Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Michał Krawiel
|

Spotkanie z lekarzem nadal trudne. Medycy wolą teleporady

314
Podziel się:

Rozporządzenie Adama Niedzielskiego miało zmienić podejście medyków do teleporad. Pacjenci narzekali, że osobista konsultacja z lekarzem jest prawie niemożliwa. Rozporządzanie jest, ale gorzej z jego egzekwowaniem.

Spotkanie z lekarzem nadal trudne. Medycy wolą teleporady
Miało być mniej teleporad, ale na razie mało się zmieniło (Pixabay)

Minister Adam Niedzielski w marcu podpisał rozporządzenie, które nakłada na lekarza rodzinnego obowiązek przyjęcia pacjenta, jeżeli ten wyrazi taką chęć. Miało to zmniejszyć ilość teleporad. Jednak, jak informują dziennikarze ”Wyborczej”, nie stało się tak, jak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Według relacji pacjentów, z którymi rozmawiali dziennikarze – teleporada to wciąż pierwszy wybór, a wizyta u lekarza, to nadal rzadkość.

Nowelizacja rozporządzenia zarządza, że teleporada nie może być zastosowana w przypadku kiedy pacjent ma odbyć pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ lub w przypadku chorych dzieci do szóstego roku życia. Poza tym lekarz stacjonarnie powinien przyjąć pacjenta z chorobą przewlekłą, gdy jego stan pogorszył się lub ma miejsca zmiana objawów oraz gdy zachodzi podejrzenie choroby nowotworowej. 

Zdaniem pacjentów nic się nie zmieniło i wciąż składają skargi na działanie. Jak informuje ”GW” do 15 marca pacjenci złożyli na temat teleporad dziewięć skarg do pomorskiego oddziału Narodowego Fundusz Zdrowia, a mówimy tylko o jednym NFZ. Pacjenci skrążą się też do rzecznika praw pacjenta.

Zobacz także: Te domy powstają w kilka dni. Jaka cena za metr kwadratowy?

Zdaniem dziennikarzy – rozporządzenie nie działa, bo nie ma też skutecznych form kontroli i egzekwowania na lekarzach zmiany podejścia do teleporad.

 Spotkanie z lekarzem nadal trudne. Medycy wolą teleporady. Pacjenci nie za bardzo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(314)
skalpel
rok temu
Żeby działało, wystarczy, żeby minister przestał płacić z NFZtu tym lekarzom, którzy udzielają teleporad. W ciągu 24 godzin teleporady przejdą do historii. Lekarze ponad wszystko kochają pieniądze, no i jakiś tam, niektórych pacjentów.
enko
rok temu
Naprawdę ukrócił teleporady? Moja znajoma zadzwoniła do przychodni dla dzieci, bo jej 2 letni synek wbił sobie w rączkę drzazgę, widać nie było, ale było zaczerwienienie i zbierającą się ropkę i co usłyszała? Proszę zgłosić się na SOR, my nie przyjmujemy. To chyba cyrk nie porada.
KREW SIĘ GOTU...
rok temu
ZLIKWIDOWAĆ TE PRYWATNE PRZYBYTKI Człowiek całe życie płaci ubezpieczenie a jak zachoruje musi iść prywatnie na NFZ 6 miesięcy PRYWATNIE w ciągu godziny
pacjent
rok temu
Konowałom się nie chce pracować , telefon wygodniejszy i tylko kasa , kasa i ciągle mało i mało .
yes
rok temu
System POZ legł w gruzach. Opanował ich wirus Lenistwo Plus. Szczepionki na to już nie będzie. Jedynie opcja idziesz, płacisz, rachunek i wymagasz. Po wizycie zwrot częściowy z NFZ.
...
Następna strona