Notowania

Skarbówka dostanie nową broń. Na celowniku darowizny

Jeśli urząd skarbowy uzna, że umowa darowizny miała na celu uniknięcie opodatkowania, to przerwie bieg przedawnienia. To nowa broń, którą skarbówka dostanie po wprowadzeniu nowej Ordynacji podatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Urzędy skarbowe mają nową broń (Fot: TOMASZ RADZIK/East News)

Jak pisze wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna", projekt nowej Ordynacji podatkowej został już przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Z jednym zastrzeżeniem - resort finansów ma jeszcze wprowadzić do niego kilka zmian.

Z kolei prezes Prokuratorii Generalnej RP zaproponował, by bieg terminu przedawnienia był przerywany, gdy zachodzi podejrzenie, że interesy prokuratorii zostały pogwałcone. To modyfikacja tzw. skargi pauliańskiej. Obecnie działa ona tak, że np. umowa lub darowizna jest nieważna, ale bieg przedawnienia nie zostaje przerwany.

To ma się jednak zmienić. Właśnie dlatego, by sprawy się nie przedawniały. Batalie sądowe trwają bowiem długo, a dłużnicy podatkowi często specjalnie jeszcze je przeciągają.

Obejrzyj: Wyższa pensja już od stycznia 2020 roku. Takie są konkrety

Największy nacisk ma być kładziony na przykład na umowy darowizny dla najbliższych, które są obliczone tylko na uniknięcie opodatkowania.

Pismo obrońcy pana Wojciecha, który odwołał się od wyroku
Skarbówka sięga po brudne metody. Nasyła policję na przedsiębiorcę, by zrobić z niego gangstera

Przypomnijmy, że w money.pl wielokrotnie pisaliśmy o tym, że sztuczne przerywanie biegu przedawnienia to jeden z grzechów skarbówki. Urzędy często wszczynały postępowanie karno-skarbowe po to, by właśnie ten bieg przerwać. Nawet jeśli nie miały ku temu poważnych powodów.

W ostatnim czasie coraz częściej tego typu postępowania są umarzane. Pisaliśmy o tym w naszych serwisach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: urząd skarbowy, darowizny, przedawnienie, podatki, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

Usuwam chwastyA może skarbówka prześwietli darowizny dla Rydzyka z ministerstwa kultury, obrony narodowej, środowiska itd.

23-04-2019

pisskiedy opodatkowanie kosciola??

23-04-2019

P☭SA jak ja uznam, że ten rząd mnie okrada, to spakuję się i wyjadę z tego złodziejskiego kraju.

Rozwiń komentarze (237)