Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Split Payment. Nowe przepisy budzą wiele niepewności wśród wielu podatników

4
Podziel się:

Obowiązkowy split payment wszedł w życie wraz z początkiem listopada. Na razie nowe przepisy wprowadziły wiele zamieszania wśród podatników, którzy dodatkowo martwią się o płynność finansową swoich firm. Okazuje się jednak, że pieniądze z konta VAT można przeznaczyć na opłatę podatku dochodowego i innych składek.

Split Payment. Nowe przepisy budzą wiele niepewności wśród wielu podatników
Split Payment. Nowe przepisy budzą wiele niepewności wśród wielu podatników (Fotolia)

Split Payment. Nowe przepisy budzą wiele niepewności wśród wielu podatników

Przypomnijmy, że sam Split Payment funkcjonuje w Polsce od lipca 2018 r., ale dotychczas miał on charakter dobrowolny. Z mechanizmu podzielonej płatności korzystały głównie spółki Skarbu Państwa i ich kontrahenci. Natomiast obowiązkowy split payment wszedł w życie od 1 listopada br. Dotyczy on przede wszystkim transakcji oraz usług zawartych w załączniku nr 15 ustawy o VAT, jeśli ich wartość będzie wyższa niż 15 tys zł.

Zobacz także: Oglądaj: Split Payment. Nowy obowiązek dla firm coraz bliżej. Gigantyczne kary za błąd

Większość ekspertów jest zgodna co do zasady, że w pierwszej kolejności należy przeanalizować, czy firma w ogóle kwalifikuje się do stosowania Mechanizmu Podzielonej Płatności (zwanego dalej: MPP lub Split Payment) na wystawianych fakturach VAT. Okazuje się bowiem, że obowiązkowy MPP będzie dotyczył wyłącznie sprzedaży w obrocie krajowym tych towarów i usług, o których mowa w nowym załączniku nr 15 do ustawy VAT.

Tym samym dotyczy to m.in. tych towarów i usług, które do tej pory były objęte tzw. odwrotnym obciążeniem (faktura bez stawki VAT) oraz tzw. towarów wrażliwych (np. paliwa, wyroby stalowe). Firmy powinny zatem dokładnie przeanalizować dodany załącznik 15 i zweryfikować, czy dokonują sprzedaży wskazanych w nim towarów lub usług. W tym celu przedsiębiorca może posłużyć się klasyfikacją PKWiU.

Split Payment. Podstawowe informacje

Obowiązkowy split payment - MPP miał z założenia zastąpić usługi objęte wcześniej mechanizmem odwrotnego obciążenia, wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT. Do tej pory podatnik mógł wybrać, czy opłacając fakturę zastosuje mechanizm podzielonej płatności.

Dotyczy to 150 grup towarów i usług, wśród których wymienić można:

  • odpady, złom, surowce wtórne;
  • wyroby ze stali, metale szlachetne, metale kolorowe;
  • elektronika m.in.: procesory, smartfony, telefony, tablety, notebooki, laptopy, konsole do gier, tonery, tusze, dyski twarde;
  • paliwa samochodowe, oleje smarowe i opałowe;
  • prawa do emisji gazów cieplarnianych;
  • roboty budowlane i okołobudowlane;
  • węgiel i produkty węglowe;
  • handel częściami do samochodów i motocykli

Podzielona płatność została wdrożona ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. W ustawie o VAT nowo dodany rozdział 1a ma dotyczyć mechanizmu podzielonej płatności - informuje z kolei portal poradnikprzedsiebiorcy.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Mikeeee54321
4 lata temu
Jakaś masakra jest na rynku... Wszyscy płaca split payment bo się boją... Ludzie od 15 tys. jest obowiązek zapłaty split payment oraz na rachunek z białek listy. Mi ludzie 50 pln płaca split paymentem. Bo będą mieli kare... masakra... To jest mechanizm dla dużych firm, na mafie Vatowskie. Tym czasem obraca sie to przeciwko małym przedsiębiorcą. A już nie mówie jak to wkurzy budowalańców, którym sie odbiera płynnosc finansowa
ala
4 lata temu
kolejny problem-ktoś musi zadecydować czy dany produkt to już konieczność mpp czy nie, a jeśli przypisanie danego towaru okaze się niewłaściwe? w tym załączniku sa nazwy ogólne (np. blacha walcowana na gorąco) skad taki biedny handlowiec ma wiedziec czy to co przedaje walcowane jest na goraco czy na zimno?
User25346
4 lata temu
Do nowych obowiązków musza dostosować się nie tylko przedsiębiorcy, ale także producenci oprogramowania. Przetestuj za darmo jak Firmao program CRM/ERP (https://firmao.pl/oferty) już dostosował się do split payment.
Milena
4 lata temu
Ja przyznaję, że dla mnie wciąż niektóre zagadnienia i niuanse związane z mpp pozostają niejasne. Zapisałam się na szkolenie w mddp na ten temat i mam nadzieję, ze rozjaśni mi w głowie, bo miałam wczoraj taką sytuację z klientem, że nie wiedziałam co mu odpowiedzieć, a to podważa mój autorytet w jego oczach. Generalnie uważam, że przy wprawadzaniu tego typu nowelizacji warto byłoby wydać jakiś samouczek czy broszurę informacyjną zawierającą studium przypadku