Notowania

W Sejmie pierwsze czytanie projektu budżetu na 2020 rok. Po raz pierwszy ma być bez deficytu

W środę w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2020 rok. To będzie pierwszy budżet bez deficytu – zapowiada rząd.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2020 rok. Na mównicy - minister finansów Tadeusz Kościński (Fot: Paweł Supernak)

Ministerstwo Finansów przewiduje w projekcie, że zarówno dochody budżetu państwa, jak i wydatki w tym roku mają wynieść po ok. 435,3 mld zł.
Resort finansów założył na potrzeby projektu, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 3,7 proc.

Prognozowana inflacja ma kształtować się na poziomie 2,5 proc., a wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent sięgnie nominalnie 6,3 proc.

Budżet 2020 nie zakłada deficytu
Rząd przyjął budżet 2020. Deficytu nie ma, będzie "trzynastka" i 500 plus

W ramach wydatków zapewniono środki na kontynuację dotychczasowych programów polityki społecznej, wśród nich – sztandarowych projektów PiS takich jako "Rodzina 500+" oraz trzynastki dla emerytów.

Centrum Informacyjne Rządu zapewniło, że projekt budżetu na 2020 r. spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów według metodyki unijnej niższego niż 3 proc. PKB.

Obejrzyj: Innowacyjne rozwiązania w sektorze produkcji lotniczej w Województwie Podkarpackim

Na kilka godzin przed rozpoczęciem dyskusji na temat budżetu, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pochwaliła się tym, jak zmieniała się w ostatnich latach wysokość najniższych emerytur.

Prezydent może rozwiązać parlament, jeśli ustawa budżetowa nie zostanie przyjęta w ciągu 4 miesięcy - pytanie tylko, od którego momentu liczyć ten termin
Prezydent może rozwiązać parlament. Są wątpliwości, jak interpretować Konstytucję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet 2020, deficyt, mateusz morawiecki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-01-2020

TakZa kilka miesięcy będzie nowelizacja

08-01-2020

AdamObiektywnie należy budżet bez deficytu ocenić jako wielki sukces. Ala z przyczyn POlitycznych redaktorom to nie może przejść przez gardło.

08-01-2020

atiPo odejściu PIS-u od władzy, okaże się ,że jest druga Grecja....

Rozwiń komentarze (7)