Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju

6
Podziel się:

Gęsta mgła i smog w większości kraju. Tak źle nie było od dawna, a i sam poziom zanieczyszczenia powietrza bije tej zimy wszelkie rekordy.

Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju
Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju (Archiwum prywatne)

Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Alerty na terenie całego kraju

Dzisiejszy piątek mija pod znakiem smogu i gęstych mgieł w niemal całej Polsce. Zła jakość powietrza dominuje w przeważającej części naszego kraju. W Krakowie normy pyłów PM 2.5 przez cały dzień będą wynosić niemal 500 procent. W samej Warszawie normy jakości powietrza zostały przekroczone czterokrotnie. Mieszkańcom tych miast i okolic, zaleca się nie opuszczanie swoich domów, jeśli nie będzie to konieczne.

Zobacz także: Oglądaj: Smog. Ekonomiczne koszty smogu. Debata money.pl

Ponadto rekordowo wyniki odnotowano w Raciborzu (norma przekroczona o 1012 procent), w Wodzisław Śląskim i Kuźni Raciborskiej, gdzie dopuszczalna norma stężenia PM10 została przekroczona o blisko 980 procent. Z kolei w Katowicach, Sosnowcu i Gliwicach stężenie pyłu zawieszonego wynosi około 600 - 700 procent. Przypominamy jednocześnie, że by sprawdzić stan jakości i poziom zanieczyszczenia w swoim miejscu zamieszkania warto skorzystać z mapy Airly.

Smog. Najwyższe odczyty od dawna. Zagrożenie dla zdrowia

Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Są czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci. W wyniku badań stwierdzono, że 15% wszystkich epizodów objawów astmy można przypisać zanieczyszczeniu powietrza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Gosia
2 lata temu
Mam taką nadzieję ,że przyszła zima będzie dużo lepsza i zdrowsza zachęcam do zakupu ekologicznego kotła z niską emisją spalin na pellet https://www.kostrzewa.com.pl/
klara
2 lata temu
Przy takiej pogodzie jak dziś zakładam maskę antysmogową broyx przy każdym wyjściu z domu, nawet na chwilę do pobliskiego sklepu, trzeba dbać o zdrowie - jak my tego nie robimy to nikt za nas nie pomyśli
żabina
2 lata temu
Obserwator masz racje, ja jestem ze Sląskiego i faktycznie nie jest tu najlepiej.. Smog wyczuwa sie nosem, ja przy astmie czesto sie dusze i nie moge zlapac tchu. W domu mam oczyszczacz powietrza, kupilismy z firmy Coway jakies 3 miesiace temu i jedyne czego zaluje to ze nie kupilismy go wczesniej. Duzo lepiej sie oddycha, swiadomosc lepszej jakosci powietrza i nie duzy wydatek to wszystko sprawia ze oplacalo sie
Obserwator
2 lata temu
Zobacz smog w Europie, Kraków na pomarańczowo, najgorzej jest w okolicah woj. Śląskiego.
patriota loka...
2 lata temu
Jest takie zjawisko jak małomiasteczkowy smog.Ludzie palą byle czym i latami żyją w skażonym środowisku, później nagle umierają narzekając na służbę zdrowia.