Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Spis powszechny 2021. Ta niedziela jest dniem spisu Brytyjczyków

20
Podziel się:

Niedziela 21 marca to dla Brytyjczyków tzw. Census Day. Muszą podzielić się z urzędnikami podstawowymi informacjami na temat wieku, pracy, zdrowia itp. Jeśli tego nie zrobią, grozi im tysiąc funtów kary. Analogiczny spis w Polsce ruszy 1 kwietnia.

Spis powszechny 2021. Ta niedziela jest dniem spisu Brytyjczyków
Brytyjczycy już się spisują. (Adobe Stock, Dmitry Naumov)

Polacy to największa grupa obcokrajowców na Wyspach - wynika z ostatniego spisu powszechnego przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. Niedługo okaże się, czy tak jest dalej. Niedziela 21 marca to dzień kolejnego spisu.

Dziennik "The Sun" przypomina, że od tej niedzieli wszystkie gospodarstwa domowe mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 1000 funtów (około 5400 zł), jeśli nie wypełnią Spisu Ludności 2021.

To ankieta dotycząca gospodarstw domowych i mieszkańców Wysp. Większość pytań jest obowiązkowa. Dotyczy np. kraju urodzenia, zatrudnienia i relacji z każdym domownikiem. Bardziej osobiste pytania, takie jak orientacja seksualna, płeć i religia, nie wymagają odpowiedzi.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Podanie nieprawidłowych informacji jest traktowane jak przestępstwo i za to także grożą poważne kary.

Aktualny spis jest prowadzony w Anglii, Walii i w Irlandii Północnej. W Szkocji zdecydowano się na przesunięcie go na 2022 rok.

Urzędnicy liczą, że 75 proc. ankiet zostanie wypełnionych przez internet.

Spis w Polsce

Spis powszechny jest też przed Polską. W naszym kraju cała procedura ma ruszyć 1 kwietnia. Na początek działać będzie tylko tzw. samospis, czyli formularz w internecie. Będzie można tam samodzielnie dokonać spisu. Polacy, którzy nie zrobią tego w sieci, zostaną odwiedzeni przez rachmistrzów spisowych.

W GUS wiedzą, że zdecydowana większość Polaków nie spisze się samodzielnie. Ma bowiem doświadczenie z zeszłorocznego spisu rolnego. Tam internet wybrało ledwie około 20 proc. respondentów.

Pierwotnie bowiem Narodowy Spis Powszechny miał trwać przez cały drugi kwartał. W Sejmie jest już jednak nowelizacja ustawy, która zakłada wydłużenie go do końca września.

Narodowy spis powszechny przeprowadzany jest co 10 lat i dostarcza administracji publicznej, instytucjom naukowym i badawczym, ośrodkom analitycznym, szkołom wyższym, mediom i w ogóle wszystkim zainteresowanym pełnych informacji o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej danego kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Jasiek
2 lata temu
Zajrzyjcie na stronę "chcesieliczyc pl". Są tam ważne informacje na temat polskiego spisu powszechnego.
sara
2 lata temu
po co takie aż szczegółowe dane w tym spisie, przecież rozbierają nas do stringów, jak to się ma do RODO , a jak wyciekną te dane, przecież to tylko zwykli ludzie Ci rachmistrzowie
Okupacja
2 lata temu
Czy Żydzi rządzą w Polsce? a cała ta opozycja i rząd to kukiełki na ich usługach, odgrywają swoje role jak w teatrze, żeby ciemny lud się nie zorientował, że rządzi nimi obca nacja.
jacol1967
2 lata temu
A ja sie pytam co z RODO :)
Jola
2 lata temu
Spis PiS