Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Spełniają się słowa Adama Glapińskiego? "Inflacja w grudniu spadła"

46
Podziel się:

W ostatnich miesiącach, jak wynika z danych GUS-u, inflacja w Polsce zaczęła hamować. W czwartek (5 stycznia) poznamy wstępny odczyt za grudzień 2022 r. Ekonomistka PKO BP Marta Petka-Zagajewska twierdzi, że trend spadkowy się utrzymał. Ale nie na długo.

Spełniają się słowa Adama Glapińskiego? "Inflacja w grudniu spadła"
Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński sygnalizował, że w 2023 r. będziemy obserwować dezinflację, czyli spowolnienie wzrostu cen (Agencja Wyborcza, Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl)

W czwartek o godz. 10 Główny Urząd Statystyczny poda wstępne dane nt. poziomu inflacji w grudniu 2022 r. Przypomnijmy, że w październiku wyniosła 17,9 proc. (o tyle wzrosły ceny usług i towarów rok do roku), ale w listopadzie obniżyła się do 17,5 proc.

Marta Petka-Zagajewska, ekonomistka banku PKO BP, w rozmowie z PAP stwierdziła, że w grudniu poziom inflacja znów się obniżył - tym razem do 17,2 proc. Dodała, że wpływ na to miały ceny paliw. Ale nie tylko.

- Ceny paliw spadły w ujęciu miesiąc do miesiąca, zaś w ujęciu rocznym spadła dynamika ich wzrostu. Nieco wolniej niż w poprzednich miesiącach rosły w grudniu ceny żywności. Poza tym w grę wchodzą także efekty czysto statystyczne, bo już zaczynamy porównywać się z okresem, kiedy inflacja silnie rosła - zaznaczyła Petka-Zagajewska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Największy skandal ostatniego 30-lecia". Steinhoff nie przebiera w słowach: o tej patologii przeczytamy w podręcznikach

Spadek inflacji, ale później gwałtowny wzrost drożyzny w 2023 r.

Nie oznacza to jednak, że inflacja będzie już stale spadała w następnych miesiącach. Wręcz przeciwnie. W pierwszym kwartale 2023 r. spodziewany jest jej wyraźny wzrost.

Ekonomistka wskazała, że inflację będzie podbijać inflacja bazowa, która nadal rośnie i według prognoz PKO BP sięgnie 11,6 proc. Przypomnijmy, że w listopadzie inflacja bazowa po wyłączeniu cen energii i żywności wyniosła 11,4 proc.

- To będzie przystanek przed silnym wzrostem inflacji w styczniu i lutym. Spodziewamy się, że w obu tych miesiącach inflacja przekroczy 20 proc. - dodała ekonomistka PKO BP.

W czwartek konferencja prezesa NBP

W dalszej części roku ma być lepiej. Prezes NBP prof. Adam Glapiński sygnalizował, że w 2023 r., po szczycie, będziemy mieć do czynienia z dezinflacją, czyli spadkiem wzrostu cen usług i towarów. Problem drożyzny ma zastąpić jednak spowolnienie gospodarcze.

Prezes NBP, a zarazem Rady Polityki Pieniężnej w czwartek o godz. 15 wystąpi na konferencji prasowej, na której wyjaśni środową decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
over
2 lata temu
Glapa oszuście!!!, chwilowy spadek to pokłosie promocji i wyprzedaży świątecznych,to jak z twoim chlebem za 2 z groszami. Tobie już żadne leku nie pomogą
MKIKM
2 lata temu
Czy on udaje, czy naprawdę jest bardzo chory.
szymon
2 lata temu
Panie Glapa .Nie wierzę panu ani temu rządowi jest pan niewiarygodny .Informacja o spadku inflacji to kolejny manewr, jest w granicach błędu statystycznego albo oszustw księgowych do których wy się dopuszczacie. Kreatywna księgowość to nic nowego cwaniacy i oszuści już dawno na to wpadli.
koment
2 lata temu
ten facet to mariometka, ofiara zeby kazdy był własnie na niego zły za inflacje a nie on zrobił inflacje
Art
2 lata temu
Polska PiS jest ewenementem na skalę światową : człowiek o kompetencjach niższych od dziada przeszukującego osiedlowe skarbce zwane kontenerami zasiada w fotelu prezesa banku centralnego ??!!!
...
Następna strona