Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Spór o Turów. Premier Czech: porozumienie ma zawierać wycofanie skargi do TSUE

5
Podziel się:

19. runda negocjacji polsko-czeskich w sprawie Turowa nie przyniosła rozwiązania. Głos zabrał premier Czech i ogłosił, że przyszłość kopalni wymaga dalszych rozmów. Petr Fiala potwierdził też, że częścią rządowej umowy ma być wycofanie przez czeską stronę skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Spór o Turów. Premier Czech: porozumienie ma zawierać wycofanie skargi do TSUE
Spór o Turów wkrótce się zakończy? Na zdjęciu premier Czech Petr Fiala (GETTY, Bloomberg)

Premier Czech był pytany przez dziennikarzy o sprawę Turowa po środowym posiedzeniu rządu. We wtorek bowiem odbyły się negocjacje polsko-czeskie. Stronę naszych sąsiadów reprezentowała minister środowiska Anna Hubaczkowa.

Do celu jeszcze nie dotarliśmy, to będzie wymagać dalszych kroków - powiedział dziennikarzom Petr Fiala.

Spór o Turów. Czechy wycofają skargę do TSUE?

Szef czeskiego rządu zapewnił, że Czechy starają się wynegocjować porozumienie międzyrządowe. Jego częścią ma być wycofanie skargi do TSUE.

Najpierw jednak obie strony muszą przystać na porozumienie, "które zawiera wiele parametrów, w tym ochronę przez kilka następnych lat, rekompensaty, nadzór Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i inne rzeczy, które są absolutnie kluczowe dla Republiki Czeskiej" - powiedział Petr Fiala.

Zobacz także: Spór o Turów. Elektrownia zawierzona opiece Matki Bożej. Prof. Belka: To aż przykre

Nie wyjaśnił natomiast, czy minister środowiska informowała innych ministrów o przebiegu rokowań. Nie ma też pewności, czy w środę odbędzie się rozmowa telefoniczna polskiej i czeskiej minister odpowiedzialnych za środowisko, o czym informował rzecznik czeskiego MŚ Ondrzej Charvat.

Strona polska przesłała propozycje uzupełnienia lub zmiany umowy, obecnie analizujemy szczegóły i w tym duchu pani minister będzie informować minister Moskwę - stwierdził Ondrzej Charvat.

Negocjacje w sprawie Turowa

We wtorek przedstawiciele polskiej i czeskiej dyplomacji po raz 19. zasiedli do stołu, by rozwiązać kwestię dalszej działalności kopalni Turów. Polska minister klimatu Anna Moskwa stwierdziła, że było to "pięć owocnych i konstruktywnych godzin rozmowy". Natomiast jej czeska odpowiedniczka Anna Hubaczkowa stwierdziła, że doprecyzowania wymaga jeszcze kilka kwestii.

Żadna ze stron nie chciała jednak zdradzić, o jakie kwestie chodzi. - Ustaliliśmy z panią minister, że z naszych dzisiejszych rozmów nie będzie żadnego protokołu i uważamy treść za poufną - powiedziała po spotkaniu czeska minister środowiska.

Poprzednie, osiemnaste spotkanie polsko-czeskie w sprawie Turowa, odbyło się ponad dwa miesiące temu. 5 listopada polska minister klimatu i środowiska usłyszała, że rozmowy zostają zawieszone do czasu ukonstytuowania się w Czechach nowego rządu. Na powołanie gabinetu Petra Fiali trzeba było sporo poczekać m.in. ze względu na stan zdrowia prezydenta Milosa Zemana.

Polsko-czeski spór o Turów

Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego ubiegłego roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia.

Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza.

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Tluks
4 miesiące temu
BO PIS to niesamowite durnie !! --mYSMY od POczatku mowili Zamknac Polskie kopalnie ,sady i rzady! My nazadanie niemiec zamknelismy -stosznie i setki innych przedsiebiorstw.. i jest sPOluj.
Rowerzysta
4 miesiące temu
Może prezes Kaczyński jako najlepszy strateg niech negocjuje z Czechami. To byłby niezły kabaret, ale chociarz za te 50ml euro bylo by wesoło.
Ślezan
4 miesiące temu
Czeska prasa pisze, że Czechy i Polska muszą najpierw zawrzeć umowę międzyrządową. Czeski rząd nie zmienia swojej propozycji, a czescy prawnicy analizują obecnie nową polską propozycję. Po zawarciu umowy międzyrządowej skargę można wycofać z TSUE. W przypadku cofnięcia skargi, dotychczasową karę należy wpłacić do TSUE. Fiala jest politologiem, nie jest idiotą i nie jest Wolakiem.
Michu
4 miesiące temu
Hahahaha Zalewska nie załatwiła? Suskiego niech zabierze kolejnym razem buhahaha
"Fahofcy"+
4 miesiące temu
500 000 ojro dziennie kosztują nas te nieudolnie prowadzone przez PiS negocjacje i końca ich nie widać.