Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

SGGW ukarana za wyciek danych kandydatów na studia. Ma zapłacić 50 tys. zł

3
Podziel się:

Pracownikowi warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego ukradziono komputer, a w nim dane kandydatów na studia. W ten sposób wyciekły informacje nawet o 100 tys. osób. Urząd Ochrony Danych Osobowych dopatrzył się nieprawidłowości po stronie szkoły i nałożył na nią karę w wysokości 50 tys. zł.

SGGW ukarana za wyciek danych kandydatów na studia. Ma zapłacić 50 tys. zł
SGGW zostało ukarana za naruszenie ochrony danych osobowych kandydatów na studia. (East News, MICHAL DYJUK, REPORTER)

UODO otrzymał zgłoszenie w sprawie naruszanie ochrony danych na SGGW w listopadzie 2019 roku, po tym jak jednemu z pracowników szkoły ukradziono komputer - prywatny, ale wykorzystywany także służbowo przy rekrutacji kandydatów na studia.

Naruszenie ochrony danych osobowych dotyczyło kandydatów na studia w SGGW za okres ostatnich pięciu lat, obejmowało szeroki zakres danych, a liczba osób dotkniętych naruszeniem może wynosić do 100 tys. - ustalił Urząd w postępowaniu. Okazało się także, że szkoła nie miał wiedzy o przetwarzaniu danych osobowych na prywatnym komputerze pracownika, a także nie kontrolowano procesu przetwarzania danych. Urząd wytknął brak weryfikacji na jakich nośnikach są przetwarzane dane osobowe kandydatów na studia pobierane z systemu informatycznego oraz brak rejestrowania tej operacji w systemie informatycznym.

SGGW złamała także własny regulamin dotyczący przetwarzania danych kandydatów. Zakłada on, że mogą być przechowywane przez trzy miesiące od zakończenia rekrutacji, a tymczasem były przechowywane przez 5 lat. UODO skrytykował całość polityki szkoły w zakresie nadzoru nad danymi, w tym np. brak udziału inspektora odpowiedzialnego za ochronę danych w procesie rekrutacyjnym

Jak napisano jednak w komunikacie, wymierzając karę pieniężną, prezes UODO wziął pod uwagę okoliczności łagodzące: dobrą współpracę, podjęcie przez uczelnię działań mających na celu usunięcie naruszenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa w procesie przetwarzania danych w przyszłości.

Zapytaliśmy SGGW, co zamierza: zapłacić karę, czy odwołać się. Czekamy na odpowiedzi.

Zobacz także: Wyciek danych w SGGW. Szkole może grozić milionowa kara
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Student
3 lata temu
Studenci najbardziej sa poszkodowani. A nawet za to nie otrzymali zadnej rekompensaty
Nati
3 lata temu
1 śmiesznie niska kara 2 uczelnia nadal nie przeprosiła studentów za zaistniałą sytuację Cyrk na kółkach
ggry
3 lata temu
Tylko 50tys? Cennik przewinień jest trochę wyższy i prywatne podmioty kosztowało by to dużo więcej.