Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|

Majówka 2021 pod znakiem zwiększonych kontroli. Dodatkowe patrole na granicy

68
Podziel się:

W czasie długiego weekendu majowego będzie więcej kontroli na granicach, a także w hotelach i pensjonatach - zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Straż Graniczna zapewniła money.pl, że będzie gotowa na wypadek zwiększonego ruchu granicznego.

Majówka 2021 pod znakiem zwiększonych kontroli. Dodatkowe patrole na granicy
Majówka 2021. Kontrole na granicy będą zwiększone. (WP, Mateusz Madejski)

O tym, że kontrole na granicy będą zwiększone, minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na środowej konferencji prasowej. Zapewnił też, że utrzymane zostaną obecne przepisy dotyczące zasad przekraczania polskiej granicy.

- Tutaj wszystkie zasady będą funkcjonowały te same. W związku okresem wzmożonych wyjazdów, patroli weryfikujących na granicy, czy jest wykonany test i decydujących ewentualnie o kwarantannie, będzie na pewno zdecydowanie więcej - zapewnił szef resortu zdrowia.

Straż Graniczna deklaruje gotowość

Zapytaliśmy Straż Graniczną, czy będzie przygotowana na ewentualny wzmożony ruch na granicach. Jej przedstawiciele zapewnili, że w razie potrzeby na przejścia graniczne zostaną wysłani dodatkowi funkcjonariusze.

Zobacz także: Majówka na świeżym powietrzu. "Przed nami okres testowy"

- Jesteśmy przygotowani w przypadku zwiększenia ruchu granicznego do wystawienia dodatkowych patroli - zapewnia ppor. Straży Granicznej Anna Michalska. - Obecnie kontrola osób przyjeżdżających do Polski przebiega bez zakłóceń. Podróżni dostosowują się do panujących obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii - dodaje.

Zgodnie z rozporządzeniem od 30 marca przybywający do Polski ze strefy Schengen muszą przedstawić na granicy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin. Inaczej czeka ich kwarantanna.

Zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny są też: ozdrowieńcy, osoby, które zaszczepiły się już przeciwko COVID-19, pracownicy transgraniczni (wyjątkiem tu jest przypadek podróży samolotem), kierowcy zawodowi.

Dla przybywających do Polski spoza strefy Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku.

Co z kontrolami w hotelach?

Adam Niedzielski zapowiedział także wzmożone kontrole w hotelach i pensjonatach. W tej sprawie zwróciliśmy z pytaniami do szeregu instytucji - m.in. do Ministerstwa Zdrowia. Resort odesłał nas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a MSWiA - do policji. Policja natomiast zaproponowała nam, byśmy zwrócili się z pytaniami... do Ministerstwa Zdrowia.

W odpowiedzi z Komendy Głównej Policji usłyszeliśmy, że za walkę z COVID-19 odpowiada przede wszystkim Państwowa Inspekcja Sanitarna. Funkcjonariusze natomiast wspierają ją w tym działaniu.

- Między innymi z uwagi na to, że przepisy dotyczące obostrzeń zmieniają się na tyle dynamicznie, a policja nie jest ich autorem, proponuję, aby pytania dotyczące tego tematu skierował pan do służb sanitarnych lub Ministerstwa Zdrowia. My oczywiście dostosujemy się do najbardziej aktualnych przepisów - zapewnia podkom. Michał Gaweł z wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej KGP.

Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się także do Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz niektórych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Po publikacji artykułu otrzymaliśmy odpowiedź krakowskiej WSSE. Dowiadujemy się, m.in. że zadaniami stacji jest sprawdzać, czy przedsiębiorcy dostosowali się do aktualnych rozporządzeń rządowych. Celem kontroli ma być wyegzekwowanie przestrzegania zakazów i ograniczeń, a nie nakładanie kar i mandatów.

Kontrole prowadzone są w trybie ciągłym, a sprawdzane jest m.in. bezpieczeństwo żywności i żywienia, kwestie higieny dzieci i młodzieży w żłobkach, przedszkolach i szkołach, jak i w innych obiektach, np. hotelarskich, zakładach fryzjerskich, galeriach handlowych, zakładach pogrzebowych itd.

"Kontrole te wynikają z planu kontroli, w związku z akcjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynikającymi głównie z wprowadzanych przez rząd dodatkowych obostrzeń lub ich luzowaniem (np. wzmożone kontrole galerii handlowych w okresach świątecznych lub kontrole hoteli i obiektów noclegowych w związku z luzowaniem obostrzeń), a także z interwencji zgłaszanych przez obywateli" - czytamy. -

"Co do zasady kontrolami na terenie danego powiatu (miejsca kontroli) koordynują przedstawiciele właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego" - czytamy dalej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Piotr
3 lata temu
W Gubinie nikt nikogo nie sprawdza droga wolna SG smacznie śpi po 23.00 a w dzień zajęci telefonami.
Anna
3 lata temu
Niech zamkną w końcu kościoły bo tam jest wylęgarnia. W mojej miejscowości pod Wrocławiem ksiądz na święta miał covida i rozdawał komunie. Później szukali wienych. Ale co przyszedł ksiądz na zastępstwo i nadal jest w kościele ze 150 osób na 300 m2. I tak jest w całej Polsce. Ludzie nie zarażają się w sklepach bo tam prawie nie rozmawiają tylko w kościołach tam stoi jeden przy drugim przez godzinę i spiewa modli się i wydycha zarazki potem ksiądz porozdaje komunie i ludzie padają. No ale cóż czarna mafia ma nie jedną dusze na sumieniu więc w sumie bez różnicy
Anna
3 lata temu
Niestety ta wolność co była w 2019 już nigdy nie wróci, a ja narzekałem. Ta sytuacja to każdemu rządowi na rękę, kontrola całkowita, skończyła się wolność , Niestety to takie smutne mam 2 dzieci i boje się że ich życie będzie udręką ehh
P49
3 lata temu
A kto będzie chciał przyjechać do Polski skoro wszyscy dookoła wiedzą że Koronowirus u nas ma się bardzo dobrze a dane podawanie codziennie przez MZ to jedna wielka fikcja. Przecież sam premier zapowiedział że liczba nowych zakażeń będzie spadać i od następnego dnia spada w g komunikatów MZ. Cudotwórca nie premier.
olo
3 lata temu
bzdury!to tak jak na święta,wszystko jechało bez problemu,straz graniczna stała na poboczu i tylko sie przyglądali.
...
Następna strona