Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Skarbówka wyda 1,9 mld zł w najbliższe 3 lata. Kupi m.in. nowe samochody, broń i sprzęt

3
Podziel się

Krajowa Administracja Skarbowa zbroi się i modernizuje. Przez najbliższe trzy lata wyda ponad 637 mln zł na zakup pojazdów, uzbrojenia, środków przymusu bezpośredniego oraz sprzętu. Największy budżet przeznaczy jednak na podwyżki i dodatki.

Przez najbliższe trzy lata KAS wyda ponad 637 mln zł na zakup pojazdów, uzbrojenia, środków przymusu bezpośredniego oraz sprzętu.
Przez najbliższe trzy lata KAS wyda ponad 637 mln zł na zakup pojazdów, uzbrojenia, środków przymusu bezpośredniego oraz sprzętu. (PAP, PAP)
bDAbRrRx

Przyszłoroczny budżet na modernizację Krajowej Administracji Skarbowej będzie największym w całym trzyletnim programie - wartym w sumie 1,9 mld zł. Tylko w 2020 roku skarbówka wyda na 5 priorytetowych działań ponad 880 mln zł.

Więcej niż co czwarta złotówka z tego programu ma trafić na zakup pojazdów, urządzeń, sprzętu, uzbrojenia, środków przymusu bezpośredniego, oprogramowania komputerowego oraz innych elementów wyposażenia funkcjonariuszy, a także szkoleń specjalistycznych dla służb celno-skarbowych.

Jak wynika z wieloletniego programu "Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020–2022" przez kolejne trzy lata na ten cel zostanie wydanych ponad 637 mln zł.

bDAbRrRz

Tylko do końca przyszłego roku KAS zamierza wymienić 528 samochodów w Izbach Administracji Skarbowej (IAS). Flota ma zostać odnowiona, dzięki czemu w trzy lata w skarbówce będzie prawie 1,6 tys. nowych pojazdów w tym również specjalistyczne z mobilnymi skanerami rtg, do prześwietlania w trakcie kontroli samochodów na przejściach granicznych.

KAS zbroi się po zęby

W kolejnych latach KAS będzie kontynuować zakup uzbrojenia. Jak niedawno pisaliśmy, do końca grudnia skarbówka zamówiła 100 pistoletów kompaktowych, 97 pełnowymiarowych i 25 subkompaktowych oraz broń maszynową w liczbie 30 sztuk.

W sumie chodzi o arsenał ponad 250 sztuk różnego rodzaju broni oraz ponad 700 tys. sztuk amunicji do nich z możliwością domówienia dodatkowych w ramach opcji.

bDAbRrRF

- Zamawiana broń posłuży do doposażenia funkcjonariuszy komórek realizacyjnych, którzy z uwagi na charakter realizowanych zadań mają prawo posiadania broni - oczywiście po przejściu odpowiednich szkoleń i instruktaży - a którzy jej dotychczas nie posiadali - informowała money.pl Małgorzata Brzoza, rzecznik szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej.

W planie na przyszły rok zapisany został zakup dodatkowego uzbrojenia. Chodzi o broń krótką i długą dla "grupy zabezpieczeń działań w Ministerstwie Finansów i siedmiu IAS oraz pozostałych funkcjonariuszy, którzy nie posiadają broni - realizujących działania kontrolne, pełniących służbę w komórkach pionu zwalczania przestępczości ekonomicznej w Ministerstwie Finansów i urzędach celno-skarbowych" – czytamy w dokumencie.

bDAbRrRG

Zakupy broni dla Ministerstwa Finansów pochłoną w sumie 70 tys. zł, broń dla IAS kosztować ma prawie 9 mln zł. Wraz ze szkoleniami koszt dozbrojenia KAS w przyszłym roku przekroczy 18 mln zł.

Podwyżki i motywacje pracowników

Samochody, sprzęt i uzbrojenie to jednak drugi z priorytetów KAS. Prym wiedzie "wzrost konkurencyjności i motywacyjności zatrudnienia" w KAS. Na ten cel przeznaczy ponad połowę przyszłorocznego budżetu, a w skali trzech lat skarbówka planuje wydać 881 mln zł.

KAS zamierza zmotywować swoich pracowników poprzez wzrost wynagrodzenia i uposażenia zasadniczego, zwiększenia dodatków specjalnych czy zadaniowych - np. za przedłużony czas służby itp.

bDAbRrRH

Dodatkowo skarbówka zamierza zmienić stawki dodatku kontrolerskiego. Oznacza on wyższe pensje dla ponad 13 tys. kontrolerów KAS oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. Według dokumentu ma on wynieść od 2 proc. do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego, a w przodku kierowników od 2 proc. do 20 proc.

Ma to - zdaniem skarbówki - nie tylko zmotywować, a więc zwiększyć zaangażowanie pracowników. Dodatkowo KAS będzie powiększała biura i unowocześniała sprzęt, który ma poprawić skuteczność i efektywność służb. Ma to również na celu zwiększenie konkurencyjności zatrudnienia w KAS.

bDAbRrRI

Wśród pozostałych priorytetów z piątki "wielkiej modernizacji KAS" niecałe 205 mln zł w trzy lata wydane zostanie na przebudowy i rozbudowy budynków urzędów skarbowych i celno-skarbowych. 33,8 mln pochłonie zakup nieruchomości i budowa centrum przetwarzania danych IT, a rozbudowa sieci LAN około 95 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAbRrSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
kamizelka
rok temu
Bądą strzelac do babek z chrzanem i grzybami na targu, tzw mafii vatowskich, bizancum pisu trwa
jurek
rok temu
Dobre państwo nie może być tanie, brawo! Zwiększenie uposażeń urzędników pozwoli zatrzymać odpływ fachowców znających się na podatkach do sektora prywatnego i w dalszej perspektywie zwiększy wpływy budżetowe !
Donald
rok temu
Skarbówka i zus to urzędy represyjne, to przykład naszej pseudo wolności !!!!1 Naród Polski musi się też zabezpieczyć przed tymi oprawcami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bDAbRrSb