Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Składka zdrowotna zwiększy deficyt? Ministerstwo ocenia, jak bardzo

1
Podziel się:

Ministerstwo Finansów jest zdania, że zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej w minimalnym stopniu odbiją się na deficycie całego budżetu państwa. Będą miały za to wpływ na finanse NFZ.

Składka zdrowotna zwiększy deficyt? Ministerstwo ocenia, jak bardzo
Zmiany w zasadach rozliczania składki zdrowotnej mają tylko minimalnie wpłynąć na deficyt (KPRM, Flickr, Krystian Maj)

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki jest zdania, że zmiany zasad dotyczących naliczania składki zdrowotnej wpłyną na deficyt państwa w 2022 roku. Wpływ ma być jednak niewielki.

- Zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej w stosunku do pierwotnych propozycji mogą wpłynąć na deficyt budżetowy. Przypomnijmy, deficyt budżetu zapisany w projekcie na 2022 r. to 30 mld zł, co stanowi nieco ponad 1 proc. PKB. Zmiany w klinie podatkowym to około 0,5 proc. PKB, a więc nie są to kwoty, które mogą wywrócić finanse publiczne – tłumaczy ekonomista ministerstwa.

Zmiany w składce zdrowotnej wpłyną głównie na NFZ

Czernicki podkreślił, że zmiany dotyczące składki wpłyną głównie na NFZ. W Polskim Ładzie, jak podkreśla ekonomista, Narodowy Fundusz Zdrowia nie został w ogóle uwzględniony, dlatego jakiekolwiek zmiany będą korzystne dla funduszu.

Zobacz także: Minister klimatu winny podwyżek cen energii? "To absurdalne". Ekspert tłumaczy, dlaczego ceny rosną

Deficyt w 2022 oku ma być poniżej 3 proc.

Deficyt całego sektora finansów publicznych został oszacowany na 2,8 proc. PKB w roku 2022, wg metodyki unijnej. Zmiany dotyczące deficytu mogą wynikać głównie z m.in. ewentualnie z wydatków związanych z Funduszem Polskich Inwestycji Strategicznych oraz z realizacji Krajowego Programu Obudowy, którego efektów w projekcie budżetu nie uwzględniono.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Wyborca PiS u...
3 lata temu
Najniższe na świecie realne stopy procentowe są gdzie...uwaga w Polsce!!! Hura mamy pierwsze miejsce na świecie.