

Tegoroczny budżet ma być pierwszym, w którym nie będzie deficytu. To jedna ze sztandarowych i najbardziej efektownych zapowiedzi rządu Mateusza Morawieckiego. Ministerstwo Finansów przewiduje, że zarówno dochody budżetu państwa, jak i wydatki w tym roku mają wynieść po ok. 435,3 mld zł.

Jednak, jak uważa Business Centre Club, założenia budżetu 2020 oparte są na zbyt wysokiej prognozie wzrostu PKB. - Oczekiwana dynamika PKB założona w budżecie na poziomie 3,7 proc. jest zbyt optymistyczną prognozą, a zerowy poziom deficytu budżetowego został oparty o jednorazowe wpływy na poziomie ok. 50 mld zł - punktuje główny ekonomista BCC Stanisław Gomułka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-01-2020

Smieszekbrawo Pis tak trzymać

28-01-2020

jazabierają senatowi aby mieć do rozdawania dla swoich

28-01-2020

polakZabieraja Senatowi ,zeby dac Rydzykowi

Rozwiń komentarze (741)