Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Spadły ceny gazu w Europie. Jeszcze przed "masowymi interwencjami rządów"

Podziel się:

W poniedziałek (19 września) kontrakty terminowe na gaz na holenderskim TTF spadły o prawie 7 proc. do 175 euro za megawatogodzinę - przekazała agencja Belga. Stawki w ostatnim czasie spadają, dzięki czemu znalazły się na najniższym poziomie od 25 lipca. I tak są drastycznie wyższe niż przed rokiem, ale kolejne obniżki mają spowodować "masowe interwencje rządów".

Spadły ceny gazu w Europie. Jeszcze przed "masowymi interwencjami rządów"
Kraje członkowskie UE w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie zdecydowały się uniezależnić od rosyjskich surowców energetycznych, zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.

Wojna w Ukrainie sprawiła, że Zachód, w tym Unia Europejska, zdecydował się porzucić Rosję jako dostawcę surowców energetycznych i szuka nowego. Ze względu na poziom uzależnienia pod tym względem od Moskwy, ale nie będzie to ani łatwe, ani szybkie. Na pewno kosztowne.

W wyniku kryzysu energetycznego europejskie kraje płacą coraz więcej. Ostatni czas przyniósł jednak chwilę oddechu. Ceny europejskiego gazu na międzynarodowych rynkach energii spadają. Są teraz na poziomie z 25 lipca, ale wciąż na siedmiokrotnie wyższym niż przed rokiem.

Co będzie dalej?

Belgijska agencja Belga zwraca uwagę, że rządy "w całej Europie" przygotowują "masowe interwencje" w celu obniżenia cen gazu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

"W Niemczech rząd podjął decyzję o przejęciu działalności rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft (...) i rozważa również zakup trzech dużych koncernów gazowych. W Wielkiej Brytanii rząd przygotowuje 40 miliardów funtów na obniżenie o połowę kosztów energii dla firm. Francja dąży również do utrzymania pod kontrolą cen energii dla konsumentów" - donosi Belg.

Niemniej, przez nadchodzące ochłodzenie dostawcy energii spodziewają się wzrostu popytu na gaz. To może pociągnąć za sobą kolejne podwyżki. Handlowcy uważnie obserwują poziom gazu w podziemnych magazynach w Europie. Na początku września UE przekroczyła swój cel 80 proc. pojemności magazynowej gazu, która od tego czasu wzrosła do około 86 proc. Na zaspokojenie zimowego zapotrzebowania na surowiec to jednak nie wystarczy.

Zobacz także: Rząd ostrzegał Europę przed Putinem, ale sam niewiele zrobił? "Kuriozalne zachowanie"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP