Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
PRC
|

Składka zdrowotna może wzrosnąć? Rząd szuka pieniędzy

26
Podziel się

Składka zależna od dochodów? A może wzrost składki dla wszystkich? Rząd rozważa różne scenariusze - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Składka zdrowotna może wzrosnąć? Rząd szuka pieniędzy
Składki zdrowotne mogą wzrosnąć. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDUpZsYB

Rząd szuka dodatkowych pieniędzy sięgając ponownie do kieszeni obywatela. Teraz chodzi o składkę zdrowotną, która jest zryczałtowana i w tym roku wynosi 381 zł miesięcznie.

Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej", już trwają prace nad zmianą zasad w tej daninie. Na stole jest kilka scenariuszy, które rozważa rząd.

bDUpZsYD

Jedną z opcji byłoby podniesienie składki wszystkim. Jednocześnie, jak wyjaśnia dziennik, miałoby się to odbyć w sposób neutralny dla pracownika.

Jak? Podwyżka składki miałaby się łączyć ze wzrostem części podlegającej odpisowi podatkowemu. Ten obecnie wynosi 7,75 proc. To jednak zwiększyłoby koszty pracy, a więc pośrednio przełożyć na rynek pracy.

Zobacz także: Składka zdrowotna wzrośnie? Minister tłumaczy

Inny scenariusz zakładałby uzależnienie składki od dochodów, o czym pisaliśmy już w money.pl. W efekcie lepiej zarabiający płaciliby większe składki.

bDUpZsYJ

Jest również brana pod uwagę opcja zmniejszenia liczby ubezpieczonych w KRUS i korzystających z preferencji w opłacaniu składki zdrowotnej.

Dziś rolnicy płacą 1 zł za hektar przeliczeniowy za każdego zgłoszonego ubezpieczonego (np. domownika) – przy czym dotyczy to gospodarstw o powierzchni użytków rolnych 6 i więcej hektarów. Poniżej 6 ha składka jest taka sama, ale nie płaci jej rolnik, a budżet państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUpZsZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
********
2 miesiące temu
Niby PO nakradło, a jakoś po nich starczyło na 5 lat rozdawnictwa! Teraz się kończy i szukają kogo wycisnąć! Zrujnują kraj, a potem oddadzą kolejnej partii, którą będą szykanować za nieudolność, podczas gdy wystarczy dekada ich pasożytnictwa żeby doprowadzić średnio zamożny kraj do ubóstwa!
SW4
2 miesiące temu
Jakby na to nie patrzeć to kolejne homonto narzucane na naród.Żadne wieści z Polski dotyczące podatków i opłat mnie juz nie zdziwią. Pozdro z UK.
hiut
2 miesiące temu
tak płace co miesiac a lekarza nie widziałam od 5 lat,,jak chciałam skierowanie na ekg to nie dostałam!!!
bDUpZsZf
hiut
2 miesiące temu
lekarz powinien mieć obowiązek raz w roku kontaktować sie z pacjentem i zlecać mu wszystkie podstawowe badania
oaza
2 miesiące temu
Jeszcze się wam odechce tego 500_+
...
Następna strona