Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Skarb Państwa odpowiedzialny za tragedię w MTK. Jest decyzja sądu

45
Podziel się

Sąd oddalił apelację Skarbu Państwa, który nie zgadzał się z wzięciem odpowiedzialności za katastrofę budowlaną w Chorzowie w 2006 roku - poinformowało Polskie Radio. W wyniku zawalenia hali MTK zginęło 65 osób, uczestniczących w targach gołębi pocztowych.

W hali MTK w styczniu 2006 roku zginęło 65 osób. 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko
W hali MTK w styczniu 2006 roku zginęło 65 osób. 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko (PAP)
bDXNPkJN

Sprawa pozwu zbiorowego rodzin ofiar katastrofy budowlanejtoczy się od wielu lat. W 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że złożenie pozwu zbiorowego przez rodziny ofiar nie spełnia wymogów formalnych. Potwierdził to kilka miesięcy później sąd apelacyjny.

Bliscy poszkodowanych nie dali jednak za wygraną. W 2015 roku sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy, który po skardze kasacyjnej zdecydował, że pozew jednak jest dopuszczalny. Wtedy sprawa wróciła do niższych instancji.

Zobacz także: Zobacz: Groźny pożar w Chorzowie
bDXNPkJP

Pozew został złożony przeciwko Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Chorzowie, Głównemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego oraz prezydentowi Chorzowa. Pełnomocnik rodzin ofiar stwierdził, że tragedii można było uniknąć, gdyby nie zaniedbania nadzoru.

W kwietniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny za tragedię sprzed 13 lat. A to otwiera drogę do ubiegania się przez rodziny ofiar o odszkodowanie.

bDXNPkJV

Skarb Państwa próbował jeszcze odwołać się do Sądu Apelacyjnego, ale ten w środę oddalił wniosek i przyznał ostatecznie rację rodzinom poszkodowanych.

Do tragedii w hali Międzynarodowych Targów Katowickich doszło w styczniu 2006 roku. Podczas wystawy gołębi pocztowych zawalił się dach hali. Zginęło 65 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXNPkKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(45)
Inż
2 lata temu
Czyli odpowiedzialność w ramach samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nie istnieje w kraju. Dobra wiadomość dla budowlańców.
Polski Imigra...
2 lata temu
Dlatego Polacy wyjezdzaja z tak beznadziejnego kraju gdzie sprawy trwaja latami nasze panstwo jest tak beznadziejne ze nawet w takiej sprawie smierci tylu osob wyplacic odszkodowania Never come back to Poland.
ddk
2 lata temu
13 lat - co to jest w państwie prawa? gość, który ochraniał wośp od prawie trzech lat 'buja' się od stawiennictwa przed sądem - jakaś masakra!
bDXNPkKr
Rafi
2 lata temu
2006 roku rządzil pis żeby nie było znowu że towina Tuska i PO
ja tu czegoś ...
2 lata temu
„Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydował, że złożenie pozwu zbiorowego przez rodziny ofiar nie spełnia wymogów formalnych. Potwierdził to kilka miesięcy później sąd apelacyjny. […] Sąd Najwyższy, który po skardze kasacyjnej zdecydował, że pozew jednak jest dopuszczalny […] W kwietniu ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że Skarb Państwa jest odpowiedzialny za tragedię […] Skarb Państwa próbował jeszcze odwołać się do Sądu Apelacyjnego, ale ten w środę oddalił wniosek i przyznał ostatecznie rację rodzinom poszkodowanych”
...
Następna strona