Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Senator pyta o ubóstwo w Polsce. Czy naprawdę jest tak źle? Odpowiedź zaskoczy wielu

33
Podziel się:

Senator Koalicji Obywatelskiej bije na alarm. Zdaniem Krzysztofa Brejzy w Polsce dzieje się źle, a coraz więcej z nas popada w skrajne ubóstwo. Dane nie są jednak jednoznaczne.

Senator pyta o ubóstwo w Polsce. Czy naprawdę jest tak źle? Odpowiedź zaskoczy wielu
Jak wielu z nas żyje w ubóstwie? (Adobe Stock)

Dane Głównego Urzędu Statystycznego za zeszły rok faktycznie mogą niepokoić. Okazuje się, że odsetek Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie wzrósł nie tylko w porównaniu z poprzednim rokiem, ale także z 2016 r. Część komentatorów każe jednak spojrzeć na drugą stronę medalu.

Według badania zasięg skrajnego ubóstwa w Polsce w 2020 r. wyniósł 5,2 proc., czyli o 1 pp. więcej niż rok wcześniej i 0,3 pp. więcej niż w 2016 r. W ostatnich latach zrosło też ubóstwo skrajne wśród dzieci i młodzieży.

"Jest źle. Ogromnie wzrosła liczba Polaków żyjących w skrajnym ubóstwie" - pisze na facebooku Brejza, przy okazji przywołując dane otrzymane z GUS.

Zobacz także: Polska 2050 za odwołaniem marszałek Elżbiety Witek. "Trzeba przywrócić parlamentaryzm"

Przeciwnego zdania jest Michał Brzeziński, statystyk z Uniwersytetu Warszawskiego, który wskazuje, że wszystkie zmiany oszacowań ubóstwa o ułamek punktu procentowego są "nieistotne statystycznie" i nie można ich traktować jako faktycznych zmian ubóstwa.

"Plus jest tak wiele źródeł błędu w pomiarze, że tylko zmiany o kilka punktów proc. bym traktował jako wiarygodnie" - komentuje za pośrednictwem Twittera.

Jeśli przyjrzeć się danym GUS, pokazują one, że od kilku lat zasięg ubóstwa skrajnego w Polsce raz rośnie, raz maleje, a np. w 2018 r. był jeszcze wyższy niż w 2020 r. (5,4 proc.).

Jak z kolei tłumaczy sam GUS, pogorszenie się sytuacji materialnej części gospodarstw domowych i wzrost ubóstwa skrajnego w Polsce wiąże się z zamrożeniem części gospodarki i ograniczeń w kontaktach społecznych w wyniku pandemii koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
głos rozsądku
3 lata temu
Tak Wam źle za PIS-? chyba nie pamiętacie jak to było za Panów: Tuska, Millera, Buzka...Inflacja inflacja bla ba fakt daje się w tym roku we znaki ale już nie przesadzajcie tak jakby to było z 15%! (w 2012r było 4%) I czy Wy nie zarabiacie lepiej? odpowiedzcie sobie kiedy w Polsce żyło się lepiej i czy teraz nie możecie więcej odkładać? czy teraz nie jest lepiej niż te 7-15lat lat temu ? porównajcie sobie zarobki... ile wtedy zarabiały miedzy innymi: pielęgniarki, ratownicy medyczni, policjanci, nauczyciele, wykładowcy , młodzi lekarze-teraz wszyscy zarabiają z 30% więcej, w sektorze prywatnym tez znaczące podwyżki płac i emerytom się polepszyło... jakie są teraz stypendia dla sportowców, doktorantów, studentów a co było wcześniej. Jak dla mnie to jest lepiej o te 20-30% i większość moich znajomych tez tak uważa. Polska nie jest krajem miodem i mlekiem płynącym ale patrząc na takie kraje jak Hiszpania, Portugalia, Grecja a nawet Włochy, w Niemczech tez żaden raj bo tylko 50% ma własne mieszkania z braku zdolności finansowej, u Nas wcale nie jest tak źle.
jamci
3 lata temu
w 2015, kiedy rządził pan Brejza z kompanami, było ponad 6%...
jan
3 lata temu
za to kler rosnie ,przybywa luksusow za ktore placa miliardy polacy ,to jest obkradanie spoleczenstwa ,dalej gornik polityk prad .zyja ponad stan z naszych pieniedzy
xxxxx
3 lata temu
Pan senator po części wyolbrzymił daną sytuację , ale prawda jest taka iż poprzez hiperinflacje uposażenie przedemerytalne jest na poziomie katastrofalnym , a to dlatego ponieważ posiadając ponad 40 - letni staż pracy i z takim stażem otrzymywać uposażenie 1075 zł to jest naprawdę krzywdzące i wielce niesprawiedliwe .
uno memento
3 lata temu
Brejza, Tusk in cała reszta PO zachowują się jakieś polityczne dziewice uważając że Polacy mają zbiorową amnezję. 8 lat mieli na wprowadzanie swoich wspaniałych pomysłów, ich koalicjant PSL współrządził aż 16 lat i co dla Polski i Polaków zrobili ?
...
Następna strona