Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PBE
|

Spółka Sołowowa otrzyma 500 mln euro z BGK. Na budowę reaktorów SMR

48
Podziel się:

MS Galleon GmbH, spółka należąca do Michała Sołowowa, otrzyma łącznie 500 mln euro finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Te pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) oraz inwestycję w nowe linie produkcyjne grupy Barlinek.

Spółka Sołowowa otrzyma 500 mln euro z BGK. Na budowę reaktorów SMR
Szef Orlenu Daniel Obajtek i Michał Sołowow porozumieli się w kwestii budowy małych reaktorów jądrowych (EAST_NEWS, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Zdecydowana większość kwoty, bo 440 mln euro (ok. 1,95 mld zł), MS Galleon może przeznaczyć na realizację programu budowy SMR. Należąca do spółki oraz grupy Orlen firma Orlen Synthos Green Energy (OSGE) chce budować małe reaktory jądrowe BWRX-300. MS Galleon rozwija również inne projekty, które dotyczą zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii.

SMR-y to małe reaktory jądrowe, których moc wynosi zazwyczaj nie więcej niż 300 MW. Są zaprojektowane w taki sposób, że możliwa jest produkcja całych modułów w fabrykach, a na miejscu budowy pozostaje jedynie ich montaż. Jak podawała firma doradcza KPMG, SMR-y ze względu na niższą moc i mniejsze rozmiary reaktorów charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co powinno ułatwić ich stawianie.

Wiosną prezes Orlenu Daniel Obajtek mówił na antenie TVP Info, że budowa małych elektrowni jądrowych to przyszłość. W jego opinii to droga do osiągnięcia stabilności energetycznej, która jest niezwykle ważna. Zwłaszcza że Polska "nie może uzależniać się od węglowodorów i powinna pójść w technologie, które zapewnią konkurencyjność naszej gospodarce".

Michał Sołowow to najbogatszy Polak. "Forbes" szacuje jego majątek na 25 mld zł.

Inwestycja w grupę Barlinek

Ponadto kontrolowana przez MS Galleon grupa Barlinek realizuje projekt budowy fabryki podłóg hybrydowych. Zastrzyk finansowy ma pomóc spółce w wejściu w nowy segment rynku podłogowego, w tym zwiększyć obecność polskich produktów na rynkach zagranicznych, które teraz odpowiadają za 80 proc. sprzedaży grupy.

- Spółki należące do MS Galleon, chcąc pozostać konkurencyjne na globalnym rynku, muszą mieć zapewnione zeroemisyjne, stabilne źródła energii elektrycznej i ciepła. Wsparcie ze strony BGK pomoże nam w realizacji tych celów - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Jarosław Grodzki, członek zarządu MS Galleon GmbH.

Do grupy kapitałowej MS Galleon GmbH należą m.in. Grupa Synthos, Grupa Barlinek, Grupa Cersanit oraz Corab. Firmy należące do grupy zatrudniają łącznie około 16,5 tys. pracowników, a swoje produkty sprzedają do ponad 100 krajów na całym świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Uwazny
6 miesięcy temu
Nie zgadzam sie na dofinansowanie Galleon. Firma Solowow jest warta 25mld zl wiec niech sam Solowow pokryje 440mln a nie ciagnac z panstwa polskiego. Pozatym niebezposrednio finansowalibysmy Orlen ktory czesciowo nalezy do Rosji innymi slowy finansowalibysmy Rosje! NIE!!!
gaga
10 miesięcy temu
A co z tego będą mieli Polacy skoro finansują ten syf? Rozumiem że jak to będzie działać to żaden Polak nie zapłaci za to złotówki. Czy się mylę?
+60
10 miesięcy temu
Tak dla informacji Podłogi hybrydowe są już produkowane w Żarach przez polska firme bez żadnych dotacji , cała produkcja na razie idzie w świat
Tedi 007
10 miesięcy temu
A to Polak podpadające nazwisko konfiskata Polski
Rozbawiony
10 miesięcy temu
Czytając komentarze lemingów odnoszę wrażenie że oni przechytrzyli Boga. Bóg chcą kogoś ukarać ponoć odbiera mu rozum. Lemimgom nie ma czego odebrać.
...
Następna strona