Notowania

Skarb Państwa zawarł ugodę z rodzinami ofiar katastrofy hali MTK. Wypłaci im pieniądze

Przedstawiciele Skarbu Państwa zawarli ugodę z rodzinami ofiar katastrofy budowlanej z 2006 r., gdy w Chorzowie zawaliła się hala Międzynarodowych Targów Katowickich - donosi "Dziennik Zachodni". Zginęło wówczas 65 osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zawalona hala MTK (Fot: Darek Redos)

Rodziny ofiar katastrofy budowlanej ugodę ze Skarbem Państwa zdołały podpisać 13 lat po katastrofie. Wcześniej 90 krewnych ofiar złożyło pozew zbiorowy, który był odrzucany przez kolejne sądy i dopiero Sąd Najwyższy nakazał go rozpatrzyć.

W hali MTK w styczniu 2006 roku zginęło 65 osób. 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko
Skarb Państwa odpowiedzialny za tragedię w MTK. Jest decyzja sądu

Taki ruch był możliwy po tym, jak w 2018 r. stołeczny Sąd Okręgowy uznał, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (reprezentowany przez SP) nie dopełnił obowiązku nadzoru właścicielskiego oraz nadzoru budowlanego. Jak tłumaczył reprezentujący rodziny adwokat Adam Car, Skarb Państwa powinien wypłacić odszkodowania rodzinom bez konieczności pozywania go przez poszczególne osoby.

I faktycznie, jak donosi "Dziennik Zachodni" 5 listopada Skarb Państwa zawarł ugodę z rodzinami ofiar i przeznaczy na odszkodowania dla nich 15 mln zł.

Problem 20 tys. osób. "Jedyne słuszne rozwiązanie to pozew zbiorowy"

- Ugoda określa krąg osób, których dotyczą te roszczenia. Małżonkowie, rodzice i dzieci ofiar otrzymają po 125 tys. zadośćuczynienia i po 75 tys. zł odszkodowania. Rodzeństwo po 25 tys. zł odszkodowania i 25 tys. zł zadośćuczynienia - wyjaśnił w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Adam Car.

Do tragedii w hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło w styczniu 2006 roku. Podczas wystawy gołębi pocztowych zawalił się dach hali. Zginęło 65 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: hala mtk, skarb państwa, ugoda, gospodarka, wiadomości, prawo, odszkodowania
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2019

bsjqGdzie są miliony które ludzie wpłacali na konto Veritasu?pieniądze miały pomóc rodzinom które ucierpiały po tej katastrofie,ale dziwnie pieniądze … Czytaj całość

14-11-2019

pappiżycie ludzkie jest warte 200 tysi czyli jesteśmy nic nie warci żenada

14-11-2019

CzesioA jakie zadośćuczynienie dostały rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej? Kwota była podobna? Czy to był po prostu inny sort ludzi?

Rozwiń komentarze (20)